Vopsire electrostatica: atelier si culoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vopsire electrostatica: atelier si culoare

    Salut!

    Am achizitionat un set de jante de EP3 si vreau sa le vopsesc. Vopseaua originala se cam exfoliaza. Nu din cauza zgarieturilor si mai degraba de la dopizitarea necorespunzatoare.

    1. As fi vrut sa le vopsesc electrostatic. am auzit ca e mai rezistenta vopseaua asta.

    Recomandati un atelier? Cat ar costa?

    2. Masina e champagne - adica un nisipiu deschis,

    ce culoare credeti ca ar merge pentru jante?

    ma gandeam la 3 variante:

    a. culoarea masinii
    b. culoarea cuprului sau un pic mai inchis
    c. argintiu mai inchis

    3. am nevoie de sticker pentru capacelul central pentru ca dupa vopsire nu o sa se mai vada emblema. aveti idee de unde as putea gasi?

    MULTUMESC!




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 22-04-16, 17:09.

  • #2
    https://www.facebook.com/SRZPowderco...stoms/?fref=ts
    sigpic

    HONDA - THE POWER OF DREAMS
    Honda Civic Type-R FN2

    Comment


    • #3
      Capacele sunt din plastic, n-o sa le poti vopsi electrostatic.
      La SRZ poti sa alegi sa le faci "gun metal", cred ca o sa vina bine.
      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

      Comment


      • #4
        Am reusit sa vopsesc jantele. am vizitat vreo 3 ateliere intre timp.

        Am gasit un atelier pe Bv. Oaspetilor, dar oamenii nu pareau asa de profesionist. Finisajul avea imperfectiuni, iar reclama era "inselatoare". Spuneau ca aveau 62000 de culori, desi in realitate erau doar vreo 30. Pretul era de 550 de ron pe set in care intra si jantat/dejantat.

        Am mai gasit pe OLX un tip care se ocupa de asta intr-un fel de garaj. Omul parea foarte calificat. Creea culori custom si diverse efecte. Pretul era de 800 RON plus 50 RON pe fiecare strat de lac. Se ocupa de jante rare, etc.

        Pana la urma tot la SRZ am ajuns. Am vopsit acolo. Pretul e de 550 RON vopsitul si 50 de RON lacul. Mie au uitat sa-mi zica cand am lasat jantele ca ma costa suplimentar lacul, si am refuzat sa il platesc. Nu a fost o discutie speciala. Pana la urma Jantele au iesit ok, desi au un aspect de coaja de portocala. Inteleg ca efectul se datoreaza sablarii. bilele de metal pe care le folosesc produc mici depresiuni pe suprafata jantei care se vad prin vopsea. La lumina zilei, afara efectul nu este sesizabil. am lasat jantele Joi si le-am luat Marti.

        Le-am vopsit un gri inchis. Mai am un set de jante si vroiam sa ramana vandabile, daca as hotara sa scap de ele vreodata.

        Cand le pun pe masina am sa pun niste poze.

        Am avut un acare era usoooor ovalizata si pe care am dus-o la indreptat. La primul atelier mi-au zis ca nu pot sa o faca pentru ca e prea dificil materialul. La al doilea, omul a spus ca a fost o provocare. Cica materialul este foarte elastic si isi revine foarte usor la fosrma initiala. Cu alte cuvinte se indoaie greu si se indrepata la fel de greu. Deci jantele originale au un avantaj. Pana la urma a iesit perfect. Sper sa le pastrez asa.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Rumburak View Post
          Capacele sunt din plastic, n-o sa le poti vopsi electrostatic.
          La SRZ poti sa alegi sa le faci "gun metal", cred ca o sa vina bine.
          asa este. Nu le-au vopsit. Mi-au sugerat sa le colantez. Am gasit si pe e-bay... vreo 70 RON si transport inclus.

          Comment


          • #6
            https://ro-ro.facebook.com/csl.customs

            Eu am vopsit etrierii la type-r (rosii), iar un amic niste jante (negre). Au iesit foarte bine.
            '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
            '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
            Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

            "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

            Comment


            • #7
              Sincer am vayut mai multe tutoriale pe youtube cu un anumit produs si anume plastidip. practic e o vopsea care sa face plastic. Interesant e, ca atunci cand te plictisesti de acea culoare, poti sa o dai jos oricand ca si cum ar fi o folie.
              https://www.youtube.com/watch?v=AFYX_5cS1go

              Comment


              • #8



                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Vopsire electrostatica: atelier si culoare

                  dupa ce am pus rotile pe masona arata bine!

                  si am avut o surpriza placuta:

                  et-ul e 45. sunt deci cu un cm mai in afara decat cele standard pe civic (astea-s de ep3). efecte:

                  1. suspensia s-a muiat un pic si schimbarea e binevenita!!
                  2. arata mai bine pentru ca se aliniaza cu caroseria. rotile stock sunt prea spre interior.
                  3. masina e clar mai stabila, si!!! nu mai intra abs-ul aproPe deloc. adi a muuult mai tarziu. mentionez ca am aceleazi cauciucuri pe care le-am avut si pe rotile stock



                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #10
                    Jantele astea (pe un Lexus RX 300) cum sint facute?

                    Click image for larger version

Name:	DSC_0688.jpg
Views:	1
Size:	61.8 KB
ID:	722676Click image for larger version

Name:	DSC_0687.jpg
Views:	1
Size:	51.0 KB
ID:	722675
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • #11
                      Sunt imbracate in piele de crocodil ca sa fie scumpe. ))
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #12
                        Bucuresti, martie 2017, unde merg cu jantele? tot la SRZ?
                        experiente cu vopsitelectrostatic.ro a avut cineva?
                        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                        … Jazz do it ...

                        Comment


                        • #13
                          Eu le-am facut la Pak Racing. Foarte incantat de ce a iesit.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #14
                            M-am hotarat sa reconditionez jantele de tabla (dupa 8 ierni) - adica roluit si vopsit. Nu vreau cine stie ce fita, vopsea neagru(eventual mat)si un lac de protectie.
                            Intrebari pentru cei care au reconditionat deja:
                            1."real-life" : voi cam cat ati asteptat pana au fost gata?
                            2. in finala au ajuns: SRZ, PAK Racing, TopWheels si vopsitelectrostatic.ro (cei din urma sunt si la cateva minute de drum de mine)
                            Experiente recente 2017 (cu oricare dintre ei)?
                            Multumesc!

                            LE: Pak se pare ca sunt foarte ocupati, SRZ nu are echipament de roluit pt jante tabla.
                            Wagner
                            Senior Member
                            Last edited by Wagner; 12-10-17, 13:28.
                            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                            Comment


                            • #15
                              Daca ti-e la indemana, topwheels ar fi Ok.
                              Cat am avut Jazz-ul tot ma "manca" sa vopsesc jantele pe 16 intr-un verde lime turbat la ei.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X