Noua Honda CR-V Gen 5 - 2017/8 & facelift (2020)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu te contrazic, dar când au anunțat Hibridul spuneau si ca nu vor mai pune diesel pe crv, și se pare ca nu e așa, e ciudat rău cum comunica... in Asia dieselul nu se vinde cu cvt, ci cu aceeași zf de 9 viteze, dar cu alta timonierul (butoane in loc de maneta, cam cum sunt Accordurile in state), sunt curios cu ce îl vor cupla in Europa...
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

    Comment


    • Informatia oficiala e aici: https://hondanews.eu/eu/en/cars/medi...tor-show-20182


      New engines deliver impressive efficiency and driveability



      For the first time ever, Honda hybrid technology will be offered in an SUV for Europe. The all-new CR-V will be available with Honda’s Intelligent Multi Mode Drive (i-MMD) hybrid system, comprising a 2.0 litre i-VTEC Atkinson cycle petrol engine and two electric motors, to deliver real-world efficiency and effortless driveability. The i-MMD system does not use a conventional transmission – instead, a more compact unit has a single fixed-gear ratio, to create a direct connection between moving components and a smoother transfer of torque.



      A 1.5-litre VTEC TURBO petrol engine, which provides strong performance and class-leading fuel economy, is also available. Power is delivered via a six-speed manual gearbox, or an optional CVT automatic transmission tuned to deliver a more linear response.



      The petrol and hybrid powertrains are front-wheel drive as standard, but both can be specified with Honda’s latest all-wheel drive technology – ‘Real Time AWD with Intelligent Control System™’ – which gives the CR-V genuine all-terrain capability. Ground clearance has been increased by 38mm for all variants, up to a height of 208mm for the AWD petrol model.



      First deliveries of Honda CR-V fitted with the 1.5-litre VTEC TURBO petrol engine are expected in Autumn 2018 with hybrid models following early in 2019.

      Comment


      • Uite ce e pe pagina Honda UK: http://www.honda.co.uk/cars/new/comi.../overview.html
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • [QUOTE=hondatu;585098]Daca tu asta ai inteles (cum ca noul CR-V si-a facut lansarea la Geneva), definitiv ai inteles ceva gresit!!!

          Lansare, prezentare, afisare, expunere, terminologia e irelevanta in comparatie cu felul in care arata produsul, iar aici sunt de acord cu BM, alegerea a ceea ce au afisat e cel putin dubioasa iar documentarea facuta cu c..l deci mai degraba ne-am concentra pe asta in detrimentul unor replici acide si inutile

          Comment


          • NU ma supar legat de cutia AT. O fi nasoala, asta e. Pentru mine nu e. Si faptul ca are doar 5 viteze cred ca e bine. Ok, 6 ar fi fost ideal. Dar ce naiba faci cu 9 viteze? Serios? Mi se pare overkill maxim.
            Sa nu mai spun ca la viteza maxima pot sa stau in viteza a 4-a. Dar recunosc sincer acum. La motorul 2.0 aspirat se potriveste o cutie manuala mult mai bine daca vrem si ceva performante.
            Ce ma intristeaza putin e ca Honda au recunoscut la un moment dat ca nu mai sunt relevanti. Si apoi vin cu comunicate usor aiurea si mai ales cu modele cu design sub asteptari la interior. Si motoare cam invechite. Tare mi-as dori sa se puna la punct.
            Ma uitam la Odissey in US si masina aia arata fenomenal si superb. Dar si costa "decat" 50k $

            Comment


            • De acord, 6-7 trepte sunt ideale pentru nivelurile de putere ale crv-ului. Adică exact ce are și competiția. Dar asta nu înseamnă ca 9 trepte strica cu ceva, dimpotrivă...
              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
              Ex:
              2014 Honda Civic Executive
              2011 Honda Civic GT

              Comment


              • treptele multe permit mai multe solutii de plasare a motorului in sarcina cea mai eficienta in orice moment o ceri
                combinate cu un soft competent treptele multe pot aduce un avantaj mare de tot la dinamica - nu numai la consum
                si o treapta in plus se simte - cel putin eu am vazut diferenta asta la condus long term intre Cw2 si actuala masina - modulul sport la Volvo e mult mai dinamic decat la Honda (si nu e de la motor ci de la cutie)
                Turkish
                Senior Member
                Last edited by Turkish; 22-03-18, 10:29.
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • [QUOTE=Ratatouille;585149]
                  Originally posted by hondatu View Post
                  Daca tu asta ai inteles (cum ca noul CR-V si-a facut lansarea la Geneva), definitiv ai inteles ceva gresit!!!

                  Lansare, prezentare, afisare, expunere, terminologia e irelevanta in comparatie cu felul in care arata produsul, iar aici sunt de acord cu BM, alegerea a ceea ce au afisat e cel putin dubioasa iar documentarea facuta cu c..l deci mai degraba ne-am concentra pe asta in detrimentul unor replici acide si inutile
                  Nu e chiar asa! Un preview cu 6 luni inainte de lansarea pe piata poate sa "ascunda" destule surprize. A se vedea faptul ca versiunea hybrid nici macar n-a putut fi admirata la interior cu toate ca nu e mare lucru sa navigam pe site-ul american si sa-l vedem acolo.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • Originally posted by ticker View Post
                    Sincer, as prefera 2.4 cu GPL decat 1.5T...
                    https://www.olx.ro/oferta/ma-vindeee...ad4e3;promoted

                    Comment


                    • Echipare de baza... nici o sansa. As baga bani multi pe care oricum nu-i am, sa o aduc 10% unde as vrea...
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Preturi anuntate la noul CRV : http://www.automarket.ro/stiri/pretu...uro-86287.html

                        Comment


                        • este oficial, cu tot cu preturi in RO, brosuri, caracteristici...exceptand hibridul.

                          pentru varianta Executive, 193 CP cu CVT, mi se pare lesinat rau. 9.5-10 s??




                          l.e. nu stiu de ce nu a luat linkul catre pagina cu noul CRV, insa va descurcati voi.

                          postman
                          Senior Member
                          Last edited by postman; 24-08-18, 18:36.
                          13 CRV EX 2.2 M/T

                          Comment


                          • 9.3 s varianta manuala si 10 s cea cu CVT . Oricum probabil nu cumpara nimeni masina pentru liniute dar valorile sunt decente pentru o masina de gabaritul asta . Poate hibridul va cobora sub 9 s sa fie mai apropiat ca valori de RAV 4 hibrid.

                            Comment


                            • pai nu o cumperi pentru liniute, dar ma asteptam la un 8s, nu 10s. hibridul va avea vreo 212CP dar va fi mult mai greu, ma indoiesc ca va cobora sub 9.

                              ca si comparatie, 1.6 i-dtec (160CP) AT, face tot 10 s. si e diesel, un motor mai greu, etc.
                              13 CRV EX 2.2 M/T

                              Comment


                              • Si au aparut si ceva informatii despre noul CR-V Hibrid . 2L i-VTEC si 184 CP cu 315Nm impreuna cu motorul electric :

                                http://www.automarket.ro/stiri/detal...ent-86957.html

                                Comment

                                Working...
                                X