Acord CL7-probleme cutie AT?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acord CL7-probleme cutie AT?

    Salutare,

    De aproximativ 6 luni sunt īn posesia unui Accord 2.0 AT 2007. Mașina are ~161000 km dintre care 11000 sunt facuti de mine. Sunt foarte mulțumit de mașină, singura problema majora a fost cu senzorul de accelerație, dar s-a remediat cu o simpla curățare. Sper sa tina ceva timp. Cu ce nu sunt eu īmpăcat este funcționarea cutiei de viteze. Ce-i drept, nu am mers cu alt Acord AT sa vad dacă face la fel. La schimbarea vitezelor se simte un mic soc. Cel mai accentuat este din treapta 1 īn treapta 2. Socul se simte si la decelerare rapidă(ex: sunt īn treapta 5 si franez mai brusc). O alta problema ar fi zgomotul produs de cutie cānd schimb maneta din P īn R. Se aude cum cumulează. Aici este si mai mare socul.
    Am schimbat uleiul la cutie imediat ce am cumpărat mașina.
    Cutia s-a comportat asa de cānd am luat mașina.
    Este normală funcționarea cutiei?

  • #2
    Nu are voie sa schimbe cu socuri. Probabil convertizorul de cuplu este pe moarte.
    Ai verificat la schimbul de ulei sa nu fie span in ulei?

    Comment


    • #3
      Schimbul de ulei s-a făcut la Carpați. Nu mi-au zis nimic despre asta. A reparat cineva cutia la Accord? Care sunt costurile?

      Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

      Comment


      • #4
        La fel face si la mine. Am 142000 si uleiul aa fosts schimbat pe la 90000. Nu mi-am facut prea multe griji, asa face de cand am cumparat-o de la fostul proprietar.

        Comment


        • #5
          Si la mine a facut asa. De la D la P, daca repetam manevra fara sa o misc, trosnea ceva in cutie. La cutia rece, cand treceam din P in D sau in R tosnea din cand in cand. Dar acum s-a rezolvat problema. Adica a crapat cutia de tot si trebuie sa o schimb Si la mine masina cumparata de la 80k, acum am 140k - schimbat ulei, mers moderat etc...
          B 63 UWG , Accord 2.0, A/T, Ex, Royal Blue

          Comment


          • #6
            salut
            ai mai facut ceva cu cutia?
            A inceput si mie sa-mi smuceasa din 1 spre 2 sau invers doar cat e rece uleiul. Imi face de 2,3 ori pe zi.
            Multumec
            '16 BMW 520xd
            '15 FK2
            ex '10 CU1
            ex '07 CL7

            Comment

            Working...
            X