ASTRUL: '07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu pune metalice. Nu e niciun beneficiu, din contra, se pot rupe, cum am citit pe forum. Eu am, n-am simtit nimic
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • #32
      Wagner mersi mult. Ma interesez ca deja trebuie sa cumpar sistemul de franare.
      Am gasit un mecanic roman bun langa munca si ii las masina cat timp sunt in tara.
      Ma vad maine cu el sa ii faca o inspectie.
      Octi, eu am avut, am simtit diferenta dar am schimbat intreg sistemul odata, lichid, furtunase, placute si discuri. Greu sa imi dau seama daca au ajutat cu ceva.
      Poate psihic
      I come in peace...
      Civic 2.2 ES - Milano Red
      EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

      Comment


      • #33
        Pai si eu la fel, dupa, tine m-am luat (Motul, EBC, Goodrige all the way). Doar ca singurul lucru imbunatatit este franarea intensa, mai ales la viteze de autostrada, unde furtunasele nu cred sa aiba vreo treaba. Pun pariu ca cele mai importante in ecuatie au fost placutele yellow, nici macar discurile.
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

        Comment


        • #34
          Eu zic ca te inseli. Discurile conventionale sunt prea moi, placutele prea tari si dureaza o eternitate pana se "rodeaza".
          A incercat mhh combinatia si la el nu a mers asa bine. Santurile alea au rostul lor, sa arunce praful afara, conteaza mult in franari puternice si prelungite.
          Stii ca eu nu am fost pasionat cu modificatul masinii, doar ce a tinut de siguranta, frane, suspensii, bucsaraie...
          Pe asta s-ar putea sa o "sorcovesc" putin ca se si preteaza.
          Ma bucur ca am fost pe post de cobai
          Trebuie sa le schimb repede pana imi monteaza aia cutia gps pe masina ca am nevoie de +200km/h sa le pot aduce la starea care trebuie.
          Maine o iau eu ca trebuie sa fac un drum mai lung si sper sa imi mai dau seama de unele bube pe carcurs. Nu ca m-as pricepe prea tare.
          astrul
          Senior Member
          Last edited by astrul; 21-04-16, 00:20.
          I come in peace...
          Civic 2.2 ES - Milano Red
          EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

          Comment


          • #35
            Eu când am pus pe CL7 furtunașele metalice, pe standul de frână am avut +5 puncte procentuale eficiență de frânare. O fi fost de la ele sau de la lichidul de frână nou, n-am idee.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #36
              Pai sa vedem: pun furtunuri metalice pe frine ca sa ce? Ce imbunatatesc/obtin practic?
              - o idee ar fi ca s-ar mentine/transmite mai bine presiunea in sistem. Imi pare rau, daca ar slabi presiunea s-ar simti la frinare in pedala (fereasca sfintul!) indiferent ce furtunuri ai avea!
              - o idee la care sint tentat sa ader e ca daca sare vreo piatra furtunurile sint protejate de plasa metalica si deci am frine si dupa aia. Cred ca asta sta in picioare.
              Mai sint?
              Io si Ea
              Senior Member
              Last edited by Io si Ea; 20-04-16, 23:41.
              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

              Comment


              • #37
                La Civic 5D am avut eu furtunașe metalice și e mare diferența față de furtunașele stock. Frâna nu mai este așa de "logaritmică" adică nu mai frânează doar spre sfârșitul cursei pedalei. Despre ruptul furtunașelor metalice ( a mai fost discuția asta) : eu cred că au fost montate necorespunzător. Ale mele sunt de peste 8 ani și 100.000 km pe Civic și țin foarte bine. E un upgrade de făcut la Civic 5D.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #38
                  Eu pe CL7 am furtune metalice, pe CL9 inca nu. Va pot spune ca principala diferenta e feeling-ul in pedala. Nemaiexistand flexibilitate in furtune, se face presiune mai repede si automat cum ai ciupit pedala, cum vii in nas. Eu ma obisnuisem asa, iar cand am trecut la CL9 mi-au tremurat de vreo 2 ori izmenele la frane mai puternice, nefiind obisnuit sa apas pedala din prima pana la capat. Acum m-am obsinuit si musc din volan la primele 3 frane cand conduc CL7-le. In rest avantaje la mersul normal pe strada nu prea sunt. Cel mai bun lucru pe care il poti face pentru strada, la capitolul frane, sunt anvelopele. Cu cat pierd aderenta mai tarziu, cu atat mai bine.

                  Furtunele metalice sunt un must pt mers pe circuit, impreuna cu un discuri/placute capabile(gen EBC) si un lichid competent. Combinatia asta o vei simti si pe strada daca obsinuiesti sa franezi tare si repetat. Dar parerea mea e ca daca ai nevoie sa franezi tare, de multe ori la rand, pe strada, nu mergi cum trebuie. Real men don't use brakes!

                  Eu o sa-mi montez furtune metalice pentru ca oricum am de gand sa mai ajung pe circuit si cred ca e bine si pentru o masina de 8 ani si aproape 200.000km sa primeasca furtune noi de frana.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • #39
                    Off topic, scuze, Astrule.
                    Dragos, cu-al tau "Real men don't use brakes!" mi-aduci aminte de vorba tatei: cunosti un sofer bun dupa cit de des schimba placutele si ambreiajul. Despre soferi e vorba, da?

                    On topic: Gabi, postarea ta presupune dilatarea/marirea volumului interior al furtunurilor. Permite-mi, te rog, un oarecare scepticism. Caveat: ce scrieti tu si Dragos poate face sens, furtunurile metalice n-ar vibra si deci transmiterea presiunii pedalei de frina n-ar fi pierduta partial de o miscare suplimentara a furtunurilor. E o idee.
                    Voi putea reveni cu detalii si eventuale impresii (n-am pretentii de obiectivitate, da? ) cind le voi schimba pe-ale mele (au 8 ani si va fi cazul doar pentru siguranta), deocamdata in ce ma priveste in afara de binecunoscutul fading pe Rasnov luat aspru (si nu de la furtunuri e ala) nu e cazul la CL7 stock.
                    LE: in loc de lichidul ATE Dot4 am ce mi-a pus Asko in vara, un Honda, banuiesc. Mi s-a parut ca mi-ar fi frinele usor mai slabe insa in mod sigur bat cimpii. Daca as fi ajuns sa fierb lichidul de frina as fi infipt masina in cine stie ce parapet. Si n-a fost cazul.
                    Io si Ea
                    Senior Member
                    Last edited by Io si Ea; 21-04-16, 00:55.
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Io si Ea View Post
                      Daca as fi ajuns sa fierb lichidul de frina as fi infipt masina in cine stie ce parapet. Si n-a fost cazul.
                      Nu te infigi, ca nu fierbe brusc. Mai ales daca abuzezi de frane simti cand ramai fara ele.
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • #41
                        Am primit consumabilele, foarte rapizi astia de la Cox, 1 x Genuine Honda MTF-3 Manual Transmission Fluid 1 Litre (0826799902HE), 1 x Genuine Honda Civic 2.2 2006-2011 Diesel Major PLUS Service kit (GHCDMPSK0611), Oil Selection Genuine HONDA 0w30 New Generation Diesel Engine Oil (6 litres), 1 x Genuine Honda Civic 5 Door Front Rubber Mats-2006-2011 (08P18SMG513), 1 x Genuine Honda Civic Passenger Wiper Blade-2006-2011 (76630SMGE01), 1 x Genuine Honda Civic Drivers Wiper Blade (Rain Sensors)-2006-2011 (76620SMGE11), 1 x Genuine Honda Power Steering Fluid 1 Litre (0828499902HE): Total: £215.53
                        Ieri m-am intalnit cu mecanicul, facut diagnoza, urcat pe rampa, verificat peste tot. Nu sunt scurgeri de ulei pe la injectoare, manifoldul pare in stare buna, bucsaraia mai merge, dar nu o las asa, o schimb cand se mai ingroasa portofelul, capetele de bara sunt si ele pe lista anul asta, lantul arata ca ar fi fost schimbat, nu sunt semne ca ar fi avut vreun accident, ce sa mai spun, masina arata bine tehnic, sunt chiar norocos avand in vedere ca am luat-o in jumatate de ora.
                        Urmeaza sa ma decid azi daca pun furtunase metalice sau nu, dar o sa comand kitul de frana de la EBC cu turbogroove, yellow stuff si lichid de frana, sa imi ajunga pana miercuri cand las masina.
                        Cauciucurile le schimb cand o sa iau si jante caci astea originale nu imi plac deloc.
                        Cam atat pentru moment.
                        I come in peace...
                        Civic 2.2 ES - Milano Red
                        EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

                        Comment


                        • #42
                          Sa aveti noroc de ea Vlad!

                          Discuri de ce nu iei EBC Ultimax?
                          http://www.ebcbrakeshop.co.uk/honda-..._p23585236.htm
                          http://www.ebcbrakeshop.co.uk/honda-..._p23585240.htm

                          Jantele sunt cele standard pe 16 de pe Type S, nu? Cam uratele ce-i drept.
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Mersi.
                            Am luat flat, ca ma costa 100 lire in plus Turbogroove. Stiu, nu trebuia sa ma tiganesc, dar mai am cetav de bifat urgent si mai trebuie sa si mananc, macar la cateva zile
                            Oricum, am gasit kit, placute flat si discuri yellow la oferta, 265 lire si le-am comandat.
                            I come in peace...
                            Civic 2.2 ES - Milano Red
                            EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

                            Comment


                            • #44
                              Luat si lichid EBC 307+.
                              Abia astept sa o pun pe picioare.
                              I come in peace...
                              Civic 2.2 ES - Milano Red
                              EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

                              Comment


                              • #45
                                Am convenit cu mecanicul sa bage un schimb de ulei de mai proasta calitate si un filtru de sacrificiu sa ii facem o "spalare" inainte de a pune uleiul Honda.
                                Mai am in program in urmatoarea luna furtunase de frana si cauciucuri.
                                Abia astept sa ma intorc din tara si sa dau o tura cu ea sa vad schimbarile.
                                Ps. Lumina, enelul, bla, bla, bla...Sa Pasteti Fericiti
                                I come in peace...
                                Civic 2.2 ES - Milano Red
                                EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X