ASTRUL: '07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ASTRUL: '07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T, Milano Red

    'Neatza.
    Dupa aproape un an, 4 luni, 16 zile si vreo 6 ore de trait fara Honda am reintrat in randul lumii "bune" si inima s-a mai linistit dupa multe rataciri incluzand un Astra si un Focus de la zero km de serviciu. Recunosc ca m-as fi bucurat si de o Nova dupa aproape un an de "pietonie", dar ieri in sfarsit am simtit din nou ce inseamna motor si manevrabilitate Honda.
    Eram chiar incantat de Focusul meu primit acum o saptamana si ceva, acum nici sa il parchez nu mai imi vine.
    Din pacate Honda nu o voi conduce eu, ci consoarta, lucru pe care deja il regret enorm, dar viata nu e facuta doar din satisfactii ci si din sacrificii
    In fine, masina dpdv tehnic e intr-o stare foarte buna avand in vedere ca are 230.000 km (exact kmetrajul la care a mea si-a dat ultima suflare) motorul toarce de zici ca e pe benzina, consuma in jur de 5-6 ceea ce imi indica o mentenanta buna de-a lungul timpului, iar cutia se schimba perfect.
    Atat ma interesa, restul oricum sunt consumabile. Fara accidente, destul de julita, dar si a mea era dupa 9 ani ma declar multumit la cele 2200 lire + 3 luni garantie.
    Trebuie bagata la o revizie completa,ulei, filtre, lichide, schimbat intreg sistemul de franare ca de obicei, furtunase metalice, lichid, discuri turbo-groove si placute yellow de la Ebc si cam atat pentru moment.
    Estetica mai incolo daca vad ca merita investitia.
    Noroc ca am coxmotorparts si Ebc ici sa la 2 pasi, livrare in 2-3 zile sa iau tot ce imi trebuie.
    Revin cand am noutati.
    Cheers!
    Attached Files
    astrul
    Senior Member
    Last edited by astrul; 17-04-16, 21:11.
    I come in peace...
    Civic 2.2 ES - Milano Red
    EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl


  • #2
    Sa o stapanesti sanatos. Arata bine masina la banii de i ai dat pe ea
    sigpic

    Comment


    • #3
      Bravo, sa o stapaniti sanatosi si fara evenimente neplacute!
      E greu fara hondite ce sa-i faci.

      Comment


      • #4
        Sa conduceti cu placere (tu probabil in zile de sarbatoare ) si la cit mai multi km. fara probleme.

        Comment


        • #5
          Welcome back, chiar imi lipseau postarile tale savuroase!

          Comment


          • #6
            bine ai revenit astrule
            sa o rulezi sanatos

            Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • #7
              Bine ai revenit! Din poze masina arata chiar foarte bine. S-o alergati sanatosi si fara probleme ! Acolo ai mult mai multe "resurse" in ceea ce priveste piesele de schimb si/sau consumabile.

              Sent from my MotoE2(4G-LTE) using Tapatalk
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • #8
                HOT frate, sa o stapaniti sanatosi. Si eu am trecut prin alte marci, inclusiv s klasse si infiniti fx35 si chiar daca suna tampit ce spun, Honda ramane Honda. Congrats!

                Comment


                • #9
                  S-o stăpânești sănătos!
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    Multam mult baieti. Ma asteptam la ceva de genul ...shit, s-a intors pacostea
                    Sincer, nu vroiam sa ma leg la cap cu o masina pe aici, abia ajunsai ca s-o zic pe olteneste si o cheltuiala in plus nu prea imi face viata prea usoara, dar aveam niste banuti de cheltuit si am zis sa nu-mi mai las jumatatea sa faca 3 ore pe zi pana la munca cu transportul in comun prin tarisoara asta care inca are zero grade dimineata si 70 de ploi pe zi.
                    Cum s-a nimerit ca masina preferata sa fie Civicul 3D/5D am zis hai sa incep sa caut. Luat trenul vreo 5 ore pana intr-un orasel obscur de prin Anglia, vazut o coaja de Type S, probabil dauna totala reparata in fata casei cu silicon si vopsea si minunea a facut ca nu m-am dat batut, nu plecam inapoi fara masina si am gasit la vreo 40 de minute cu autobuzul un dealer care avea masina asta la vreo 2900. O scosese cu o zi inainte la pret de dumping 2300, negociat la 2200 + 3 luni garantie, caci o avea deja de vreo 3 luni. Probabil ca nu o lua nimeni pentru ca arata destul de jalnic.
                    Mi-a placut ca nu a fost "cosmetizata" pentru vanzare si indihanul mi-a zis din start razand, va place exteriorul ) la care eu zic, sa vedem si ce e sub capota. I-a perit zambetul dandu-si seama ca ma intereseaza mai putin cat de lucioasa e vopseaua si mi-a zis atat injin en ghir veri gud. Atat am vrut sa aud, am scos-o 10 minute la o plimbare, am trecut destul de tare peste niste bumpere, el m-a ghidat inspre zona respectiva, ceea ce am apreciat si in alte 10 minute faceam actele.
                    Drumul spre casa a fost o incantare, nu vroiam sa mai ajung. Trebuie sa recunosc ca are ceva cuplu, nu ma asteptam, credeam ca e mai puturoasa.
                    Azi m-am trezit de la 5 si am mesterit la ea si am deputit-o pana pe la 4 dupa amiaza de ma dor toate oscioarele, dar a meritat.
                    Am dat deja comanda de consumabile, filtre, uleiuri, stergatoare originale, cam tot ce se poate schimba la o revizie normala.
                    De restul ma ocup incepand de luna viitoare, imi aloc 2-300 de lire pe luna sa mai fac cate ceva la ea. Abia la final ma interesez si de estetica, momentan nu e asa important.
                    I come in peace...
                    Civic 2.2 ES - Milano Red
                    EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

                    Comment


                    • #11
                      Milano Red cu plafon panoramic si pack sport. Superb arata! Asa imi visam si eu civic-ul cand l-am luat. O grila de Type-S si un eleron si devine geniala masina! S-o folosesti cu placere! La banii astia, indiferent de micile probleme estetice, e multa masina, daca nu a fost lovita sau distrusa dpdv tehnic.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #12
                        Aha...deci e pachet sport. Dracu stie, ma pricep la Civicuri ca mama la gatit orez.
                        Deja ma uit dupa consumabile.
                        I come in peace...
                        Civic 2.2 ES - Milano Red
                        EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

                        Comment


                        • #13
                          welcome back! s-o stapanesti cu placere. Poate ne vedem prin zona .
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • #14
                            Nu-i bai, ne vedem. Si asa romani zdraveni la cap nu prea am intalnit prin zonele mele. Doar fierari si dulgheri, Doreii de care eram deja satul din tara
                            I come in peace...
                            Civic 2.2 ES - Milano Red
                            EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

                            Comment


                            • #15
                              Esti in Londra? Daca vrei, iti fac lipeala cu un alt constructor roman stabilit acolo.
                              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                              Comment

                              Working...
                              X