Rugina interior aripi spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Mergeti la Honda si luati-i de guler daca inca sunteti cu service-ul la timp la ei...nu se poate sa aiba rugina asa.

    Comment


    • #32
      Originally posted by IB View Post
      Pentru primele 2 poze (acelasi punct de rugina) eu n-as interveni, pentru ca este totusi o zona nu foarte expusa umiditatii (cand usa este inchisa, acopera zona respectiva).
      Punctul din primele doua poze este foarte des intalnit la sedanuri. Eu nu am avut asa ceva, dar cand m-am dus sa rezolv pe garantie doua puncte de rugina pe portbagaj, cei de la ASKO au verificat si acolo (fara sa le cer eu), semn ca se cunoaste problema.

      @vtin: de ce nu ai rezolvat-o de la inceput?
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #33
        Stiam despre acel punct ca e unul obisnuit la modelul asta de Civic, insa nu i-am dat mare atentie, desi am avut CASCO (ca sa nu mai vorbesc despre garantia Honda), neglijenta mai pe romaneste.
        De abia cand am vazut punctele de la portbagaj, am realizat ca trecerea timpului a lasat urme.

        Comment


        • #34
          Nu se rezolva pe CASCO. Eu am rezolvat pe garantia Honda, la sfarsitul celor trei ani si n-a existat nici o obiectie: au facut poze, au mai cautat si in alte locuri (n-au gasit) si gata.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #35
            Eu pana acum am fost ferit de coroziune. Exceptand cea de sub masina, care, desi nu se afla intr-o stare nici pe departe grava, am avut eu niste pitici si am rezolvat-o. Asta pentru am renuntat la ideea de a mai schimba masina si vreau sa o mai tin macar 10 ani de aici inainte. Noile motoare turbo de la Honda nu-mi starnesc interesul ingineresc, n-au acel ceva sa ma atraga, iar noile tehnologii (radare, pilot adaptiv, etc) oricum nu le folosesc pe drumurile patriei. Cand vom avea autostrazi, atunci va fi nevoie de o motorizare mai eficienta precum si de aceste tehnologii de siguranta/confort.

            Vali, daca te deranjeaza, le poti remedia oricand. Avantajul este ca le poti face chiar si tu, pentru ca sunt in zone greu observabile si nu necesita neaparat o revopsire pro. Depinde de cat vrei sa mai pastrezi si tu masina.
            IB
            Senior Member
            Last edited by IB; 21-04-17, 13:11.

            Comment


            • #36
              @Delphi: am spus o mare prostie cu CASCO-ul, nu stiu ce mi-a venit.
              @IB: de felul meu, sunt o fire imprevizibila chiar si pentru mine. Ma ghidez dupa principiul socratic "Uite cate lucruri sunt de care nu am nevoie", insa adesea imi ies din starea asta austera si o mai iau pe dealuri.
              Exact la fel ma raportez si la actuala: masina e foarte ok pentru drumurile noastre, are mai mult decat imi trebuie la dotari, e economica, fiabila si o iubesc. Nu pot concepe sa renunt la ea. Dar am cautat si altele care sa fie mai rapide, mai smechere, care sa ma arate mai frumos si mai destept, numai ca astea despre care vorbesc au niste neajunsuri care imi pot solicita mai devreme sau mai tarziu prea mult atentia sau chiar buzunarul. Ca sa nu mai spun ca "dotarile" de pe masinile din ziua de astazi am impresia ca sunt facute cu tot dinadinsul ca sa taie orice urma de atentie si de prudenta pentru cel care le are...
              In concluzie, principial raman la cea pe care o am si ma intereseaza mai mult sa o pastrez decat sa iau alta. Desi simt ca o parte din mine trage spre Civicul nou.
              Trecand peste atatea prostii, vara asta voi acorda atentie speciala problemei punctelor de rugina.

              Comment


              • #37
                In acest caz, fiind zone de rugina destul de mici, dupa curatare si protectie anti-coroziva, poti apela la Honda Touch-up Paint pentru acoperire. Cred ca va iesi destul de bine.

                Comment

                Working...
                X