Jante Type-R FN2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Type-R-ul l-am luat in toamna cu jante Rage 19", care-s mai usoare decat stock 18". Neamtul mi-a dat si un set de jante pe 17" aliaj Honda cu anvelope de iarna. Type-R are omologare pe 19", 18" si 16". Asta nu m-ar deranja prea mult, dar nici mie nu imi plac dpdv estetic. Jantele pe 17" le-am pus la vanzare si sunt hotarat sa-mi iau pe 18". Daca n-as fi avut jantele pe 19", as fi mers pe ceva mai usor, pe 18", pentru vara. Dar asa, ca sa le vand pe cele pe 19", as iesi in pierdere prea mare si nu stiu cati posibili cumparatori as avea, caci piata e foarte restransa. Daca as fi luat masina de noua, nu i-as fi pus jante pe 19", mai ales la drumurile noastre. Ma cam vad nevoit sa le tin pe astea pe 19" pentru vara. Pe iarna sunt intre OZ Alleggerita 18" Titanium Tech (matt black sunt mai scumpe) si Honda Thunder (de la Cox). As iesi mai ieftin cu cele Thunder, doar ca le-as lua de la Cox, caci daca le-as lua de la Honda C-ta, ar fi aceiasi bani. Alea Thunder sunt identice cu Rage, doar ca au alta culoare. Ca si design, ambele mi se par frumoase. Probabil ca Alleggerita sunt cu vreo 3.5 kg mai usoare / janta. Inca ma gandesc, mai am timp.
    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

    Comment


    • #32
      Man, nu pune OZ pe 18 iarna... O sa le faci praf, asta chiar e alegere dubioasa... Jantele usoare sunt mai firave, chiar si OZ care sunt de calitate si nu atat de rele precum niste chinezarii, dar tot nu se compara cu unele OEM ca si rezistenta si durabilitate. E pacat de ele sa dai atatia bani pentru iarna.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #33
        Ok am inteles gresit, pai tine atunci jantele de 17 de iarna si incearca sa vinzi cele de 19, (poti incerca si pe un forum de afara), cand le vinzi pe cele de 19 iti iei un set de 18 usoare de vara gen RPF1 sau Alleggeritta, etc. Sa-ti iei altele de 18 doar pt iarna nu are sens, bani risipiti

        Comment


        • #34
          Nu ai inteles corect Dinu. Nu are cum sa le pastreze pe cele pe 17 pentru ca nu le are omologate (are doar 16,18 si 19 omologat). De aici discutia...
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #35
            ... Si nici nu-mi plac :-). Tentatia e mare sa iau alleggerita titanium tech pe 18" si sa le tin si pt vara, iar pe cele pe 19" sa le pun la vanzare. Greu le voi da...

            Sent from my D6603 using Tapatalk
            '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
            '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
            Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

            "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

            Comment


            • #36
              Jantele de 17" de civic 5d, pe care le ai tu de iarna, sunt foarte apropiate ca si design de cele pe 18", oem de fn2. Da-le o vopsea faina daca vrei sa le faci mai deosebite si lasa grija referitoare la omologare. Te duci la itp cu cele de 19", pe care le ai talon. In rest, pe strada, sunt sanse foarte mici sa te opreasca rar-ul, iarna, ca sa ai probleme.
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #37
                Chiar 0 sanse. Cele de 19'' cred ca le dai rapid, parerea mea.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #38
                  Originally posted by dragostan View Post
                  Jantele de 17" de civic 5d, pe care le ai tu de iarna, sunt foarte apropiate ca si design de cele pe 18", oem de fn2. Da-le o vopsea faina daca vrei sa le faci mai deosebite si lasa grija referitoare la omologare. Te duci la itp cu cele de 19", pe care le ai talon. In rest, pe strada, sunt sanse foarte mici sa te opreasca rar-ul, iarna, ca sa ai probleme.
                  Am vazut ca seamana la design, dar mi s-a pus pata pe ele . La itp oricum m-as fi dus cu alea pe 19" si cred ca ai dreptate, nu ma oprea nimeni iarna sa ma verifice.

                  Originally posted by Xander View Post
                  Chiar 0 sanse. Cele de 19'' cred ca le dai rapid, parerea mea.
                  Zici tu ca le-as da rapid? Oricum, daca le pun la vanzare, le pun la iarna, caci daca le dau acum, tre' sa astept o luna pentru alleggerita. Doar sa le pun pe alea pe 17" cu anvelope iarna, daca nu se dau intre timp.

                  Mai bine nu deschideam topicul, ca-mi dati prea multe idei :P.
                  '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                  '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                  Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                  "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                  Comment


                  • #39
                    Ca sa te opreasca politia pt jante trebuie sa sara masina in ochi,masina mica roti prea mari. Daca totul e bine proportionat e ok. Eu cand am luat ep ul si am fost la rar aveam pe 17 desi in carte aveam doar 16 si 2 dimensiuni pe 15 parca. Nu mi au zis nimic doar ca nu a putut sa imi mai treaca si 17. Am mers asa o vreme fara stres
                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Eu zic ca pt FN2 ideal ar fi 17" de iarna si 18" usoare si frumoase de vara.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #41
                        Eu sunt curios cāți dintre voi ați avut probleme să vă oprească RAR-ul pe drum și să se ia de jante. Mie īn 7 ani de folie pe față o singură dată mi-a zis unul ceva, si chiar și atunci m-a lăsat īn pace. Iar de jante, n-a fost cazul.

                        Adică, e chiar așa mare bau-bau că ați merge cu jante netrecute īn carte?
                        BlackMagic
                        Senior Member
                        Last edited by BlackMagic; 09-04-16, 21:43.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #42
                          Eu daca as fi Sheva as sta cu setupul actual
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Nu m-ar deranja absolut deloc ca nu-s trecute in carte, dar nu imi plac. Si daca tot le schimb, pe 16" mi se par prea mici, pe 17" nu iau, asa ca ramane varianta 18". In Constanta oricum nu sunt ierni grele si nu apar cratere, caci nu se da cu nimic antiderapant pe strazi. La un eventual drum lung in afara am 5D-ul. Tinand cont ca le voi tine cam 5 luni / an, am ales 18" in detrimentul 16". Daca stateam intr-o zona cu ierni grele, poate ca as fi ales 16" pentru iarna.
                            '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                            '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                            Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                            "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                            Comment


                            • #44
                              Cea mai buna explicatie : ,,ceva mai bun nu gasesc, ceva mai rau nu-mi trebuie, axa ca ramin cu ce am" . Parerea mea.

                              Comment


                              • #45
                                Pana la urma am decis asa: set jante Honda Thunder 18" (identice cu Rage-urile 19", doar ca sunt intr-o singura culoare, gri inchis) pentru iarna si semi-slick-uri; Le-am folosit deja iarna asta. cantarite de mine, 11.2 kg/janta. Rage-urile le-am avut la vanzare, dar nu am reusit sa le dau. A trebuit sa trec de la iarna la vara si trebuia sa schimb anvelopele de vara. Mi-a fost teama ca nu voi putea vinde Rage-urile si as ramane blocat cu ele si am cumparat anvelope vara pe 19". La o luna m-a sunat un coleg de forum, dar m-am decis sa le pastrez. Ar fi trebuit sa le dau cu tot cu anvelope, apoi alta investitie in jantele Alleggerita pe 18" + anvelope. Iar ca design, Rage-urile raman senzationale si pana la urma nu e asa diferenta mare la rigiditate intre 19" si 18". Plus ca pe circuit merg cu 18" cu semi-slick si asta de 3-4 ori pe an.
                                Merci de raspunsuri.
                                '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                                '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                                Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                                "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                                Comment

                                Working...
                                X