Noua Honda CR-V Gen 5 - 2017/8 & facelift (2020)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Raptor21 View Post
    Motorul pe benzina vandut in Romania, 1.5 VTEC Turbo (4x4) CVT, Executive. Ma intereseaza si alte pareri, obiective, in afara de a mea. Lasand pretul la o parte (care sa zicem ca il poti corela usor daca ai o parere despre masina), o parere despre masina in sine, eventual pusa achizitionarea si in functie de contextul actual.
    Multumesc!
    Este o masina exceptionala pentru drumuri lungi. este o masina in care te simti exceptional de comod si de bine si de sigur. Pentru drumuri mai mult in oras nu este poate cea mai buna alegere. Motorul amintit este un capitol care pe mine m-ar pune tare pe ganduri.
    Desi la prima vedere e un motor OK.
    Cand s-a lansat in Ro, am facut o liniuta, eu cu motorul de 2l si transmisia automata si doi colegi de forum cu asta noua cu motorul de 1,5 si CVT; m-au luat cu cateva lungimi de masina pe 1 km, deci este un motror de motor si o transmisie OK; din pacate problema dilutiei ramane o problema, nefiind explicata oficial... asta da o nota nu prea buna.
    Dar daca se gaseste la un pret super acceptabil, de nerefuzat, ar fi o masina excelenta, pentru drumuri lungi mai mult.
    Pentru ca ziceti de contextul actual... contextul actual este al hibridelor si al electricelor. Deci...
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • Originally posted by cerevelu View Post

      Este o masina exceptionala pentru drumuri lungi. este o masina in care te simti exceptional de comod si de bine si de sigur. Pentru drumuri mai mult in oras nu este poate cea mai buna alegere. Motorul amintit este un capitol care pe mine m-ar pune tare pe ganduri.
      Desi la prima vedere e un motor OK.
      Cand s-a lansat in Ro, am facut o liniuta, eu cu motorul de 2l si transmisia automata si doi colegi de forum cu asta noua cu motorul de 1,5 si CVT; m-au luat cu cateva lungimi de masina pe 1 km, deci este un motror de motor si o transmisie OK; din pacate problema dilutiei ramane o problema, nefiind explicata oficial... asta da o nota nu prea buna.
      Dar daca se gaseste la un pret super acceptabil, de nerefuzat, ar fi o masina excelenta, pentru drumuri lungi mai mult.
      Pentru ca ziceti de contextul actual... contextul actual este al hibridelor si al electricelor. Deci...
      cerevelu
      Senior Member
      cerevelu Multumesc mult pentru raspuns!

      Daca mai sunt si alte opinii, le primesc cu multa placere.

      Comment


      • Originally posted by Raptor21 View Post
        cerevelu
        Senior Member
        cerevelu Multumesc mult pentru raspuns!

        Daca mai sunt si alte opinii, le primesc cu multa placere.
        Testarea unei maşini īnainte de a o cumpăra este singura şansă să vezi cum se comportă pe şosea şi dacă poţi detecta eventuale inconveninte cānd vine vorba de trenul de rulare, direcţie, suspensie, frāne, răspunsul motorului sau alte detalii importante.

        Cel mai bine ar fi să testezi toate maşinile la care te gāndesti pentru a le putea compara mai uşor.

        Comment


        • Originally posted by MPopescu View Post
          Testarea unei maşini �nainte de a o cumpăra este singura şansă să vezi cum se comportă pe şosea şi dacă poţi detecta eventuale inconveninte c�nd vine vorba de trenul de rulare, direcţie, suspensie, fr�ne, răspunsul motorului sau alte detalii importante.

          Cel mai bine ar fi să testezi toate maşinile la care te g�ndesti pentru a le putea compara mai uşor.
          Nu am prea mare experienta la condus si cu atat mai mult la masini. Eu le evaluez subiectiv, mai mult dupa aspect, dotari, etc. Honda CR-V mi-a intrat la suflet, am condus-o de vreo doua ori, dar la experienta mea nu am putut sa imi dau seama. Din acest motiv scriu si aici, sa am si alte pareri decat a mea, din partea unor oameni mai experimentati si pentru a avea si pareri obiective inainte de a face pasul final si a sparge o gramada de bani.
          Multumesc!

          Comment


          • Cred ca problema cheie in traba asta e chiar ce ai zis tu: "...a sparge o gramada de bani...".
            Eu te-as sfatui sa analizezi mai atent si alte variante, mai putin costisitoare, pe ansamblu. Eu asa as face...
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment


            • Could This Be The All-New 2023 Honda CR-V Spied For The First Time?

              https://www.carscoops.com/2021/03/co...he-first-time/
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

              Comment

              Working...
              X