S9_0D1N: '15 Honda Civic 1.6 i-DTEC M/T Sport, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Asa e... si din punctul meu de vedere vizibilitatea pe timp de noapte e esentiala pentru mine si siguranta mea si a familiei.

    Asa ca nu inteleg de ce constructorii nu sunt prea interesati de asta. Sau daca sunt si fac Xenon, LED, Halogen cu lupa etc. de ce nu se pot cumpara macar optional pe echipari mai slabe?
    Nu cred ca e musai scaun de piele ca sa vezi bine noaptea.

    De asemenea, daca tot introduci o tehnologie noua (faruri fata full LED) nu inteleg de ce nu esti "transparent" in privinta ei si sa le dai consumatorilor teste comparative cu avantajele acesteia.
    Unii "motoristi" suntem mai pasionati si chiar ne pasa de chestiile astea.

    Vorbind despre transparenta... chiar, cat ma costa sa schimb becul cand se arde?

    Concluzia, cred ca ai ales mai bine asa cu echiparea Sport decat cu Lifestyle.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #17
      Exista faruri inteligente HID. Mercedes a avut sistemul ILS (Intelligent Light System) pe Xenon inainte sa treaca la LED. Il am eu pe C Coupe din 2014.

      E adevarat ca odata cu trecerea la LED au implementat cateva functii suplimentare, dar si pe xenon aveau: marirea puterii fasciculului luminos in functie de conditiile de drum (ploaie, ceata etc.), modificarea formei (si puterii) fluxului luminos in functie de tipul de drum (cand "simte" ca mergi pe autostrada ingusteaza fluxul si il lungeste foarte mult, vezi ca ziua cateva sute de metri, e genial; pe DN il lateste spre dreapta sa vezi eventualele pericole etc), ai faza lunga automata (doar ca spre deosebire de LED cand vede masina din fata comuta pe faza scurta, LED-ul "evita" masina din fata ramanand pe faza lunga din ghidarea precisa a fluxului luminos), ai faruri adaptive pe curba, ai farurile de ceata integrate in luminile HID normale (cand comuti pe ceata le coboara etc.).

      E mega fain ILS-ul, dupa ce mergi cu asa ceva orice alta masina cu sistem halogen sau HID regular are faruri proaste. Cel putin in afara orasului ai lumina ca ziua mai mereu. ILS LED probabil e mai bun. Un far de ILS HID sare de 1500 EUR cu tot cu montaj daca nu ma insel.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #18
        da, prin smart eu ma refeream fix la ce pot face led-urile si (am impresia) doar ele si anume sa tina "faza mare" cu o zo na intunecata exact in locul in care trebuie protejata o masina sau un pieton; in mintea mea cam asta ar fi singurul avantaj competitiv al lor; sa nu uitam ca exista si faruri cu laser care au cooler in ele sau stopuri oled
        o sa ajunga la masinile premium sa coste 15k numai luminile exterioare

        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

        Comment


        • #19
          O prinde foarte bine culoare !

          Sa o stapanesti sanatos !

          Comment


          • #20
            Multumesc frumos.
            Astazi am avut si primul incident "dureros"...am intrat pe o alee infundata in panta foarte mare si suficient de ingusta doar pentru o masina mica, pentru a ajunge la curtea din capat.
            La intoarcere a trebuit sa dau cu spatele si s-o tin destul de urat din ambreiaj...am cam simtit miros usor de prajit pana am ajuns sus. Sper sa nu fie ceva "grav".
            Colac peste pupaza...la iesirea de pe ulita aia a trebuit sa intorc in trei miscari si am agatat un colt de bordura iesita din curtea unuia cu partea din dreapta...sub usa pasagerului. Nu se vedea in oglinda.
            S-a luat vopseaua si o parte din banda aceea groasa de material moale care merge pe lungimea masinii (cred ca pentru eventualitatea cand pui cric sa ridici masina...nu sunt sigur).
            Oricum...acuma pot sa zic ca "nu mai e noua" :/.

            Comment


            • #21


              Rezultatul....


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #22
                Salut s9_0d1n, probabil din mai si pana acum s-a rezolvat dar intreb de curiozitate. Ai remediat problema pragului? A iesit ok?
                Din nefericire, ceva similar am patit si eu in urma cu ceva zile. Eram cu gandul la problemele personale/de munca si la iesirea din parcare am luat un viraj la dreapta putin prea strans si am sters si eu cu pragul un colt de bordura. Dauna nu e la fel de mare ca in cazul tau doar ca eu am atins si partea aceea de bara verticala ( cea din partea de jos din poza ta ) si vreau sa-mi fac o programare in service sa vad ce pot face baietii. Ma pregatesc psihic de o factura cu mai multe cifre , ca sa nu fie socul prea mare acolo ).

                Comment


                • #23
                  Salut,
                  Nu, nu am facut inca reparatia, am preferat sa astept pana la prima revizie si sa rezolv mai multe deodata, sa nu raman fara masina in mai multe randuri.
                  Intre timp m-a si atins un mosulet in stanga spate si a zgariat si acolo vopseaua putin (nu a franat in timp util la acordare de prioritate pe trecerea de pietoni).

                  Sunt la aprox 9800 de km pe ceas, si o sa ma duc la revizie / reparatie in urmatoarele doua saptamani (sa vad cand reusesc o programare convenabila).


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #24
                    In afara de prostia mea cu pragul, deocamdata am scapat de zgaraieturi din astea facute cadou .
                    Eu am revizia abia la anul si avand in vedere ca sina aia verticala nu mai are izolatia pe ea, am vorbit la service sa ma duc undeva in saptamanile urmatoare s-o rezolv, ca sa nu treaca iarna si sa inceapa sa se depuna rugina. Undeva in jur de 400-450 lei spunea tipul ca acolo ca ma va costa, nu e asa mult cum ma asteptam .
                    Oricum, e masina, noi suntem oameni, se intampla .
                    Toate cele bune si sa te bucuri de masina de acum incolo

                    Comment


                    • #25
                      adica te duci sa ii faci revizia (ulei+filtre) la 6 luni 10k km? o folosesti exclusiv in oras?

                      Comment


                      • #26
                        Nu, nu exclusiv in oras, altfel nu faceam 10 K + km in mai putin de 5 luni .

                        Comment


                        • #27
                          Filtru de ulei 64.41 ron
                          Filtru de aer 144.13 ron
                          Ulei Honda Green Diesel 303.60 ron
                          Manopera revizie 120 ron

                          Pareri ?

                          Comment


                          • #28
                            Nu am idee de revizii la Honda diesel dar compar cu revizii avute cu Skoda (vreo 4)la pnb, Brady sau Serus cand am avut si un Megane . E un pret mai mult decat ok privind asa. La pnb nu cred ca am avut sub 1000 lei .(total general )
                            La Serus au fost cei mai tari ca mi-au bagat aproape 100 lei lichid de parbriz .Adevarat ca mi-o meritam caci era 23.12 ora 19.00
                            Fiind masini de la firma evident ca nu prea era interesant dar chiar si asa..
                            Doar 2 schimbi acum ?Intreb ca nu stiu cum e la Honde diesel .

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by botz View Post
                              Nu am idee de revizii la Honda diesel dar compar cu revizii avute cu Skoda (vreo 4)la pnb, Brady sau Serus cand am avut si un Megane . E un pret mai mult decat ok privind asa. La pnb nu cred ca am avut sub 1000 lei .(total general )
                              La Serus au fost cei mai tari ca mi-au bagat aproape 100 lei lichid de parbriz .Adevarat ca mi-o meritam caci era 23.12 ora 19.00
                              Fiind masini de la firma evident ca nu prea era interesant dar chiar si asa..
                              Doar 2 schimbi acum ?Intreb ca nu stiu cum e la Honde diesel .
                              In mod normal doar ulei si filtru ulei se cere schimbat la 10 K.
                              Am discutat cu ei si recomandau si filtrul de aer schimbat, mai ales ca e motor diesel...bla.
                              Am zis ca-l schimb de data asta si vad cum arata ala vechi, si apoi ma hotarasc ce-o sa fac pe viitor.
                              In carte filtrul de aer s-ar schimba la 20 K (la 10 in conditii "extreme"), si cel de combustibil la 30 K (sau 2 ani).
                              Sa zicem ca de data asta am considerat conditiile "extreme" si am zis ca merita 145 RON linistea mea sufleteasca si pe partea asta.
                              Si...intr-adevar cu praful suntem cam la "extrema" in RO.

                              Comment


                              • #30
                                De ce nu ai deschis airbox-ul sa vezi daca era necesar sa schimbi filtrul de aer?

                                Comment

                                Working...
                                X