Problema pompa / furtun servo Accord 2.0 VTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema pompa / furtun servo Accord 2.0 VTEC

    Salut, in primul rand vreau sa imi cer scuze daca am postat in sectiunea gresita si pentru asta voi ruga un moderator sa mute anuntul in aria unde ii este locul.

    Am o Honda Accord 2.0 i-VTEC, AT, din 2006 cu o problema la pompa de servo, cred, si anume este plin de ulei pe langa ea. Nu stiu daca este pompa sau furtunul de vina.
    Deoarece programul nu imi prea permite sa ajung curand la un service, am sa va rog pe voi sa imi impartasiti din experienta voastra, daca a mai patit cineva astfel si cam la ce costuri sa ma astept pentru a remedia"buba".
    Am atasat si o poza cu subiectul in cauza. Click image for larger version

Name:	20160504_202522.jpg
Views:	1
Size:	48.0 KB
ID:	729884

    Multumesc si o zi buna!

  • #2
    Well...le-am schimbat pe amandoua. Si furtunul ~1500 lei care era fisurat si am aplicat si un kit de reconditionare pe pompa de servo ~2500-3000 ron nu mai stiu exact.
    Dar din cate vad in poza iti curge pompa si nu furtunul. Doar daca "improasca" lichid fara sa se murdareasca el.
    De comentat prea multe nu prea am ce... service si reparat. Sau mergi asa cu el dar sa tii o sticla de lichid de servo ca sa completezi (vezi sa nu te puna dracu' sa cumperi din ala rosu - doar transparent si galbui) . Eu imi cumparam de la Lukoil - au cam toate benzinariile pe stoc (la niciun alt peco nu am mai gasit ceva care sa se potriveasca).
    Acum pentru testat de probleme incearca sa virezi maxim intr-o parte si alta si asculta atent daca auzi pacaneli cand ajungi la capatul cursei. Daca le auzi... ai probleme la pompa - dar asa se vede si in poza.
    B 63 UWG , Accord 2.0, A/T, Ex, Royal Blue

    Comment


    • #3
      Un rebuild de pompă servo m-a costat la Asko 450 de lei în total pentru manopera și kit-ul de garnituri.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #4
        da, ai dreptate

        Originally posted by BlackMagic View Post
        Un rebuild de pompă servo m-a costat la Asko 450 de lei în total pentru manopera și kit-ul de garnituri.
        Da, ai dreptate, la mine a fost impreuna cu caseta de directie. le-am facut simultan si am uitat de asta.
        B 63 UWG , Accord 2.0, A/T, Ex, Royal Blue

        Comment


        • #5
          Va multumesc pentru raspunsuri. Am sa incerc si eu sa ajung la cei de la Asko pentru a rezolva problema, dar din pacate ei nu au program si sambata ceea ce face cam dificil de gestionat situatia.

          Comment


          • #6
            Din poza pare a fi pompa. Si eu am reconditionat pompa tot la asko, ca pret similar cu ce a indicat si BM. Ar trebui sa le comanzi intai, ma indoesc ca au kitul de reparatie pe stoc, insa poti sa arunci un telefon.
            _________________________
            2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

            Comment


            • #7
              Aceeasi problema!
              Ati rezolvat o cu kitul? Ce pret?
              Mecanicul mi-a zis ca e problema sa arda alternatorul pentru ca curge pe el. Pareri? Trebuie rezolvata in regim de urgenta?
              Multumesc!

              Comment


              • #8
                Originally posted by LNT View Post
                Aceeasi problema!
                Ati rezolvat o cu kitul? Ce pret?
                Mecanicul mi-a zis ca e problema sa arda alternatorul pentru ca curge pe el. Pareri? Trebuie rezolvata in regim de urgenta?
                Multumesc!
                Hello,

                Am rezolvat problema prin inlocuirea pompei de servodirectie cu o alta pompa provenita din dezmembrari (kitul de reparatie + manopera costau aproximativ la fel, dar timpul de asteptare era mult mai mare). Problema pompei era un simering uzat, pe unde si pierdea ulei.
                Ca si defectiuni provenite in urma acestei scurgeri, intr-adevar alternatorul aproape a luat foc (fum destul de gros a inceput sa iese din acesta, in timp ce stateam la semafor). Deasemenea caseta de directie a trebuit reconditionata...cauza fiind uzura acentuata a uneia dintre bucsi, in urma lipsei lichidului de servodirectie.
                Cost total al operatiunii: 450 lei pompa servo + 70 lei curea de transmisie + 50 lei inlocuire alternator (alternatorul de rezerva il aveam deja) + 1600 lei reconditionare caseta directie.

                Ca sa va raspund la intrebare: da, este destul de urgent sa fie remediata!

                Spor !

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Gabry View Post

                  Hello,

                  Am rezolvat problema prin inlocuirea pompei de servodirectie cu o alta pompa provenita din dezmembrari (kitul de reparatie + manopera costau aproximativ la fel, dar timpul de asteptare era mult mai mare). Problema pompei era un simering uzat, pe unde si pierdea ulei.
                  Ca si defectiuni provenite in urma acestei scurgeri, intr-adevar alternatorul aproape a luat foc (fum destul de gros a inceput sa iese din acesta, in timp ce stateam la semafor). Deasemenea caseta de directie a trebuit reconditionata...cauza fiind uzura acentuata a uneia dintre bucsi, in urma lipsei lichidului de servodirectie.
                  Cost total al operatiunii: 450 lei pompa servo + 70 lei curea de transmisie + 50 lei inlocuire alternator (alternatorul de rezerva il aveam deja) + 1600 lei reconditionare caseta directie.

                  Ca sa va raspund la intrebare: da, este destul de urgent sa fie remediata!

                  Spor !
                  Mersi!
                  M-am programat joi la Asko pentru reconditionare pompa. Kitul e 60 de euro ( cu tot cu rulment ) plus 100 de euro manopera. Sper sa ma rezolve. Am mai vazut pe forum baieti care au rezolvat o cu reconditionarea. Alternatorul nu mi-a facut probleme , desi a curs pe el. La caseta am o scurgere mica, dar mecanicul nu a zis ca ar fi urgenta, o las asa. Lichidul in rezevor e la limita maxima.
                  In dezmembrari nu am gasit pompa servo.

                  Comment

                  Working...
                  X