Jante Type-R FN2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cum am zis si mai sus, depinde ce gume pui, e posibil sa atingi cand si cand cu 18x8 ET45, eu atingeam cu gumele de iarna pe fata si aveam si camber kit montat.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #17
      7.63 kg au jantele OZ Alleggerita 18", 7.5J, ET48. Astept raspuns de la Cox in legatura cu greutatea celor Honda Thunder. Honda C-ta nu a putut sa-mi spuna.
      '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
      '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
      Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

      "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

      Comment


      • #18
        Am eu Team Dynamics 8x17 ET 38 si au 8,9 KG , la fel ca cele 7,5.
        Am si 7x16 si au 7,5 kg
        LE. Ai putea sa te uiti si la MAK XLR, sunt f usoare dar nu la fel de rezistente, dar OK la pret.
        Am 7x16 si au 6,8 kg
        Attached Files

        Comment


        • #19
          Originally posted by Sheva_C View Post
          7.63 kg au jantele OZ Alleggerita 18", 7.5J, ET48. Astept raspuns de la Cox in legatura cu greutatea celor Honda Thunder. Honda C-ta nu a putut sa-mi spuna.
          nu mai astepta, nu au cum sa aiba sub 11, deci prea mult
          Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

          '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

          Comment


          • #20
            Sheva pacat ca tii la aspect iarna Presupun ca nu ai masina de "backup" pentru iarna, ca era si mai simplu.
            Eu folosesc jante Honda de tabla 16", cu 205x55x16, iarna. Pot sa zic ca e superb, nu ca aspect (nu folosesc nici capace ), dar cum se simte masina.
            + confort - se comporta ca un FK cu jante pe 17"
            + ture- clar urca mai bine in ture masina
            - stabilitate - scade rigiditatea si in curbe se simte ca se lasa in cauciuc putin...dar nu influenteaza decat putin...plus ca e iarna, naspa pe jos, se merge ceva mai temperat
            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

            Comment


            • #21
              Oameni buni, anvelopele de iarna le cam tii 5 luni / an, daca nu chiar mai mult. Cand vorbesc de anvelope de iarna, nu ma gandesc ca voi urca cu masina pe munte, ci ca voi merge cu ea prin Constanta si eventual un drum la munte, care n-are cum sa fie chiar asa nasol. Tin cont de esteticul masinii si iarna pentru ca in afara de cateva zile de zapada, tot uscat e, doar ca e frig si nu vreau sa merg cu anvelope de iarna pe 19", ci pe 18". Cele pe 16", desi mai indicate iarna, sunt clar mai "urate" decat alea pe 18".

              Ca tot veni vorba de masina de back-up, da, am, un Civic 5D FK2 pe care-l foloseste nevasta-mea mai mult prin oras. Rar mai fac un drum in afara, caci mi-e greu sa merg cu FK2-ul in conditiile in care am si FN2 . FN2-ul il folosesc si eu mai mult prin oras, iar daca avem de facut un drum in afara, il fac tot cu el . Cu toate astea, recent am facut un drum pana la Iasi tot cu 5D-ul, mai mult pe motiv de a-l mai scoate in afara. Acu' o luna am fost cu Type-R-ul la Gura Humorului si a fost de vis. La un drum de 6 ore, nu cred ca salvezi mai mult de 15 min, dar e vorba de senzatia la volan.

              Pe 5D am anvelope de iarna pe 16" (jante MSW 18) (cele stock fiind 17") si nu cred ca masina a vazut mai mult de 10 zile de zapada in 6 ani.

              Concluzia: cand ma gandesc la anvelope de iarna, nu ma gandesc la zapada, ci la faptul ca mergi cu ele pe temperaturi reduse si e posibil ca pentru cateva zile sa prinzi totusi si ceva omat. In afara de cateva zgarieturi de la niste lanturi pe care le-am folosit doar o data la Ranca, caci nu prea aveam cum sa ies altfel, jantele arata foarte bine si s-au comportat excelent. Si, inca o data, mergi cu avelope de iarna vreo 5 luni / an, daca nu mai mult.
              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

              "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

              Comment


              • #22
                Si eu am pe 16 pentru iarna, aliaj, arata super bine dupa ce am facut 3 ierni cu ele, si inainte de mine sunt convins ca au mai vazut si altele. Am mai vazut poze cu civicuri 5D generatia mea, cu roti de tabla fara capace...si arata de-a dreptul hidos desi proprietarul era mandru de incaltarile de iarna. Dai 18.000 de euro pe masina, iei presuri de Vitan si jante de tabla second. Asta in conditiile in care un set de jante de aliaj second in stare buna sunt 250-300 eur. Si mergi cu ele cat tii masina. De cand merg eu iarna chiar nu inteleg de ce e frica asta cu jante de tabla. Nu mai sunt zapezile de altadata, nu sunt cine stie ce cratere in care sa dai cu roata viteza cu care se circula e mica. Iar la Honda un set de tabla nou e aproape la acelasi pret cu unul de aliaj second. Nu e ca la VW unde jantele sunt pe toate gardurile. By the way, vad ff multe masini scumpe gen Skoda Superb, si Passaturi care merg 5 luni pe an cu jante de tabla ruginite fara capac...asa ca nu ma mir de nimic

                Comment


                • #23
                  eu folosesc de aliaj pe 17 iarna. nicio problema cu zgariatul. la munte am avut un pic probleme pt ca era cauciucul cam lat pentru gheata. 225. cu michelin alpin. avand in vedere ca iarna asta a fost 1 saptamana de zapada si in rest uscat, cred ca e o varianta ok. comteaza mai mult performantele pe uscat....


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by BV26CAT View Post
                    Si eu am pe 16 pentru iarna, aliaj, arata super bine dupa ce am facut 3 ierni cu ele, si inainte de mine sunt convins ca au mai vazut si altele. Am mai vazut poze cu civicuri 5D generatia mea, cu roti de tabla fara capace...si arata de-a dreptul hidos desi proprietarul era mandru de incaltarile de iarna. Dai 18.000 de euro pe masina, iei presuri de Vitan si jante de tabla second. Asta in conditiile in care un set de jante de aliaj second in stare buna sunt 250-300 eur. Si mergi cu ele cat tii masina. De cand merg eu iarna chiar nu inteleg de ce e frica asta cu jante de tabla. Nu mai sunt zapezile de altadata, nu sunt cine stie ce cratere in care sa dai cu roata viteza cu care se circula e mica. Iar la Honda un set de tabla nou e aproape la acelasi pret cu unul de aliaj second. Nu e ca la VW unde jantele sunt pe toate gardurile. By the way, vad ff multe masini scumpe gen Skoda Superb, si Passaturi care merg 5 luni pe an cu jante de tabla ruginite fara capac...asa ca nu ma mir de nimic
                    Vezi asta e diferenta intre oameni, au viziuni/gusturi diferite. Decat sa bag bani in jante doar pentru ca se uita nu stiu cine si trebuie sa arate masina bine, mai bine folosesc banii aia in alte scopuri pe care eu le consider mai bune pentru mine.
                    Prefer sa bag 300EUR in performanta decat in jante/aspect. Daca un FN/FK arata destul de bine ca sa te apuci de tunning, raman jantele...care pe mine nu ma intereseaza. Setul de tabla (original Honda) il am de la FK3, au fost 200EUR la vremea aia, si nu ma apuc sa cumpar alte jante de 17-18" de aliaj doar ca sa arate masina bine pentru altii. Pe mine ma intereseaza sa arate ok masina in rest (nu jantele). Plus cum am zis, cele de 16 de tabla aduc plusuri pe partea de performanta si confort. Nu stiu cum e pe la voi prin oras, dar in Buc cand trece zapada sunt niste cratere...iar un balon mai mare ajuta, iar o janta de tabla indoita se repara mai usor decat una de aliaj. Eu am avut incident cu cele de tabla si am facut una floare...dar findca nu s-a spart, s-a indoit foarte urat, nu a sarit anvelopa si am putut sa ajung la o vulcanizare unde in 30" era ca "noua"...la aspect, ca era indoita din mijloc si pana la urma am schimbat-o pe casco.

                    FN2-ul nu merge pe zapada, rahat la cei 10cm fata de sol as fi kamikaze (am schimbat la FK3 2 scuturi pe tema asta si nu vreau si la FN), pentru asta am RAV-ul.

                    Iar daca au ajuns hondele si skodele, passaturile masini de lux...precum cei din presa "un bolid a facut...o masina de lux a dres..." si-ti arata o pisicuta sau un passat.

                    Fiecare avem, cum am zis, pareri diferite dar sa nu le expunem agresiv sau aratand cu degetul. Astfel, din punctul meu de vedere un set de jante care ar merita pentru mine/FN2 ar fi unele usoare (pentru vara) dar aici am o problema cu pretul...cu banii aia pot cumpara piese de performanta si as castiga mai mult. Deci e vorba pana la urma de punere in balanta a optiunilor.

                    Asa ca o paranteza...si eu am vazut proprietari de masini care erau mandri de jantele lor dar cauciucurile erau....chinezarii sau slickuri. Oare cum o fi mai bine?
                    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                    Comment


                    • #25
                      Jantele pentru o masina sunt ca si pantofii pentru o femeie. Nu as pune in viata mea jante de tabla pe vreo masina sau sa fac downgrade de la 18 la 16, etc...

                      De cand am civicul Type S, am circulat iarna cu roti pe 18" (cele de fn2 stock) cu anvelope de iarna si nu am avut niciun fel de problema. Anul asta am tinut rotile de iarna 2 luni jumate (din ianuarie pana in martie).
                      Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                      Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                      1000 Locuri de vizitat in Romania

                      Comment


                      • #26
                        e o chestiune de alegere, care, intoddeauna, va fi influentata de buzunar. Ca sunt urate, frumoase, ca nu se justifica investitia, e alegerea fiecaruia. Nu greseste nimeni nici daca investeste in jante sau alte componente, nici daca nu. Daca o luam asa, la ce naiba sa platesti 2-3000 euro pe Vossen? Cand gasesti la 500. Doar ca treaba nu e chiar asa; nu totul tine doar de cum arata (si Taz, daca nu ai tine deloc cont de cum arata o masina, mai ales a ta, ori ai lua un Prius, ori ai lua un ep3 sau mai veche si in banii de FN2, faci o masina de rally f faina - si jante+cauciucuri intotdeauna conteaza enorm).
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • #27
                          Eu cred ca toti aveti dreptate, ambele tabere au argumente perfect valabile. Eu sunt in tabara celor care n-ar folosi niciodata jante de tabla pe masina, dar am ajuns sa prefer un balon mai mare iarna dupa 4 ierni cu 17" si vreo 4 anvelope distruse in cratere. Ca atare aleg solutia de mijloc, jante 16" de aliaj cu balon mai mare. Zapada nu e o problema cu jante 17, 18 sau 19, craterele in schimb da.

                          Iar eu am un "noroc" extraordinar cu craterele. Anul trecut de exemplu am luat o groapa pe DN1B (Ploiesti-Buzau), pe banda a doua, seara, pe ceata densa. Gropa care a aparut in timpul zilei, iar a doua zi nu mai era. Si va spun ca aparuse in timpul zilei pt ca in perioada aia faceam naveta zilnic, stiam drumul ala ca pe propriul buzunar. Si mai erau si alti nefericiti ca mine. In total, cat am schimbat eu roata, alte 7(sapte) masini au facut pana in aceasi groapa.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #28
                            E clar ca fiecare are gusturi si pareri diferite si fiecare are dreptate in felul sau. Nu poti condamna oamenii. Pana la urma totul e relativ. Daca sunt 10 persoane care fac intr-un fel, iar alte 5 in alt fel, asta nu inseamna ca pe de-o parte e normal si pe cealalta nu.

                            Ca sa revin la subiect, cand a trebuit sa ma decid in privinta anvelopelor de iarna pentru Civic 5D, am zis sa merg pe 16", fiind mai confortabile iarna si mai ieftine. Avand jante pe 17", era clar ca aveam nevoie de jante pe 16", mai ales ca era si mai usor sa fac schimbul, sa nu dau de fiecare data anvelopa jos. Bine, nici asta n-ar fi fost un chin, caci nu o faceai zilnic. Fiind masina noua, ma gandam sa iau jante de tabla Honda, pe 16", cu capace originale, care m-ar fi ajuns putin mai mult, din ce mi-aduc aminte, decat niste jante pe 16" MSW 18. Si la design nu se compara. Plus ca Civicul nu e o masina sa te duci cu ea pe munte, iar in Constanta oricum nu dau baietii cu antiderapant, caci nea Radu zicea el ca nu strica drumurile pentru 2-3 zile de iarna. sa ne chinuim asa. Am luat o groapa pe A2 la vreo 130 km/h si am facut galma la o anvelopa noua, dar janta s-a prezentat foarte bine. Depinde si de noroc. Taz e patit, deci are argumentele lui.

                            N-a zis nimeni ca Hondele si restul amintite sunt masini de lux, dar deja de la 20000 eur cred ca o masina poate fi numita scumpa. sunt unii care poate dau chiar mai mult pe o masina sh si apoi isi pun anvelope iarna sh, ceea ce nu mi se pare normal. Poate lor li se pare. Plus ca depinde si ce prioritati ai in viata.
                            La fel si cu jantele, si eu sunt de parere ca o masina trebuie sa arate bine si nu pentru cei din jur, ci pentru mine. Tot ce fac la masina, fac pentru mine. Asa si cu etrierii vopisti rosii, eu nu-i vad decat atunci cand ma urc in masina, ca si jantele, dar tot pentru mine i-am vopsit. Daca as fi luat o masina sa ma admire altii, as fi luat ceva nemtesc , ca tot e nebunie pe aici pe la noi. Pentru mine Civicul 5D si acum e o masina deosebita pe care nu stiu cu ce sa o inlocuiesc cand va mai prinde ceva ani. Va ramane masina mea de suflet si imi pare rau ca noua generatie au facut-o mai putin futurista pentru a prinde unui public mai larg. Masina asta iti placea sau nu, nu prea erau pareri pe la "mijloc". La fel si Type-R-ul, pentru mine e extraordinar. Macar de type-r n-a mai zis lumea ce alte masini imi puteam lua de banii astia cum au facut-o la 5D .

                            Daca e zapada pe afara foar nu o sa ma apuc sa ies cu Type-R-ul, plus ca nici 5D-ul nu prea m-ar ajuta si apelez la taxi sau stau in casa . Asa cum am spus mai sus, prin jante pentru anvelope de iarna, ma refer la jante cu care merg cam 5 luni / an in conditii mai mult uscate, dar la temperaturi scazute.
                            '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                            '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                            Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                            "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                            Comment


                            • #29
                              @ ady_uaic : Eu am zis ca nu ma intereseaza jantele, nu ca nu ma intereseaza cum arata masina ( citat " Pe mine ma intereseaza sa arate ok masina in rest (nu jantele)."...hai ca am citat "din mine" sunt tare ). E o chestiune de optica. Ca arata mai bine masina cu jante de aliaj, da normal, nu am zis ca nu ar fi asa. Dar tin mai mult la alte aspecte cosmetice ale masinii...cu am ar fi zgarieturi, lac, etc...de asta ma bate gandul sa vopsesc integral masina. Deci pot zice ca prefer sa vopsesc masina dact sa cumpar jante. Ca ideal sunt ambele, da asa e.

                              E vorba de filozofie de viatza, de modul cum dorim fiecare sa ne jucam cu ale noastre "jucarii". Suntem pana la urma niste copii mari, se poate observa si din modul in care ne contram, care fiecare se joaca dupa bunul plac cu ce are. Filozofia de viata si familia ne influenteaza in alegeri, eu sa scot niste bani din bugetul familiei pentru niste jante ar fi cam greu...motivele sunt multe, dar intrebarea de baza care se pune "chiar iti trebuie? " (intrebare pe care mi-o pun si eu nu doar partea mai frumoasa a familiei). Cum zice americanul " if is not broken, don't fix it".

                              Deci atata timp cat am jantele deja, nu vad rostul investitiei.

                              Ca exemplu, la RAV nu am jante de iarna. Folosesc aceleasi jante de aliaj si pentru vara si pentru iarna. De ce? Pentru ca diferenta de pret la schimbatul anvelopelor e de 10-20RON, deci pentru 40ROn pe an, nu vad rostul investitiei. DAR la RAV am o roata cat toate zilele si balonul la fel.

                              Pentru pro si contra jante aliaj iarna putem sa scrie rauri de cuvinte, dar FARA ROST (nu o sa-si schimbe nimeni parerea). Totul se reduce la ceva primar pana la urma: ce ne place , prioritati si bani.
                              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                              Comment


                              • #30
                                @Sheva inteleg ca are deja 2 randuri de jante (19 si 18), sa-si mai ia inca un rand inainte sa vanda un rand din cele existente mi se pare risipa de bani
                                Daca tot le are, io in locul lui as merge vara pe 19 si iarna pe 18 si nu as mai da bani pe alte jante.
                                Daca ar trebui sa vanda ceva, ar trebui intai sa le dea pe cele de 19 (desi cred ca foarte greu sa gasesti doritor de asa ceva la noi in tara, mai bine ar incerca afara) ar putea lua ceva usor pe 18, gen RPF1/Alleggeritta.
                                Pe 16 nu vad rostul, poate trece in viitor la un big brake kit si nu-i incap noile frane.
                                dinoc
                                Senior Member
                                Last edited by dinoc; 08-04-16, 14:11.

                                Comment

                                Working...
                                X