Omologare jante 17" pe Civic Hybrid 2009?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Omologare jante 17" pe Civic Hybrid 2009?

    Salutare tuturor,
    Va rog sa ma ajutați, se pot omologare roti pe 17" la un Civic Hybrid 2009?
    Am făcut o programare la RAR pentru identificare și as fi dorit și sa trec în carte și dimensiunile noi pe 17?
    Cei de la ASkO spun ca nu se poate ca nu merg dimensiunile aste pe modelul hibrid!
    Va rog, a montat cineva și le-a și omologat apoi la RAR? Dacă da, cum a reușit?

    Mulțumesc!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 10-03-16, 12:44.

  • #2
    Daca dimensiunile sant trecute si in recomandarea producatorului,adica le poti gasi si in manualul masinii,poti cere sa ti le treaca si in carte. Dar daca cei de la Asko au spus sa nu pui,stiu ei de ce ! Oricum nu iti recomand pentru ca vei observa ca nu mai trage mai greu,o ingenunchezi. Duar daca nu folosesti un talon mai mic,gen 45 ca sa pastrezi echivalenta diametrului dar toate socurile vor fi preluate duar in bucsi-amortizor ceea ce iar nu e bine. La cat investesti in jante-cauciucuri mai bine o cobori din arcuri daca nu iti place cum arata si vrei si o tinuta de drum mai buna.

    Comment


    • #3
      deci nu, nu cred ca stiu ei de ce; nu vei observa ca nu mai trage, pot sa fie mai usoare decat cele stoc, deci nu ingenunchezi nimic; bineinteles ca pastrezi diametrul rotii, ca doar n-o sa pui 195 65 17 daca de fabrica ai 195 65 15; am incercat la stream sa trec si alte dimensiuni in carte, raspunsul a fost: "pe modelul de masina, nu ne apare in program decat 195 65 15, deci nu se poate"
      Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

      '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

      Comment


      • #4
        Pe hibrid nu sunt si nu se omologheaza roti pe 16 sau 17!RAR-ul nu-ti va trece niciodata pe carte asa ceva!

        Comment


        • #5
          cvp, crede-mă ca pe 16 sunt trecute în carte, deci merg!
          Am luat-o cu jante pe 17 de vara, doar ca nu sunt trecute în carte și vroiam sa le trec.
          În fine, dacă nu se poate le voi vinde și îmi iau pe 16.
          Va mulțumesc!

          Comment


          • #6
            Sau poti circula asa bine merci. In afara de ITP unde eu am mers cu alte dimensiuni si nimeni nu a comentat nimic, nu vad ce probleme ai putea avea... Pana la urma nu pui 22'' sa bata la ochi.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • #7
              Originally posted by Spoon View Post
              deci nu, nu cred ca stiu ei de ce; nu vei observa ca nu mai trage, pot sa fie mai usoare decat cele stoc, deci nu ingenunchezi nimic; bineinteles ca pastrezi diametrul rotii, ca doar n-o sa pui 195 65 17 daca de fabrica ai 195 65 15; am incercat la stream sa trec si alte dimensiuni in carte, raspunsul a fost: "pe modelul de masina, nu ne apare in program decat 195 65 15, deci nu se poate"
              Nu confunda inertia maselor cu efectul bratului de parghie dat de raza : e adevarat ca daca janta e mai usoara vei avea inertii mai mici,la fel ca la o volanta, dar un diametru crescut,adica o raza mai mare iti cere un cuplu mai mare. In cazul unei piulite folosesti o cheie mai lunga sa o poti dovedii,in cazul nostru exact aceasta lungime nu ne avantajaza. E ca si cand ai pune o cutie mai lunga.

              Comment


              • #8
                nu cred ca ai citit atent ce am scris, si anume "bineinteles ca pastrezi diametrul rotii, ca doar n-o sa pui 195 65 17 daca de fabrica ai 195 65 15"
                Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Spoon View Post
                  deci nu, nu cred ca stiu ei de ce; nu vei observa ca nu mai trage, pot sa fie mai usoare decat cele stoc, deci nu ingenunchezi nimic; bineinteles ca pastrezi diametrul rotii, ca doar n-o sa pui 195 65 17 daca de fabrica ai 195 65 15; am incercat la stream sa trec si alte dimensiuni in carte, raspunsul a fost: "pe modelul de masina, nu ne apare in program decat 195 65 15, deci nu se poate"

                  La stream am avut eu trecut 205/55 r16 deci se poate daca se vrea.

                  Comment


                  • #10
                    le vreau si eu in carte, deci zi-mi si mie pasii de urmat; mail la honda romania sau cum?
                    Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                    '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by bogdi12001 View Post
                      La stream am avut eu trecut 205/55 r16 deci se poate daca se vrea.
                      insist, fii generos si dezvaluie procedura; eu n-am reusit defel
                      Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                      '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                      Comment

                      Working...
                      X