Jante Type-R FN2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante Type-R FN2

    Salutare!
    Sunt in dubiu in legatura cu niste jante pe 18", pe care vreau sa le iau pentru un Type-R FN2 Championship White:
    1. OEM Honda "Thunder" - baietii de la Cox au zis ca ar fi cam 184 pounds / bucata + transport (aprox. 60 pounds), dar inca mai astept raspuns de la ei;
    2. Sparco Assetto Gara White sau Matt Black. Astea sunt 18" x 8J, ET 45. Din ce m-am uitat pe net, nu pare mare diferenta intre 18" x 7.5J, ET 55 (originale) si 18" x 8J, ET 45. Banuiesc ca nu e vizibila diferenta asta cu niste anvelope 225/40/18. Sparco ar fi 220 eur / bucata. Pe astea Sparco le-as lua din tara; Am gasit un site unde se poate face comparatie: http://www.rimsntires.com/specspro.jsp;
    3. OZ Alleggerita Matt Black / White / Graphite Silver / Titanium Tech - 18" x 7.5J, ET48. Astea sunt cam scumpe, mai scumpe decat cele OEM Thunder (342 eur / bucata cele Titanium Tech, iar la celelalte culori se adauga 55 eur).

    Pe configuratoarele de jante ma uit cam degeaba, caci nu-ti dai seama exact cum vin pe masina si nici nu pot vedea pe FN2, ci doar pe FK2.
    Ceva pareri, sfaturi? Personal, tind spre cele OEM Thunder.
    Vad ca nu pot pune poze, dar daca dati o cautare pe net, le gasiti imediat. Pt cele "Thunder", scrieti "Honda Civic Thunder Wheels" la cautare si ar trebui sa fie prima poza.
    Merci.
    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

  • #2
    Team Dynamics Pro Race 1.2 nu-ti plac? Sunt mai usoare decat cele OEM si Assetto Gara si sunt extrem de rezistente. Nici eu nu eram dat pe spate de design pana in ziua in care le-am primit

    Daca ar fi sa aleg din nou, nu cred ca as mai lua pe 8j ci pe 7.5. Pe 8j, anvelopa de 225/40 r18 mi se pare ca sta cam intinsa pentru gustul meu. 7.5j ar fi si mai usoare.

    OZ Alleggerita am pe S2000 vopsite ca si masina in Championship white, sunt uimitor de usoare

    18x8 et 45 ies mai inafara decat cele OEM cam cu 1-1.5 cm. In combinatie cu niste arcuri Eibach Pro kit este o varianata foarte safe, rotile nu ating in aripi si vizual arata mult mai bine decat jantele stock.
    Attached Files
    Rares
    Senior Member
    Last edited by Rares; 01-04-16, 13:50.
    Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
    Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
    1000 Locuri de vizitat in Romania

    Comment


    • #3
      18x8 ET45 e la limita pe FN2. Depinde ce gume pui. Cu cele de iarna care au umerii mai proeminenti mie imi atingeau un pic pe fata in aripa.

      Mai sus de atat sa nu te gandesti sa mergi.

      Din poze vad ca ai jantele de 19'' Rage. Sunt mai usoare decat cele de 18'' standard, deci in opinia mea le poti pastra linistit.

      Daca totusi vrei sa schimbi ceva, trebuie obligatoriu ceva usor, pana la urma e masina de performanta. OZ ar fi o posibilitate, dar nu stiu daca merita banii aia. La ProRace m-am gandit si eu de cateva ori dar nu prea imi plac. Jantele OEM de Honda Thunder nu le vad sensul daca tu ai deja Rage...

      @Rares: Frumose rau masinile, le-am vazut si prin oras.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #4
        Merci de raspunsuri. Pe mine ma intereseaza jantele astea pentru anvelopele de iarna. Pe vara raman cele Rage de 19", chiar daca la drumurile noastre au balon super mic si te cam zgaltaie... sunt inca tanar si duc . Ca design sunt impecabile. Cum am mai spus, pe iarna am avut un set de 17", tot Honda, pe care le am la vanzare, caci nu sunt omologate (asta nu m-ar fi deranjat foarte mult) si nici nu-mi placeau mie dpdv estetic. Iar pe 16", chiar daca ar fi indicate pt iarna, chiar nu vreau, caci pana la urma e o masina sport. Asa ca m-am decis sa iau unele pe 18", dar care sa dea si bine. Pana la urma cred ca o sa raman pe cele OEM Thunder. Are si spoon la vanzare unele de type-r FN2 OEM pe 18", care arata foarte bine si cred ca ar fi ok si alea.
        Aveti idee, jantele pe 18" albe de la CTR CW sunt aceleasi cu cele 18" de la un CTR "normal"? Mie asa imi par in poze. Cred ca dau bine si alea de CTR OEM pe 18", chiar daca nu sunt albe, cum vin standard in dotarea CTR Championship White.
        Originally posted by Rares View Post
        Team Dynamics Pro Race 1.2 nu-ti plac? Sunt mai usoare decat cele OEM si Assetto Gara si sunt extrem de rezistente. Nici eu nu eram dat pe spate de design pana in ziua in care le-am primit
        Frumoase si Team Dynamics Pro Race 1.2. Cum sunt la pret?
        Originally posted by Xander View Post
        18x8 ET45 e la limita pe FN2. Depinde ce gume pui. Cu cele de iarna care au umerii mai proeminenti mie imi atingeau un pic pe fata in aripa.
        Merci de sfat. Deci Sparco pica.
        '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
        '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
        Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

        "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

        Comment


        • #5
          Jantele de CTR CW sunt identice, difera doar culoarea.

          Daca le vrei pentru iarna, nu cred ca are rost sa te arunci la OZ. TD-urile au fost aprox 1000 euro.
          Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
          Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
          1000 Locuri de vizitat in Romania

          Comment


          • #6
            Stiu, dar pana la urma si iarna tine cam 5 luni si vreau sa arate bine si atunci :-). Ma gandesc, variante ar fi.

            Sent from my D6603 using Tapatalk
            '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
            '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
            Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

            "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

            Comment


            • #7
              Ia cu incredere jante OEM de la Spoon daca e asa, nu da multi bani. Sunt ff rezistente si arata bine. Nu poti da gres cu ele, eventual le vopsesti alb si aia e. Sunt grele, dar iarna nu mergi tare oricum.

              Nu are sens sa dai banii pe Thunder Honda noi, chiar nu vad ce ai castiga... Daca erau de vara mai ziceam, luai ceva usor, asa nu vad de ce ai da mai mult de 2000 RON pe un set.

              LE: Acum am vazut si eu jantele de la Spoon, arata super bine culoarea, cred ca vine la fix pe FN2 alb.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                pacat ca nu le mai am; pentru iarna recomand cu incredere 16" cu gume 205 55 16
                Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                Comment


                • #9
                  Asta chiar e nasol :-). Ma pregateam sa-ti las pm pt ele.
                  Si tot n-as merge pe 16", desi e recomandat. "Pentru ca Type-r" :-).

                  Sent from my D6603 using Tapatalk
                  '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                  '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                  Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                  "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                  Comment


                  • #10
                    pentru ca type r...daca vezi cum trage cu 205 si greutate 16kg, nu mai pui veci pietrele alea pe 19
                    eu sunt pregatit pentru sezonul rece, astea de vara de pe stream vin la iarna pe ctr

                    screen capture software
                    Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                    '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                    Comment


                    • #11
                      Ai mers cu jante pe 16", pe CTR cu suspensie stock? Cele pe 19" banuiesc ca sunt pietre doar in privinta zdruncinatului, caci am inteles ca sunt mai usoare decat stock pe 18". Acum, nu stiu cum sunt fata de unele pe 16", dar fiind diferenta de 3", nu vad cum ar fi mai usoare. As putea sa merg cateva zile cu jantele pe 16" (MSW) si anvelopele pe iarna 205/55/16 de la Civicul 5D, sa vad cam ce diferenta ar fi la rulare. Dar e cam complicat sa ma duc acum sa schimb 19" cu 16" si apoi sa le pun iar la loc... si parca n-am tragerea de inima necesara. Inca nu ma deranjeaza asa tare faptul ca masina e f rigida, mai ales cu jantele pe 19". Repet, eu daca as fi luat-o de noua, nu as fi luat jantele 19" Rage. Dar, daca asa am cumparat-o, ar fi pacat sa le vand sa trec pe 18", pentru vara, mai ales dpdv material.
                      Si totusi tot n-as pune pe 16" pt iarna si inclin spre 18" thunder OEM. Cox mi-au confirmat 184 pounds / pc + 79 pounds transport.
                      '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                      '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                      Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                      "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                      Comment


                      • #12
                        am mers cu suspensie stock pe 16, apoi cu eibach, nu vorbesc de zdruncinat, ala nu ma deranjeaza, greutatea e marea problema; una e sa mergi cu 16kg, alta e cu 23; macar ia-ti mai usoare daca tot vrei 18; la banii aia deja poti sa iti iei rota, oz sau orice altceva
                        http://www.rotashop.co.uk/Honda+Civi...901_276540.htm
                        Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                        '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                        Comment


                        • #13
                          Pai am pus preturile in prima postare. OZ Alleggerita sunt mai scumpe decat cele Thunder. Nu stiu cate kg au, dar cu siguranta sunt mai usoare. OZ Ultraleggera sunt clar mai scumpe decat Alleggerita, nici n-am mai intrebat de ele, mai ales ca le vreau pt iarna. Honda C-ta imi aduce jantele Thunder cu 1550 lei / bucata, mult mai scump decat de la Cox. Daca n-as pune jante Honda, as merge pe OZ sau Sparco. Cum Sparco au 8J si ET45, au picat. Jante pe 18" Type-R OEM nu gasesc noi, doar sa astept ceva second-hand. Daca mai discut mult pe aici, cred ca ajung sa le vand pe astea pe 19" si sa iau ceva usor pe 18" pt vara , dar, din nou, as iesi prea mult in pierdere.
                          Eu am gasit pe un forum din uk asa:
                          -Rage 19" - 10.9 kg;
                          -Type-R OEM 18" - 11.8 kg.
                          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                          Comment


                          • #14
                            OZ Ultraleggera sunt in general sub Allegerita ca si clasa si pret deci ar trebui sa fie mai ieftine. Sunt mai grele ca Alleggerita.

                            Ai garda la sol modificcata? Arcuri sport sau coilovere? Daca nu, nu ai de ce sa-ti faci griji pentru Sparco cu 8J si ET45. Cum ziceam mai sus, eu am acelasi setup si nu am probleme desi am garda la sol mai mica cu aprox 1.5 decat un fn2 stock, il consider un setup safe. Un et mai mic de 45 ar ridica probleme.

                            Atunci cand am cumparat jantele, am comandat si un set de camber bolts, sa maresc camberul pe fata cu 0.5-1 grad in cazul in care rotile ar fi atins in aripi, dar nu a fost nevoie.
                            Rares
                            Senior Member
                            Last edited by Rares; 04-04-16, 12:40.
                            Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                            Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                            1000 Locuri de vizitat in Romania

                            Comment


                            • #15
                              Nu, masina e stock cu pachet gp.

                              Sent from my D6603 using Tapatalk
                              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                              "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                              Comment

                              Working...
                              X