Noua Honda CR-V Gen 5 - 2017/8 & facelift (2020)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Un motor de 2.4+electric ar fi , crv fiind o masina mare + bagaje e nevoie de niste caluti adevarati si sa ai sentimentul de siguranta gen stii ca dai un click la pedala te ajuta fara probleme.
    Honda Accord CU2 2.4 AT
    "Never drive faster than your angels can fly"

    Comment


    • #47
      Honda reveals 2017 CR-V in Detroit:

      http://daimyo.ro/index.php?topic=478.msg2050#new
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #48
        review cr-v american:
        https://www.youtube.com/watch?v=jH1qbwZAn0E
        civic 2.2 5D FK3
        CR-V 2.2 AT RE6

        Comment


        • #49
          Destul de ciudat designul. Pot sa spun ca nu ma atrage. Dar asa a fost si la modelul actual si acum imi place. Dar asta e reteta Honda... Interesanta miza Honda CRV pe gama de lux.
          "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

          Comment


          • #50
            Dap, am urmarit aproape tot.
            Motor de 1.5l cu turbo. 190 cp. Si inca unul de 2.4 clasic, fara turbo.
            Scaunele sunt placute.
            Volanul pare mai decent. Cel de pe gen IV e praf.
            In rest, misto chestia aia cu podeaua reglabila a portbagajului.
            Butoane actionare geamuri one click doar pe fata. LOL!
            Buton de volum pe unitatea audio. UAU! Asta chiar imi doresc. Sau poate schimb unitatea cu totul si aia e.
            Cotiera si spatiile de depozitare dintre scaunele fata, da, vreau si eu.
            As vrea si stopurile spate.
            Deci are camera pentru reverse, dar nu are senzori de parcare. Ciudata alegere.
            Nu are buzunar in spatele scaunului de la sofer.
            E model american, deci na, asta e. Dar per total nu arata chiar rau la design.

            Comment


            • #51
              vor exista mici diferente la modelul european.
              o descriere detaliata, tot pentru modelul american:
              https://www.netcarshow.com/honda/2017-cr-v/
              civic 2.2 5D FK3
              CR-V 2.2 AT RE6

              Comment


              • #52
                Butoanele one click pe fata le ai si tu, cotiera o ai si tu, butoanele de volum le ai pe volan, ca iti mai trebuie rotitza?
                "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                Comment


                • #53
                  Originally posted by stmihCRV View Post
                  Butoanele one click pe fata le ai si tu, cotiera o ai si tu, butoanele de volum le ai pe volan, ca iti mai trebuie rotitza?
                  confirm, este mult, mult mai usor de manuit rotita, apoi daca e bine facut sistemul, cu rotita dai nu numai mai tare sau mai incet, poti naviga prin meniuri, e super utila rotita aceea. Eu am Navi fara rotita si e o corvoada in mers sa dai muzica mai incet sau mai tare, mai ales de catre pasager, si ce e pe volan e si nu e acelasi lucru. Plus ca de nenumarate ori la stres si nervi rotita e mai usor de manuit.
                  Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                  Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                  Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                  Comment


                  • #54
                    La stres si la nervi la volanul CRV? Hmm...
                    "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                    Comment


                    • #55
                      Si cotiera aia e mult mai versatila. Si cu loc mai mult intre scaune acolo.
                      Cat despre butoane de volum, da, sunt mult mai ok de manuit si folosit. Cel putin pentru mine.

                      Comment


                      • #56
                        Si iarasi Honda a dat-o in bara cu sistemul AWD

                        https://youtu.be/afFZHsIm44k?t=627

                        Comment


                        • #57
                          m-am plictisit de acest test artificial cu role
                          am mers in conditii de iarna cu vechiul crv 2,2 și în spatele lui pe serpentine, in viraje, la deal, pe afanata sau semi-gheata se vedea evident cum transfera spre spate; sistemul isi facea clar treaba
                          că nu funcționează la fel ca unul permanent - da, clar - dar pentru un suv e destul spun eu

                          eu nu cred ca acest test vorbeste despre competenta sistemului AWD
                          spun ca e artificial pentru că el e gândit să transfere spate când detectează ”some traction loss” pe puntea față
                          iar rolele în esență emulează aproape pierdere 100% a tracțiunii - ceva ce se întâmplă rareori în realitate în mod identic pe ambele roți față
                          Turkish
                          Senior Member
                          Last edited by Turkish; 10-01-17, 18:12.
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Turkish View Post
                            m-am plictisit de acest test artificial cu role
                            am mers in conditii de iarna cu vechiul crv 2,2 și în spatele lui pe serpentine, in viraje, la deal, pe afanata sau semi-gheata se vedea evident cum transfera spre spate; sistemul isi facea clar treaba
                            că nu funcționează la fel ca unul permanent - da, clar - dar pentru un suv e destul spun eu

                            eu nu cred ca acest test vorbeste despre competenta sistemului AWD
                            Bine punctat, sunt de acord cu tot ce ai spus, verificat pe propria experienta.
                            Restul e can can (publicitate negativa, as spune)...
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Turkish View Post
                              m-am plictisit de acest test artificial cu role
                              am mers in conditii de iarna cu vechiul crv 2,2 și în spatele lui pe serpentine, in viraje, la deal, pe afanata sau semi-gheata se vedea evident cum transfera spre spate; sistemul isi facea clar treaba
                              că nu funcționează la fel ca unul permanent - da, clar - dar pentru un suv e destul spun eu
                              CRV-ul in generatia IV are aceleasi probleme. In generatia 1,2,3 are sistem diferit (cred ca nu e o informatia noua pentru oricine), in generatia 3 - sistemului ii ia ceva timp sa activeze puntea din spate, din cauza specificului de functionare - diferenta de presiune si delay in activarea pompelor hidraulice, insa sistemul nu cedeaza la fel de repede si nu se supraincalzeste diferentialul in cateve secunde de suprasolicitare.

                              Scenariul "artificial" din video vorbeste despre multe, prima calatorie pe-o plaja si in cateva minute esti doar cu puntea fata si cu martorul aprins...

                              P.S. Is detinator si eu de CRV, nu fac publicitate negativa - n-am niciun interes. Am testat si stiu cum functioneaza generatia 3 si 4.
                              Honda a declarat ca a lucrat la "noul" sistem awd, s-a laudat ca acu poate transmite mai mult cuplu pe spate si pe hartie ar arata ca un sistem destul de performant. Sincer, ma asteptam sa vad macar un sistem similar noului i-vtm (Pilot, Ridgeline).
                              Evident in conditii normale, de oras, unde e folosit cam la 90% (zic eu) crv-ul e bun

                              Comment


                              • #60
                                eu am mers cu gen 3. mult timp. nu m-am confruntat cu problema. gen 4 nu am folosit decat vreo 2 zile.
                                pe plaja nu ai pierdere instant de aderenta 99% identica pe ambele roti punte fata - nici macar daca iti doresti asta
                                din punctul meu de vedere e artificial

                                eu nu apar crv-ul
                                ma revolt pe sentinte date prea lejer pe pseudo "teste"


                                Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                                "Ethics. That's always so inconvenient."
                                Cal Lightman

                                Comment

                                Working...
                                X