IAMRUSU: '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC, Deep Bronze Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aveau intr-o vreme si la epiesa (pretul fiind chiar ok), n-ar strica o intrebare...
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • Inca au: http://www.epiesa.ro/arc-spirala-hon.../subcat-10213/ .
      Cum spuneam, se gasesc si mai ieftin, eu inca nu m-am pus pe cautat calumea ), as vrea jante mai intai insa nu prea gasesc .
      EDIT: Si aici putin mai ieftin: https://www.autoeco.ro/arcuri-suspen...ucator:eibach/ .
      The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
      https://www.instagram.com/iamrusu/

      Comment


      • Revin cu o intrebare, spoilerul OEM de TypeR am vazut ca se prinde cu niste clipsuri / suruburi, cele aftermarket se lipesc si nici nu sunt foarte calitative din ce am citit, adica sunt ok dar nu prea . Daca se gaseste unul OEM, cum se poate monta pe luneta din moment ce nu exista acele gauri? Sau am inteles eu prost?
        The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
        https://www.instagram.com/iamrusu/

        Comment


        • Originally posted by iAmRuSu View Post
          Revin cu o intrebare, spoilerul OEM de TypeR am vazut ca se prinde cu niste clipsuri / suruburi, cele aftermarket se lipesc si nici nu sunt foarte calitative din ce am citit, adica sunt ok dar nu prea . Daca se gaseste unul OEM, cum se poate monta pe luneta din moment ce nu exista acele gauri? Sau am inteles eu prost?
          Găurești luneta; măsori de 10 ori și dai 2 găuri parcă. Eu am trecut prin așa ceva cu fostul Civic.

          Sent from my Pixel XL using Tapatalk
          Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

          Comment


          • Sau il lipesti cu mastic de parbriz -dar atentie la cordonul de mastic ca se poate intampla un fenomen ciudat.. sa se observe dupa o perioada niste "valuiri" dupa forma cum s a alpicat adezivul/masticul. cel mai bine ar fi in masa completa de adeziv.
            '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

            Comment


            • Originally posted by fetherw80 View Post
              Sau il lipesti cu mastic de parbriz -.......
              cel mai bine ar fi in masa completa de adeziv.
              +1 👆🏼
              Mie mi l-a lipit asa ...exact cum pui untul pe felia de paine .: 😂😂😂
              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

              Comment


              • Buuuuuuuuuuun.
                1 an de cand e membra familiei. Inafara de niste greieri care nu stiu de unde apar si cum sa scap de ei, n-am ce sa-i reprosez masinii. Suspensia nu o pun ca minus, stiam in ce ma bag si aia e, imi mai scapa niste injuraturi cand iau ceva mai maricel dar trecem peste.
                Am programat sambata o vizita la Coasta de Est sa vedem ce se intampla cu sistemul pentru lichidul de parbriz(da, d-abia acum am reusit. Timpul asta e tare nenorocit).
                Am programat pentru martea viitoare o verificare de primvara la Honda Nord, stiu ca are si Asko insa imi e tare peste mana sa ajung acolo.

                In rest, apa paie si bataie, poate reusesc sa ii fac cadou un detailing in perioada urmatoare si tot sunt in cautare de jante insa parca nu e nimic care intradevar sa ma atraga sau ce imi place, e scump .
                Urmeaza in luna mai si o revizie, inca sunt in dubii daca sa schimb Mobil1 0w40 cu altceva sau nu.

                Revin cu detalii in zilele ce urmeaza.
                The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                https://www.instagram.com/iamrusu/

                Comment


                • Asa cum am promis, revin cu detalii.
                  Mers la Coasta de Est, desfacut -> vazut -> inlocuit pompa de la spalatorul de parbriz, pierdea lichidul pe la baza si nici presiune nu avea cum trebuie. Eu tot pe lichidul ala obosit(care in teorie trebuia sa fie super bun) dau vina. In fine, piesa OEM de la VDO costa 90lei, job done.
                  Azi dimineata am fost la Honda Nord pentru verificare, de la primire pana la plecare totul a fost super ok. Am vazut si noul Civic, personal in realitate mi se pare ca arata super bine, modelul din showroom avea stergator pe spate si era fix ca nuca in perete.
                  Masina dupa verificare nu are absolut nicio problema, nu bate nu troncane in schimb, discurile si placutele spate trebuie schimbate + placutele pe fata, nu e urgent ma mai tin cateva mii de km 3-5K km, insa o sa am nevoie de ceva recomandari. Personal m-as duce pe Ferodo deoarece am fost foarte multumit de ei pe toate masinile. ATE am auzit ca incep sa scartaie si nu vreau asta. Vad ca si Brembo sunt pe la acelasi pret insa mai mult ca sigur e doar numele, nu cred ca sunt mai bune cu ceva fata de alte branduri.

                  Urmeaza revizia in curand si cam asta e tot .
                  AKY papa doar benzina, deloc ulei si tine cu casa pana acum.
                  The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                  https://www.instagram.com/iamrusu/

                  Comment


                  • Eu folosesc ATE de foarte mult timp pe mai multe masini si n-am avut niciodata probleme cu scartaieli.
                    Iar ca o comparatie:
                    -un disc ATE incins foarte rau-pana la incandescenta(etrier blocat aproape complet) nu s-a deformat deloc.
                    -un disc Brembo care a functionat cateva sute de km cu un etrier care era foarte putin problematic s-a ovalizat foarte rau.

                    Eu unul, in materie de discuri si placute normale, de strada, as merge doar pe ATE.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • Pe Ibiza, am avut ATE si da, nu au fost probleme. Legat de scartait, tot pe forum am citit asta legat de ATE si nu doar de la o singura persoana.
                      Ar mai fi si EBC, insa nu stiu ce combinatii sunt mai ok, nu as vrea sa se manance in 15K de km .
                      The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                      https://www.instagram.com/iamrusu/

                      Comment


                      • Si eu am pus anul trecut pe fata discuri si placute ATE. Isi fac treaba bine, nu scartaie si, in plus, nu au atata rugina cat TRW-urile de pe spate (au ruginit cam repede, la juma' de an de la montaj).
                        Pe viitor o sa merg si pe spate tot pe ATE, mai mult din considerente optice.
                        Daca crezi ca te ajuta la ceva, pot sa fac o poza la discurile de pe fata si cele de pe spate, ca sa vezi despre ce vorbesc.
                        Personal as opta pentru un setup ATE.

                        Comment


                        • Scartaitul apare de la diversele conditii de exploatare: umezeala mai mica sau mai mare, folosirea zilnica a masinii vs utilizare ocazionala, franari mai puternice si mai scurte versus franari lungi cu pedala abia apasata, etc. Eu personal sunt destul de ferm cu franele si folosesc masina aproape zi de zi. N-am avut probleme niciodata cu scartaieli in ~120.000km facuti cu ATE.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • ATE scartaie (CL7 si pe CU2) insa, asa cum zice si dragos, conteaza cat de des folosesti masina, si in ce conditii. Dar ca si caracteristica generala, pentru mine ATE = scartzait.
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • Or fi diferite placutele la Accord. La Civicul meu nu prea scartaie si am 60 sau 70.000 km cu ele.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • Eu am mers de data asta pe TRW, in defavoarea ATE. Am auzit destul de multi plangandu-se de ATE (pe diverse modele de masini, nu numai Honda).
                                Din cate stiu, discurile cu care a venit masina sunt TRW - in ~87000km, singurele placute care mai scartaiau au fost cele de la Ferodo, care mi-au si mancat dicurile pe fata (am scris la un moment dat pe topicul masinii mele). In rest, nu am avut parte de deformari sau alte belele cu discurile. Singurele placute cu care pot spune ca am avut probleme sunt cele mentionate anterior (ma refer la eficienta franelor). In rest, am oprit de fiecare data fara prea mari eforturi. La randul meu, daca situatia o cere, apas frana cu simt de raspundere (dovada faptul ca placutele pe fata nu tin mai mult de 25000km, indiferent cine le face). Sincer, ma intereseaza mai mult niste placute de frana mai moi, chiar daca se consuma mai repede.
                                Wagner
                                Senior Member
                                Last edited by Wagner; 11-04-17, 12:29.
                                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                                Comment

                                Working...
                                X