Jazz itreruperi scurte la reducerea vitezei si la revenirea vitezei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jazz itreruperi scurte la reducerea vitezei si la revenirea vitezei

    Salutare tuturor ma poate lamuri si pe mine cineva care ar fi cauza?precizez ca am schimbat filtru de aer si am schimbat si lantul de distributie si am adaugat si un aditiv la un plin de benzina ce curata instalatia.cind e motorul rece e ok dar cind se incalzeste uneori cind reduc viteza si ai dau bezina intrerupe usor.ma gindesc ca poate ati trecu prin asa ceva please hepl
    multumesc

  • #2
    Nu sunt mare mecanic dar inteleg cat de cat ce-i pe acolo. Pune un tester pe ea, poate clapeta de admisie/acceleratie sa dea chix. Sau oricum, o diagnoza ar putea dezvalui chestii de genul sondelor catalitice etc. Cu respect

    Comment


    • #3
      Bujiile le-ai schimbat?

      Comment


      • #4
        Salut, eu pateam sa dea in nas la revenirea din frana de motor, in special al aprox. 2000 rot/min.
        O data a murit motorul in mers si s-a aprins un martor pe bord, am scanat si mi-a zis ca senzorul de turatie arbore cotit e problema.
        L-am schimbat ieri si azi (drum de 60km) nu a mai facut urat. Inainte facea des.

        Verifica si acest aspect. Daca poti, testeaza cu ceva cunostinta daca ai, se schimba usor. Ai acces daca demontezi roata dreapta fata si dai jos o aparatoare de plastic. E in baia de ulei sau asa ceva.

        Pe Delphi, piesa e SS10931 (la a mea asta a fost), SS10929 nu s-a potrivit, desi cica SS10929 e pentru manuala. Apropo, aceste piese vi le pot achizitiona si trimite si eu daca nu gasiti sau pretul gasit e prea mare.

        Comment


        • #5
          Multam fain de idee precizez ca le-am schimbat merge super ok doar ca la semafoare sau la relantiu are o mica intrerupere cu testeru nu gasesc ce poate sa aiba am intrebat la mai multi mecanicisi nu stiu
          merci de ajutor Stima si respect

          Comment


          • #6
            Merci Ionut eu stiam ca e intre cutie de viteza si motor senzoru de turatie si e pe partea stanga a soferului

            Comment

            Working...
            X