Diametru bracaj HR-V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Diametru bracaj HR-V

    Este vorba de un HR-V 1.6 VTEC AWD din 2000 (oricum, cred ca suspensia/directia e aceeasi la toate modelele din generatia veche).
    Intrebarea mea este daca exista si alti posesori de HR-V carora sa li se para ca masina are un diametru de bracaj foarte prost.... masina este criminala mai ales in parcarile stramte de la supermarket-uri sau in parcarile subterane aglomerate.

    Nu-s pretentios la masini, am experienta destul de mare atat pe sosea cat si in teren (unde intoarcerile din scurt, "pe dupa pom", sunt ceva la ordinea zilei)... am condus multe tipuri de masini de la Smart for2 pana la dube, insa bracare ca la Honda asta n-am mai intalnit. Nu sunt sigur ca este o problema la mine (directia merge perfect din toate pdv) sau pur si simplu asa sunt toate HR-Vurile, de aceea rog ceilalti posesori sa-mi spuna daca masinile lor au acelasi comportament.

    Multumesc!

    PS: o sa revin si cu numarul de rotatii volan maxim stg/dr (in stationare) pt. o mai buna comparatie
    marmota-hrv
    Member
    Last edited by marmota-hrv; 10-04-16, 20:36.

  • #2
    eu intorc dintr-o miscare pe o strada cu o banda pe sens, ies un pic de o parte si de alta, daca asta inseamna prost nu stiu. E adevarat ca am cu aprox 20 cm lungime mai putin ca si tine
    dacliber
    Senior Member
    Last edited by dacliber; 22-11-18, 10:10.
    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

    Comment


    • #3
      Multumesc de raspuns. Ceea ce spui tu, eu fac din 2 manevre. Se pare ca este totusi o problema la mine. Oare ce?!

      Comment


      • #4
        Banuiesc ca nu simti inca dimensiunile masinii, din cauza ca nu vezi bine botul si ai impresia ca dai in ceva...
        dacliber
        Senior Member
        Last edited by dacliber; 11-04-16, 13:25.
        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

        Comment


        • #5
          Diametru de bracaj la masina ta (lungime totala: 4.11m), marmota-hrv, este de 11.4m. La a mea, un FR-V (4.28m), este de 11.2m.
          Nu ca ne-ar lumina cu ceva asemenea paralele dar sunt sigur ca daca am pastra raportul valorilor de mai sus, mai jos de 10.5m tot n-ar cobori.
          Iar un metru la dimenisunile astea nu vad de ce sa-ti dea o asemenea senzatie de nemultumire. E ceva, sigur, dar imi pari prea nemultumit ca acel eventual metru sa schimbe mare lucru.
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #6
            Pai, un drum cu 1 banda pe sens are in general 7m latime, cel cu 2 are 14m, ar insemna ca ies in afara cel putin 1,5m de o parte si alta al drumului cand fac manevra, si eu nu simt asta, asta asa ochiometric, ca nu am masurat. Sau in oras, fac stanga la semafor, imediat dupa squarul despartitor de langa banda 2, din scurt, intru pe celalat sens in banda 1 cu masina. In fine, nu cred ca e o problema, ma strecor oriunde prin parcari, tocmai pentru ca, HR-V se comporta ca si o compacta. Cu Matizul, care nu are servo, la aceiasi viteza de deplasare, fac cam acelasi lucru, desi sta mult mai bine pe hartie.
            dacliber
            Senior Member
            Last edited by dacliber; 22-11-18, 10:14.
            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

            Comment


            • #7
              Mda, ceva nu se leaga atunci. O sa vad zilele astea cand prind masina (nevasta-mea o fugareste) exact cate rotatii de volan am stg/dr.

              PS: nu va speriati, "problema" am sesizat-o eu, nu sotia... deci nu-i o reclamatie din partea unei femei (no offence daca sunt si soferite pe forum ).... cu toate ca "a mea" e chiar data dracu' la volan

              Comment


              • #8
                Am revenit... turele de volan sunt egale stanga, dreapta si anume o tura si 1/3 in ambele sensuri. Mult, putin...?

                Comment


                • #9
                  la mine sunt 3 ture de volan de la stanga la dreapta. Oricum, nu stiu daca de la jantele mai mari si late, de la cremaliera care scartaie sau reflexele pierdute, dar am vrut sa fac ieri o intoarcere si a durat o vesnicie.
                  ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                  Comment


                  • #10
                    Mda... deci tot cam pe acolo. Imi mentin parerea, masina este o pacoste in parcarile de supermarket sau benzinarii (aici in uk spatiile sunt extrem de mici in parcari)... dar... dam inainte cu tupeu.. si cu multe manevre )

                    offtopic: imi puteti indica (daca exista, ca sa nu deschid aiurea) un topic despre posibilele probleme ce ar putea duce la aprinderea martorului motor? Multam!

                    Comment

                    Working...
                    X