IAMRUSU: '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC, Deep Bronze Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IAMRUSU: '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC, Deep Bronze Pearl

    Salut !
    Dupa lungi cautari, discutii, alegeri, decizii si telefoane + stresat cativa baieti de pe forum pe topicul "Vreau orice Civic" , am ajuns la bijuteria asta mica.

    Pe scurt, 2010 Type S intr-o culoare superba atunci cand e curata(o sa am o problema cu asta ) luata de la primul proprietar cu nici 72k km , a stat in garaj subteran de noua si a fost foarte bine ingrjita.
    Inainte sa o cumpar, am fost cu ea la Asko si totul a iesit ok, fara nicio problema. Un mare plus pentru oamenii de acolo.
    Ca optionale avem : panoramic, body kit-ul vopsit in culoarea masinii, lumina ambientala albastra la picioare din fabrica si multe altele, din ce am observat ii lipseste navigatia/comenzile vocale si scaunele incalzite.
    Nu am apucat sa ii fac inca poze, plus ca este cam prafuita dar promit sa revin cu ceva material in curand.

    Venind de la un Seat, pot spune ca suspensia este rigida, insa nu ma sperie cu nimic plus ca sta foaarte bine pe sosea. Trebuie sa ma obisnuiesc cu garda la sol mai mica, acum la schimbul de anvelope era sa cam ating desi asfaltul era turnat la unghi.
    Consumul vad ca sta in jur de 10 la mers normal in Bucuresti, dar asta stiam dinainte si mi se pare un consum foarte ok.

    Acum sa revenim la chestiile pe care nu le inteleg pana acum :
    1. Tetiera este fixa ? Nu se poate lasa pe spate sau sa o aplec?
    2. Ori fac eu ceva gresit, ori este ceva busit la butonul de deschis/inchis geamul de la sofer, practic trebuie sa tin apasat ca sa il inchid/deschid, cel de la pasager merge si pe auto. Idei ?
    3. Am mers cam jumatate de ora prin oras, insa apa nu sta la jumatate, asa indica toate sau sa verific ceva ? Si daca e de verificat, ce anume ?
    4. Din cate am citit pe forum, am vazut ca se pune 0w20 sau 5w30, masina a fost la revizii doar la Asko Chiajna si acolo i s-a pus 5w40, why ? Urmeaza sa fac si eu revizia, eu ma gandeam sa ii pun 5w30 Eneos(am vazut la colegul de forum).

    Cam asta ar fi tot momentan.
    Astept cu interes prima intalnire Honda sa ne intalnim si live !
    The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
    https://www.instagram.com/iamrusu/

  • #2
    sa o stapanesti cu placere si fara evenimente neplacute.
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de ea.

      Poti merge linistit pe Eneos Sustina 5W30.
      Apa sta intotdeauna cam pe la 2/5 din gradatie cand e cald, so all is good.
      Tetiera a 5 de se misca, ar trebui sa fie la fel la Type S, nu?
      Pt 2. Daca nu are nimeni idei, poti intreba la Asko
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Sa o alergi sanatos si fara probleme!

        In ceea ce priveste "problemele" semnalate:
        1. Tetiera soferului este reglabila doar pe inaltime (valabil si pentru celelalte)
        2. Geamul soferului trebuie "reeducat". In manualul de utilizare exista pasii de urmat (nu il am acum la indemana, din pacate).
        3. Apa "sta" undeva sub jumatate, este perfect normal. La Civic-ul meu e de-a dreptul plictisitor, in aproape 9 ani, indiferent de conditii (care au fost vitrege de multe ori) acul nu s-a miscat din punctul respectiv, dupa ce motorul a ajuns la temperatura nomala de functionare.
        4. In ceea ce priveste uleiul, e o discutie cat China, aici pe forum... Fiecare a folosit ce a considerat mai potrivit pentru masina proprie. Nu exista un adevar absolut - " pui uleiul x si gata!". Poti incerca Eneos Sustina 5W30, exista pareri pozitive in ceea ce-l priveste.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #5
          Wow, fast replies

          @Wagner zici ca in manual scrie de geamuri ? Am sa ma uit si eu prin el sa vad daca reusesc sa gasesc.
          Legat de ulei, stiu ca nu este ceva batut in cuie, insa voi avand o experienta mai mare, a fost mai usor sa intreb(am citit si acel topic insa la fel, nu am ajuns la un rezultat comun), cel mai probabil pe acel ulei o sa merg.

          Va multumesc !

          EDIT : Inca o chestie, nu mai gasesc topicul pe forum, cum fac si eu sa am flip key ? Este mult prea lunga cheia si ma deranjeaza in buzunar ) .
          The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
          https://www.instagram.com/iamrusu/

          Comment


          • #6
            Sa ai noroc si sa te bucuri de ea!

            Comment


            • #7
              Sa o conduci cu placere multi km. fara probleme. Cu uleiul 0w20 o sa ai probleme cu senzorul de pe scaunul pasagerului (sunetul la peste 4500 de turatii devine dur, agresiv) care semnalizeaza sa reduci viteza, si se va zbarli.

              Comment


              • #8
                Acum am inteles ce ziceai cu tetiera. Da, se regleaza doar sus-jos.

                Topic Flip Key: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...highlight=flip
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Multumesc frumos, vad ca e cam decedat topicul ala.
                  Legat de ulei, inca o intrebare, stiu ca citisem un post tot pe aici, cat ulei incape? 4 litri ?

                  Originally posted by harris View Post
                  Sa o conduci cu placere multi km. fara probleme. Cu uleiul 0w20 o sa ai probleme cu senzorul de pe scaunul pasagerului (sunetul la peste 4500 de turatii devine dur, agresiv) care semnalizeaza sa reduci viteza, si se va zbarli.
                  Nu stiu despre ce senzor este vorba si la ce te referi mai exact.
                  The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                  https://www.instagram.com/iamrusu/

                  Comment


                  • #10
                    Da 4l, chiar iti mai ramane putin de rezerva.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by iAmRuSu View Post
                      Nu stiu despre ce senzor este vorba si la ce te referi mai exact.
                      conduci de obicei singur? ... daca da, inseamna ca nu ai sensor de turatie/viteza ridicata

                      Comment


                      • #12
                        Aprox 3,8 litri de ulei intra la un schimb.
                        Incerc sa atasez mai jos procedura de "reeducare" - activarea functiei AUTO pentru geamurile de la sofer si/sau pasagerul din dreapta-fata. (e o pagina in format PDF)
                        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by LaurB View Post
                          conduci de obicei singur? ... daca da, inseamna ca nu ai sensor de turatie/viteza ridicata
                          Ha, acum am prins gluma ) .
                          @Wagner Excelent, am sa cobor la masina in curand si dau de veste + o bere virtuala sau una fizica la prima intalnire daca am reusit .

                          Inca odata va multumesc pentru raspunsuri si aprecieri !
                          The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                          https://www.instagram.com/iamrusu/

                          Comment


                          • #14
                            Felicitari pentru masina!

                            Originally posted by Wagner View Post
                            4. In ceea ce priveste uleiul, e o discutie cat China, aici pe forum... Fiecare a folosit ce a considerat mai potrivit pentru masina proprie. Nu exista un adevar absolut - " pui uleiul x si gata!". Poti incerca Eneos Sustina 5W30, exista pareri pozitive in ceea ce-l priveste.
                            Cat despre ulei, cam asa e cum zice Wagner mai sus. Cel mai bine ai grija de intervalul de schimb si ai terminat povestea.
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #15
                              S o stapanesti sanatos! Merge bine cu redline 5w30 sau motul 300v 5w30. Vrem poze!!!
                              '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                              Comment

                              Working...
                              X