Troscanit la roata din stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Troscanit la roata din stanga

    de fiecare data cand plec de pe loc,pun frana sau iau in viraj... uneori chiar si in timpul mersului se aude un troscanit metalic in partea din stanga fata... de la roata... ceva legat de suspensie... acum parerile sunt inpartite... am fost la mai multi mecanici fiecare cu o teorie diferita... unu imi zice ca sunt flansele amortizor ceea ce este cel mai plauzibil... acum altu imi spune ca planetara e vinovata... acum pe cine sa cred si ce ar trebuii sa fac sa scap de troscanitul ala infernal!

  • #2
    Mai mult ca sigur flansele amortizor sau etrierii, nu văd ce treaba ar avea planetara.

    Trimis de pe al meu GSmart Akta A4 folosind Tapatalk
    GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

    Comment


    • #3
      asta ma gandeam si eu... acum sa schimb flansele amortizor... ca domne' (daca scimb doar la o roata o sa pice la cealalta) ma costa 200 euro pentru ca se gasesc numai in original (cu tot cu rulment)... off honda honda...

      Comment


      • #4
        Cat ar trebui sa coste?

        Comment


        • #5
          ceva zgomote asemanatoare am avut si eu la precedenta masina...banui ca si Civicul are suspensie fata McPherson...
          Si mie mecanicii mi-au zis ca is duse flansele. Le-am cumparat insa le-am schimbat degeaba.
          Explicatia:
          La suspensia McPherson, rota, fuzeta anortizorul se rotesc cu totul cand se roteste volanul...Asa ca sus, is 2 oale..una de vine amortizorul, una cu ceva caucuic de vine prinsa cu suruburi de caroserie si intre ele ar fi rulmentul.
          Mie imi intrasera pietricele acolo... habar nu am cum, si la fiecare rotire mai viguroasa, curba cu balans de caroserie trosneau de numa numa...practic cele doua oale jucau rol de rasnita.
          Practic nu era necesar sa schimb flansele si rulmetul, ca aveam 30K cu masina, ci doar sa scot pietrele de acolo.
          Acu la tine cine stie ce e?

          Comment


          • #6
            pietricele? se faceau praf cred ca pana acum... imi trosneste deja de aproape un an... troscanitul meu e ceva.... "metal pe metal" ca sa zic asa...

            Comment


            • #7
              la mine la fel troncanea cand mergeam ff incet, mai ales prin parcare subteran cu podea neteda. erau bucsele de la bascula inferioara
              '16 BMW 520xd
              '15 FK2
              ex '10 CU1
              ex '07 CL7

              Comment


              • #8
                La mine se aude un zgomot la roata stanga fata (in mod constant) cand circul la o viteza destul de mica pe drumuri cu denivelari. Nu se aude cand iau de volan in schimb. Sa fie oare flansa de la amortizor sau acea bucsa din capul amortizorului? piesa numarul 6 sau 8 de aici: https://www.lingshondaparts.com/hond...9&block_05=hcr
                Ce parere aveti?
                2008 Honda Civic 5d i-shift

                Comment


                • #9
                  Nici 6 nici 8, ci un elevator cu un mecanic.

                  Trimis de pe al meu GSmart Akta A4 folosind Tapatalk
                  GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                  Comment


                  • #10
                    Am si eu un troncanit la Accord pe stanga fata. Am fost deja in doua service-uri insa nici un mecanic nu a descoperit vreo problema.
                    Azi am fost pana la Plaiul Foii si pe drumul pietruit am observat ca troncane doar cand iau dreapta usor de volan . Pe asfalt troncanitul respectiv e aleator. Nu apare la speed bumps si nici la gropi, doar la virare usoara dreapta pe piatra cubica sau drum neasfaltat.
                    La testul de suspensie totul a iesit ok.
                    Vreo idee ce ar putea fi? Caseta de directie?
                    ....

                    Comment


                    • #11
                      Bucsa, bieleta pivot, caseta nu se duce la km tai !

                      Comment


                      • #12
                        Multam Traian!
                        ....

                        Comment


                        • #13
                          Salutare tuturor,

                          Incep prin a va cere scuze daca am postat aiurea.
                          Am o Honda Accord din 2007, careia as vrea sa-i pun un scut motor metalic. Am tot cautat pe net, dar nu gasesc decat ptr modelul din 2008. Aveti idee daca se potriveste?
                          Multumesc.
                          PS: inca o data mii de scuze.

                          Comment


                          • #14
                            Pana mea, am fost la o a treia constatate si tot nu ii dau de capat. La ultima constatate am asistat personal si nimic. Masina nu are nici un joc nici un tampon slabit nimic. Am facut si test de amortizoare si totul e in parametri foarte buni. AM legat vreo doua plastice care nu erau prinse bine si le-am suspectat, dar troncanitul persista. Ne-am uitat peste tot vreo 40 de minute am ridicat masina de brate si de sasiu am verificat si prinderile la toba tampoane motor bucsi pivoti.

                            Singurele "jocuri" au fost la planetare dar acolo ma gandesc ca e un cuplaj in unghi si e normal sa aiba un mic joc.

                            Simptomele sunt aceleasi , un troncanit usor pe partea stanga fata, la virare de 10-15 grade dreapta pe drum denivelat

                            Ceva pareri ??
                            ....

                            Comment


                            • #15
                              Bielete

                              Comment

                              Working...
                              X