Consum ulei la Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cat credeti ca m-ar costa schimbul simeringurilor de la supape la Asko?
    Sau ce alt service mai ieftin recomandati?
    In Bucuresti, mersi.

    Comment


    • #17
      Ca reprezentanta doar Asko. Ca alternativa mai ai Coasta de Est.
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • #18
        Originally posted by happa View Post
        adi lungu ai facut exact ce zice wagner? Ai schimbat si garnitura capacului de la culbutori?
        La Asko nu? Aveai tot asa probleme cu consumul de ulei? Dupa operatie s-a remediat problema?
        Care ar fi avantajele operatiei, consumul de ulei sa inteleg ca nu are legatura?
        Am facut reglajul la Asko si s-a schimbat si garnitura. Nu am probleme cu consumul de ulei. Reglajul l-am facut pentru ca asa se cere a fi facut la fiecare 40.000, conform manualului.

        Enviado desde mi Aquaris_M4.5 mediante Tapatalk

        Comment


        • #19
          Ok, mersi colegii.

          Comment


          • #20
            Dar asa grav sa fie faptul ca s-a folosit Mobil 1 5w40 pt simeringuri?
            Carpati Motors a servisat-o in trecut si am vazut in carte ca e trecut si acest tip de ulei.

            Comment


            • #21
              Originally posted by happa View Post
              Motorul a mers cu Mobil 1 5w40 pana pe la 85000km cand am cumparat eu masina, iar eu am mers pe Honda 5w30 pe care l-a papat rapid-cam 1l la 3500km.
              Parerea mea e ca 5w40 nu e vascozitate potrivită pentru benzinare, mai ales iarna si mai ales la prima tinerețe. Probabil schimbarea simeringurilor va remedia problema daca inca nu afumi dupa tine.

              Nici mixul nu e rau, ar fi cea mai ieftina opțiune daca poti reduce consumul.

              - La mix 5w-30/5w-50 fifty/fifty avem 3.9 HTHS@150gC, volatilitate de 5w pentru regim urban.
              - La mix 5w-30/5w-50 40/60% rezulta 4.1 HTHS...
              - S.a.m.d

              Înțeleg de aici ca din cauza volatilitatii nu te-a trecut Tudorart direct pe 0w40 care fără mix are 3.9 HTHS... Dar atenție! E riscant sa treci la 5w50 fără sa încerci mai întâi 0w40 sau 10w40 (4,2 HTHS). Daca nu tine cu mix up to 40/60% poti trece liniștit le 10w40z

              5w50 are 4,7 HTHS... Mult mai gros chiar si decat 0w40 sau varianta mai slăbuță 10w40. Nu pune 5w50 fără sa discuți in prealabil cu Tudorart sa nu îngroși problema.

              Comment


              • #22
                Fum nu scoate, poate m-am exprimat eu gresit mai inainte.
                Eu deja fac mixul cu Amsoil: schimbul s-a facut cu 5w30, am complectat cu un bidon de 5w30 in timp, iar dupa ce a scazut in continuare nivelul, am inceput complectarea cu 5w50.
                Deja am pus un bidon si 1/2 din 5w50. Deci a consumat in aprox 5700km =>2 litri si juma' de ulei.
                Baie ulei 3,7 litri 5w30
                Complectat 1 litru 5w30
                Complectat 1,5 litri 5w50

                Comment


                • #23
                  Consum prea mare. Discuta cu tudorart dar sfatul meu ar fi sa treci pe 10w40. Ulei de motoare gurmande. Daca se mai astâmpără vedem, daca nu primul lucru simeringurile.

                  Comment


                  • #24
                    Am mai primit sfaturi de la mecanici si alti priceputi sa revin la 5w40 cum a fost motorul invatat.
                    Ce parere ai?

                    Comment


                    • #25
                      Consum ulei la Civic

                      Spune-mi uleiul 5w40 pe care l-ai folosit sa vad HTHS-ul.

                      Comment


                      • #26
                        Proprietarul dinaintea mea a folosit Mobil esp 5w30 pana pe la 10000km din cate inteleg eu in cartea masinii.
                        Dupa care a trecut pe 5w40 Mobil 1 , schimbat la Carpati Motors pana pe la 60000km si acelasi 5w40 Mobil 1 , in service propriu.
                        Eu am preluat-o la 85000km si de acolo - vezi ce am spus mai in urma putin.
                        Ideea e ca nu sunt 100% sigur de numarul de kilometrii. Masina e din 06.2007.

                        Comment


                        • #27
                          Civic 5D 2010
                          97,000 KM , schimb ulei -> folosit Honda 0w20.
                          Motor silentios , putere ca si inainte , nu a mancat ulei dupa 2000 km.
                          Inainte, masina a avut Castrol Edge Professional 5w30.

                          Comment


                          • #28
                            happa, cum a zis si colegul ThinkerTalkerDoer, discuta cu tudorart. Daca ai buget, ti-as recomanda ptr consumatorul de ulei Redline 5w40 sau Redline 0w40 cu Noak mare de 9 si HTHS de 4.0 Ambele sunt uleiuri mai groase si slabe sanse sa ti le consume.
                            http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=3
                            http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=126&pcid=21
                            Bafta !
                            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                            Comment


                            • #29
                              Bine si cum ramane cu ce zice constructorul Honda: Motoarele Honda pot avea un consum de ulei de pana la 1 litru la 1000km. ?

                              Comment


                              • #30
                                Legat de consum la fel de retoric au scris si in manualul Yarisului.

                                La subiect, Mobil recomanda Civic-ului din 2007 ulei 0w-20 sau 5w-20, ambele API SN, SM, SL, SJ sau ACEA A3/B3. De acolo, A3, SJ si SL (sunt), erau importante. Fostul proprietar bineînțeles, a ignorat manualul folosind Mobil ESP cu norme C1, C2, ulei HC pentru DPF branduit FS. Dupa ce a început "gălăgia" a temperat zgomotele cu ulei pentru TD-uri sau "camionete", vorba celor de la Mobil 1, însă, eu cred ca a mers pe varianta Mobil Super 2000/3000 X, variantele comerciale, uleiuri slabe. De aia te-am si întrebat ce Mobil 1 5w-40 a folosit deoarece in Europa nu exista Mobil 1 5w-40.

                                Fără sa o mai lungesc sfatul meu ar fi sa treci pe Amsoil 10w-40 HTHS 4,2. Fără mixuri, fără chinuri. Ai si Pour Point calumea, deci e valabil iarna/vara. Daca si atunci consuma mai mult de 600+ ml (nivelul min/max dintre cele doua marcaje de pe joja e intre 600-800 ml), atunci nu iti rămâne decat sa te îndrepti spre mecanic.
                                La Mobil 1 nu gasesti alternativa mai buna ca acest Amsoil 10w-40 iar la restul nu m-am uitat.

                                Nu te întinde catre ulei de Racing Full Sintetic ca nu mai e cazul. Încearcă sa stăpânești consumul si o protecție decenta.

                                Comment

                                Working...
                                X