JARDEL151: '97 Honda CR-V 2.0 4WD, Orange

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • JARDEL151: '97 Honda CR-V 2.0 4WD, Orange

    Salutare,

    De o saptamana am achizitionat o Honda CRV din 1997 varianta cu 128 cai 4x4 automata. De mult stau la panda sa gasesc una cat de cat in mintile ei si dupa ce am vazut 2 din masinile disponibile pe piata locala am dat o fuga tocmai la Cenad dupa aceasta masina adusa din Austria de 2 luni avand 153000 km la cum arata masina zic eu reali. Saptamana viitoare urmeaza sa ii fac revizia generala, ulei motor, cutie si diferential si filtre, saptamana aceasta fiind ocupat cu inmatricularea, azi am trecut RAR-ul si maine merg sa platesc taxa 848 euro.

    Masina inentionez sa o pun la punct 100% mecanic si pe viitor sa ii repar petele de rugina care de altfel nu sunt multe la numar fata de ce am vazut pana acum.

    Click image for larger version

Name:	20160416_121822.jpg
Views:	1
Size:	64.3 KB
ID:	729854~
    Attached Files

  • #2
    Cauciucurile montate sunt luate noi de catre mine Goodyear Wrangler 205 70 r15 cat scrie in talon. Imi lipseste stopul de pe stanga din bara si nu il gasesc in dezmembrari decat pe masina de Anglia si e in 2 culori la fel cum e cel de pe dreapta in loc sa fie rosu tot pentru ceata. Urmatoarea miscare sunt foliile auto si sa schimb mp3 playerul de pe Civicul meu care apropo este la vanzare.

    Comment


    • #3
      Ajutor, care este procedura se schimbat uleiul in cutia de viteze automata si la cati km se face ea? Dar la diferential? Multumesc

      Comment


      • #4
        Faina masina. Va vedea si ceva off-road usor, avand in vedere anvelopele alese ?
        TeoH
        Senior Member
        Last edited by TeoH; 20-04-16, 19:53.
        '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

        Comment


        • #5
          Va vedea.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #6
            Multumesc pentru aprecieri TeoH. In primul rand am ales anvelope pentru aspect, daca tot e suv sa arate un pic mai agresiv . Partea buna e ca nu fac zgomot de rulare avand 70db nivelul. Offroad gen forestiere ca sa accesez zone gen margini de lac pentru ca merg des la cort. Dar la cat spatiu e in ea merge sa dorm direct in ea rabatand bancheta. Masina chiar e super faina, toti dupa ce se urca in ea sunt impresionati.

            Comment


            • #7
              salutare.... vad ca si la tine lipseste stopul de ceata(cel rosu stanga spate) cred ca e o boala la modelul asta

              Comment


              • #8
                Originally posted by E.O.D.4 View Post
                salutare.... vad ca si la tine lipseste stopul de ceata(cel rosu stanga spate) cred ca e o boala la modelul asta
                Salutare.Da. Asa am luat-o. Si nu gasesc deloc in dezmembrari. Nou e peste 500. Mai e varianta state pe la 65 dolari. Mai astept ca am cam depasit bugetul cu ce am mai avut de facut la ea...chestii de revizie generala....discuri si placute noi....toate fluidele si curelele...pe la articulatie...dar macar stiu ca e pusa la punct si ma pot baza pe ea....merge super...sunt foarte incantat de ea....cum stai la consum? Eu 10 drum lung si in oras estimez un 14 (Bucuresti)

                Comment


                • #9
                  Sa fi fost optional ?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by harris View Post
                    Sa fi fost optional ?
                    Sigur nu. Doar ca ma gandesc ca e foarte usor de lovit zona accea mai ales faca iesi offroad.

                    Comment


                    • #11
                      S-o stapanesti sanatos !
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by jardel151 View Post
                        Salutare.Da. Asa am luat-o. Si nu gasesc deloc in dezmembrari. Nou e peste 500. Mai e varianta state pe la 65 dolari. Mai astept ca am cam depasit bugetul cu ce am mai avut de facut la ea...chestii de revizie generala....discuri si placute noi....toate fluidele si curelele...pe la articulatie...dar macar stiu ca e pusa la punct si ma pot baza pe ea....merge super...sunt foarte incantat de ea....cum stai la consum? Eu 10 drum lung si in oras estimez un 14 (Bucuresti)
                        salut...mai cum sa iti explic , am cumparato de anul trecut din italia, e si pe gpl din fabrica, de cand am luato papa ceva ulei , bun si facut sa ma bag in ea sa vad ce are , ma asteptam sa fie segmentii, cand colo erau semeringurile de la supape, am rezolvato si pe asta nu a costat mult in conditiile in care am facut destule operatiuni la ea ca tot am desfacuto.... bun acum consumul, eu iti spun ce-am constatat si tu crezi ce doresti : inainte sa umblu in ea imi lua cam 10 (gpl) la drum intins si cam vreo 12-15 in oras depinde cine o conducea( eu sau sotia), duminica am facut un drum de proba sa vad daca mai consuma ulei si am plecat pe ruta Galati-Tecuci-Panciu-Soveja(aici am trecut pe drumul de legatura cam12 km care e ca sticat Tulnici -Vidra-Focsani-Galati.... in total 355km si am bagat 26 litri gpl, deci , o medie de 8l/100km....si ulei nu am mai consumat deloc, cam asta e poveste cu consumul... o zi buna iti doresc

                        Comment


                        • #13
                          apropo cu stopurile din bara, eu cand am luoato amadoua erau sfaramate, am gasit la roman la dezmembrari( nu scump 100 ron /buc) si pana am ajuns eu le daduse deja ...ghinion, asa ca am adaptat un proector de ceata pt mers inapoi si cand ma va apuca iar inspiratia il pun si pe cel de ceata

                          Comment


                          • #14
                            cauta si la vecinii maghiari. ia contactul de pe site-ul acesta si scrie-le un mail http://www.honpa.eu/

                            baietii raspund relativ repede si te poti intelege in engleza. poate gasesti la ei stopul respectiv.
                            '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T
                            EX '89 Honda Prelude 2.0i-16
                            '99 Subaru Forester S-Turbo M/T
                            '07 Dacia Logan 1.4 MPI Laureate

                            Comment


                            • #15
                              Ms. Willy

                              Ms S-line.

                              Astept raspuns de acum.

                              E.0.D.4. Unde ai facut operatiunea la motor? Ai simtit si o imbunatatire la acceleratie in urma mentenantei la motor? Mie nu imi consuma ulei dupa 4000 km dar o simt destul de puturoasa la acceleratie in special dupa 80 si la deal. Ce ai facut la motor. Ai facut si ajustarea valvelor?

                              Comment

                              Working...
                              X