Reconditionare Caseta de Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reconditionare Caseta de Directie

    Buna ziua am fost la cei de la Asko cu un zgomot foarte mic in fata si cei de acolo mi-au spus ca e caseta de directie datorita jantelor de 18" si in cea mai mare parte a drumurilor noastre foarte proaste .....Si mi-au spus ca nu e nici o problema daca pun alte noua dar dupa 20-25 de mii de km o sa am aceiasi problema si ca mai bine ar fi sa o reconditiones dar din pacate nu stiu unde. As ca va rog pe voi cei de pe forum sa ma ajutati cu un service bun unde sa nu fie la prima caseta de honda reparata,sa faca experiente pe mine si cam cat ar costa toata distractie

  • #2
    Pentru modelul tau de masina stiu ca exista o caseta de directie diferita pentru jante de 18 (caseta de directie pentru jante de 17 este difertia de cea pentru jante de 18) poate ar fi bine sa faci upgrade la aceea.

    Comment


    • #3
      http://www.utaexpert.com/

      Aici am reconditionat eu caseta pentru ATR. Foarte profi omul, punctual, totul a decurs ok, cei de la ASKO nu au avut nimic de comentat vis a vis de lucrarea efectuata de el.

      Nu mai pierde lichid in acest moment si directia e foarte precisa (am adaugat si un strut-bar simultan, posibil sa fie mai degraba de la el senzatia asta). Ramane de vazut in timp cat de bine se va comporta.

      Eu am dat 700 RON, dar o sa mai duc o masina si am reducere.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #4
        Am incercat sa sun la ei dar probabil nu au inceput munca mai incerc si maine.

        Comment


        • #5
          Daca se aude in dreapta probabil sa fie bucsa casetei care se poate schimba cu un set de reparatie.
          ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

          Comment


          • #6
            Originally posted by Grey View Post
            Daca se aude in dreapta probabil sa fie bucsa casetei care se poate schimba cu un set de reparatie.
            Da pe dreapta se aude bucsa cremaliera

            Comment


            • #7
              Da. Asta Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1462378645306.jpg
Views:	1
Size:	46.9 KB
ID:	722642Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1462378663638.jpg
Views:	1
Size:	28.2 KB
ID:	722643
              ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

              Comment


              • #8
                Pai exista kit de reparatii Honda la modelul asta?? Daca da, cat costa? Practic asta face si atelierul ala...
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #9
                  Pe original nu. Eu l-am comandat din Rusia. E facut din nu stiu ce material folosit la ei in industria aviatica si spun ei tine cel putin 100k, si asta pe drumurile lor care sunt proaste rau.
                  M-a costat 360 lei doar kitul care vine cu o cheie speciala de demontare a bucsei.
                  ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

                  Comment


                  • #10
                    Si pentru ce model e kitul asta? Accord sau Civic ?

                    Comment


                    • #11
                      Asta e pentru accord dupa 2008. Rusii au si pentru civic dar din cate am inteles procedura de schimb e f. Dificila, se da jos si demonteaza caseta.
                      ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

                      Comment


                      • #12
                        De unde mai exact o adresa ceva de unde ai luato?
                        BaronuLocal
                        Junior Member
                        Last edited by BaronuLocal; 04-05-16, 23:01.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Grey View Post
                          Asta e pentru accord dupa 2008. Rusii au si pentru civic dar din cate am inteles procedura de schimb e f. Dificila, se da jos si demonteaza caseta.
                          Daca as avea liniste 50k km as desface jumatate de masina. Ai ceva link de unde se pot afla mai multe detalii?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by BV26CAT View Post
                            Daca as avea liniste 50k km as desface jumatate de masina. Ai ceva link de unde se pot afla mai multe detalii?
                            Mergi cu dopuri pentru urechi

                            Scuze de off topic dar nu m-am putut abține
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by KMR View Post
                              Mergi cu dopuri pentru urechi

                              Scuze de off topic dar nu m-am putut abține
                              )) nu urechile is problema, ca pot oricand sa dau muzica mai tarr...mai rau ii cu ce simt in volan. Pt aia n-ai vreo alifie?

                              Comment

                              Working...
                              X