Probleme discuri sau placute

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut si mersi. Mai bine mai mult decat sa nu ajunga. Daca nu am stiut cat intra, atunci am luat sa fie. Nu prea merg sportiv, normal sa spunem, doar uneori cand ma mai apuca nebunia imi bat joc de masinuta asta superba, care dupa imi pare rau. Dar am observat un lucru la motorul asta de 2.2 de pe honda; ii place sa fie chinuit in sensul ca ii place sa fie turat

    Comment


    • #17
      Hei, buna. Azi mi-au ajuns piesele si as dori pe sambata sa le montez, numai ca vreau sa va intreb pe voi daca stiti cum se schimba acele garnituri de la etriere,le am pe toate 4 din fata si vreau sa le schimb numai ca nu stiu cum. E greu, sau doar se scot prin tragere?

      Comment


      • #18
        Personal citindu-te iti recomand sa mergi la un atelier auto
        PS :acum vad ca e vorba despre gumele de la culisanti, e destul de simpla treaba !
        Toyboy
        Senior Member
        Last edited by Toyboy; 24-05-16, 19:43.

        Comment


        • #19
          Sincer m-as duce , dar aici in Austria imi iau astia 70 de euro pe ora. Si la cat muncesc astia pe aici, le ia 3 ore sa imi faca totul. Plus ca imi si place sa mai ma bag si eu , mai beau o bere mai schimb un surub, ca pana la urma nu e chiar asa greu sa schimbi niste discuri si placute .

          Comment


          • #20
            Bună. Am schimbat discurile și plăcuțele, împreuna cu cu noii culisanti și garniturile de rigoare. Am pus și vaselina din aia cu tenta albastra de la Ate, am curatat etrierii de rugina și am i-am vopsit + schimbat lichidul de frână + am scos acel pistonase de la etrier și am pus puțina vaselina rezistenta la temperaturi mari. Când apăsat frână, acel pistonas ieșea către inafara având o cursa normala fara blocări sau cu prea mare greutate. Pe spate nu am reușit sa le schimb pentru ca de unde am primit piesele, a trimis discurile greșite în 4 prezoane. Aștept sa vina discurile corecte și voi face la fel și pe puntea spate. Problema e ca acel zgomot nu a dispărut. La fosta masina Peugeot care am avut-o , când am avut probleme cu rulmentul fata , pur și simplu nu reușeai sa conduci , din cauza zgomotului puternic care se auzea în mașină. Pe când la asta , pare a fi același zgomot de rulment, dar nu la fel de pronunțat ca și zgomot. Am fost la mai multi și au zis ca nu e rulmentul, ca dacă ar fi fost s-ar fi auzit dacă ridici masina pe cric și invarti de roata și avea și joc. Pana la urma am sa merg la încă un service pentru un control la acea roata. Are cineva idee dacă rulmentul se schimba cu tot cu butuc sau nu? Un site de unde as putea sa îl comand mai ieftin ca nu am de gând sa mai țin masina încă 5-10. Mulțumesc

            Comment


            • #21
              zgomot aprox ca de rulment stricat poti sa ai si daca unul din cauciucuri are zimtii exterirori rosi inegali... asa am avut pe spate...un zumzait continuu.
              ..scuze daca cumva s-a discutat despre asta.

              Comment


              • #22
                E posibil sa ai si tu dreptate, pentru ca am observat ca , cu rotile de iarna parca nu se aude asa pronuntat zgomotul. am sa incerc sa pun alta roata mai intai apoi daca persista schimb rulmentul ca am vazut ca nu e chiar asa scump.

                Comment


                • #23
                  Eu cred ca anvelopa este dura, incearca ceva mai moale.

                  Comment


                  • #24
                    Salut. Am incercat cu alta anvelopa, si intradevar nu se mai aude. Initial am crezut ca e rulmentul, dar se pare ca de la roti.

                    Comment

                    Working...
                    X