Senzor viteza rupt in transmisie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzor viteza rupt in transmisie

    Salutare tuturor. De ceva timp m-am capatat cu mai multe probleme la masina, detin o Honda Accord CL9 2.4 din 2004. Dupa efectuarea schimbului unui kit de ambreiaj am avut sa constat ruperea senzorului indicator de viteza din cutia de viteze la primul test cu noul ambreiaj. M-am intors imediat la service si mi-au spus ca problema ar fi problema senzorului destul de vechi care s-a degradat in timp si s-a rupt. Am schimbat cu unul nou si surpriza, s-a rupt imediat. Cei de la service au spus ca ei nu au umblat in partea de transmisie cānd au facut schimbul de ambreiaj. Au desfacut cutia au scos partile din senzor si au constatat ca ar fi un joc in rulmentii trenului fix si ca problema ar veni de acolo, ca se misca trenul fix la schimbarea vitezelor si imi atinge senzorul, insa nu am sesizat nici o problema la cutie nici inainte de schimbul de ambreiaj nici dupa, intra usor in toate treptele nu se aude nici un zgomot ciudat. Nu inteleg ce ar putea fi. Mi-au propus schimbul de rulmenti plus senzorul undeva la 3000 ron fara manopera...
    Intrebare: Unde gasesc in Constanta un service bun pentru Honda care sa imi spuna clar de unde vine problema, sau daca aveti ceva idei daca exista un reglaj pe undeva unde cei de la service-ul anterior ar fi putut umbla fara sa aiba habar. Masina merge ok doar ca nu imi indica viteza si sunt limitat in 4500rpm...

  • #2
    Salut.
    Eu sunt curios cat costa un senzor. Acum 2-3 ani cand am schimbat ambriajul am patit si eu aceeasi treaba. Cand am luat masina si am facut 1 km de la service, am constatat ca nu imi mai indica viteza, am revenit la service si acolo baietii si-au asumat raspunderea ca au manipulat cutia de viteze putin gresit. Au desfacut cutia, au scos bucatile de senzor, au strans la loc si au gasit alt senzor din bugetul lor.
    Eu nu prea cred in coincidente, ei au dat jos cutia ta de viteze si ceva au gresit, fie la schimbarea ambreiajului fie la scoaterea bucatilor de senzor din cutie.
    Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

    Ofer diverse servicii IT

    Comment


    • #3
      Cutia a fost desfăcută după ruperea celui de al doi-lea senzor. Am citit și pe un forum din UK ca au remediat problema pentru moment prin adăugarea unor distanțiere de 1mm pe corpul senzorului. Din asta deduc că distanța dintre senzor și pinion este foarte mică. Mă gāndesc că jocul din rulmenți trenului fix devine mai pronunțat cu noul kit de ambreiaj īnsă nu atāt de mare īncāt să afecteze schimbarea vitezelor. Nu văd altceva ce ar putea să se schimbe īn cutie. Nu am găsit in manualul de reparație nici o măsură īntre senzor și cutie. Al doi-lea senzor s-a rupt cānd am schimbat maneta din neutru īn marșarier. O să văd ce rezolv cānd schimb rulmenții din cutie. Atunci totul o să fie fix și voi putea măsura exact distanța pānă la senzor. Mă gāndesc că o cutie sh posibil să meargă ok o perioadă dar mai apoi să mă confrunt cu aceeași problemă. Mașina are 137mii de km deci ar fi logic ca să nu mă mai lovesc de această problemă pentru următorii 100 de mii. Aceasta este concluzia logică pe care o pot găsi cu toate cunoștințele mele minime despre mecanica acestui automobil. Dacă greșesc vă rog să mă lămuriți pentru că bag o grămadă de bani fără rezultate și asta e frustrant pentru oricine. Sănătate multă

      Comment


      • #4
        Chiar dacă ești īn Constanța, īți recomand să iei legătura și cu cei de la Asko și să le ceri un sfat /o părere.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #5
          Am fost și la Asko și mi-au zis că nu se bagă...apreciez sinceritatea lor

          Comment


          • #6
            incearca la MANCAR MOTORS...inainte de a fi Autoklas dealer Honda, erau unii Truvia...si Hondele le reparau la Mancar Motors. patronul de acolo e un tip Nae, mi s-a parut un tip ok cu orice problema am fost acolo...insa trebuie sa vorbesti de preferat cu el, nu altcineva.
            13 CRV EX 2.2 M/T

            Comment

            Working...
            X