Rugina interior aripi spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Saptamana trecuta am fost la reprezentanta Honda din Iasi pentru revizie.
    I-am intrebat asa mai pe dupa perdea daca cumva stiu de problemele cu rugina...daca exista asa ceva.
    - Nu exista. Nu am intalnit pana acum.

    I-am intrebat si daca cumva pot sa-i fac Civicului un tratament preventiv impotriva ruginii si s-au uitat ciudat la mine.
    Superb.

    Comment


    • #17
      mda, eu am incercat sa repar la ATI Ford, ca mi s-au parut seriosi...
      Prima data au dat chit peste rugina si vopsit aripa (ca parca vopsitul ma interesa pe mine). Vizual arata super, am platit tot cat au cerut, insa abia dupa 2 saptamani am vazut ce au facut ca na, ghinion, locul respectiv s-a umflat.
      A doua oara au taiat...ce se vede in poze...si mi-au zis ca totul e OK,... dar dupa 3 saptamaini pe parta opusa s-a umflat, pentru ca restul nu au curatat.
      A treia oara le-am spus doar sa curete si sa ma cheme personal...au curatat pe exterior, nu i-am mai lasat sa o faca si pe interior si in final s-a vazut cat de mult e afectat arcada...
      Le era tare greu sa faca si sa zica de la inceput.
      Iar la final am ramas cu promisunea ca daca aduc tabla se ocupa ei de sudat si revopsit.
      Concluzia a mai fost trasa pe un topic pe aici...reprezentantele lucra la viteza, daca duci masina DOAR la vopsit, is cei mai fericiti.

      Acum vin cu o rugaminte: puteti sa ma ajutati cu un sfat... cam cat se taie tabla pe arcada (din punct de vedere a unei tinichigerii OK)....eventual sa caut la SH o masina OK si sa stiu cat sa cer sa se taie.
      Ce am vazut eu e ca aripa e considerata a fi cumva pana sus, spre plafon, dar parca nu as taia atat de mult.
      Multumesc.

      Comment


      • #18
        Stai linistit ca unele reprezentante dau mega chix si la vopsit... Tot din considerente de timp, incing cuptorul prea tare, nu il curata cat ar trebui, nu usuca lacul etc.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #19
          Am descoperit si eu la Civicul 4d/2009 puncte de rugina (dinspre interior spre exterior - floare) pe buza interioara a portbagajului, in zona chederului, pe unde se prelinge apa.
          M-am tot uitat pe internet pentru a gasi o solutie "de casa" pentru a indeparta floricelele respective si de a conserva zona afectata, totul pentru a nu pune in discutie garantia data de Honda, insa nu am gasit mare lucru.

          Comment


          • #20
            In zona respectiva am remarcat si eu la sedan-ul meu, dar de ani buni evolueaza extrem de lent. Evident, in zona respectiva exista cateva puncte de sudura, de acolo a plecat si rugina. Zona este predispusa la orice masina, nu doar la Honda, pentru ca in timp se acumuleaza praf, iar cand ploua se scurge de pe luneta si plafon apa cu praf, motiv pentru care atunci cand se usuca ramane un strat subtire de pamant. Ulterior, daca nu se curata periodic, dupa orice ploaie, zona aceea se va usca din ce in ce mai greu, pentru ca acel strat de pamant va tine umezeala sub el mai mult timp, iar rugina avanseaza. Trebuie curatata zona repectiva periodic.

            Daca e cazul si mai merita, se poate remedia destul de usor, nu trebuie sa ajungi neaparat la un vopsitor. Se curata pana la tabla zonele de rugina, apoi se degreseaza, dupa care se aplica fie un spray-zinc fie un grund (exista si de culoare gri) cu fosfat de zinc (e mai bun). Peste se poate vopsi cu vopsea la spray (culoare similara sau chiar dupa cod). A se respecta timpii de uscare intre etape.

            Comment


            • #21
              Foarte multumesc!
              Pana in toamna, imi iau inima in dinti si o rezolv.

              Comment


              • #22
                IB, fix așa am procedat la mine, spray cu fosfat de zinc după o curățare temeinică și degresare. Și multă bandă de mascare.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • #23
                  Ce ziceți de kelfos?
                  http://milmagshop.blogspot.ro/2013/1...ru-kelfos.html
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #24
                    Kelfos sau orice alt convertizor de rugina este util in zonele in care nu se poate curata rugina (zone inaccesibile). Daca poti interveni asupra ruginei, este mai buna metoda de curatare mecanica.

                    Indiferent daca se utilizeaza convertizor de rugina sau nu, este absolut necesar a se acoperi cu grund (grund peste convertizorul de rugina) si peste, eventual, vopsea. In caz contrar, zona curata chimic de rugina cu orice tip de convertizor de rugina va rugini in maxim 1 an.

                    Comment


                    • #25
                      Convertizorul de rugină am īnțeles că se poate folosi și īn zonele īn care cureți rugina, doar pentru a inhiba procesul de oxidare. Și clar că trebuie protejat ulterior.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #26
                        De regula se intampla ca in zona de interventie sa nu poti sa cureti rugina in totalitate (din diverse motive), ci doar grosul. Sau, o curatare mecanica a zonei cu rugina poate afecta grosimea sau forma tablei. In aceste cazuri, este mai bine sa se curete zona respectiva grosier, urmand ca apoi sa se aplice converizorul de rugina. Depinde mult de tipul suprafetei, de forma ei, sau de cat de mult este afectata tabla de rugina. Daca spre exemplu vorbim de un lonjeron ruginit, acolo se poate indeparta mecanic pana la otel, pentru ca grosimea piesei iti permite acest lucru si in plus, lonjeronul este din otel inalt aliat. Daca vorbim de o aripa fata, sau un prag, avand zone de rugina care pot afecta grosimea tablei prin indepartare mecanica, atunci aplicam convertizorul de rugina dupa o indepartare grosiera a ruginei mecanic (o perie de sarma, hartie abraziva, etc). La final grund cu fosfat de zinc.

                        Mai sunt si alte solutii 2 in 1, spre exemplu deruginol-grund, pe care eu l-am folosit cu succes tot in zonele greu accesibile (de ex zonele de prindere ale bratelor suspensiei spate in caroserie).

                        Comment


                        • #27
                          Am folosit ceva similar pe brațe și articulațiile suspensiei (nu Kelfos, altceva) și pānă acum arată bine.
                          Pe caroserie īnsă e mai problematic cānd rugina vine de sub vopsea, nu știu cum ar reuși să anuleze și oxidul de fier din profunzime fără o curățare temeinică, pānă la tabla curată.
                          Caz īn care cred că zincarea este o opțiune mai bună decāt un convertor de rugină.

                          LE
                          S-a scris mai sus ce-am vrut să exprim.
                          BlackMagic
                          Senior Member
                          Last edited by BlackMagic; 11-04-17, 13:23.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • #28
                            In concret, fata de floricelele de rugina din pozele de mai jos, credeti ca e necesara o interventie completa (curatare mecanica, grunduire, vopsire) sau ar fi suficienta "conservarea" zonei respective prin aplicarea unui strat de... Tectyl sa zicem?
                            Precizez ca in primele doua poze este acelasi punct de rugina (pe care l-am avut inca de la cumpararea masinii); intr-a treia sunt mai multe puncte situate pe buza portbagajului.







                            Multumesc!

                            Comment


                            • #29
                              Pentru primele 2 poze (acelasi punct de rugina) eu n-as interveni, pentru ca este totusi o zona nu foarte expusa umiditatii (cand usa este inchisa, acopera zona respectiva).

                              Uitandu-ma la poza nr 3, parca vad aceleasi puncte de rugina pe care le am si eu. Unele, asa cum am mai spus, au aparut relativ repede, dupa ce am cumparat masina, insa sunt in acelasi stadiu (sau evolueaza foarte lent), in ultimii ani. Acolo sunt cateva puncte de sudura, de acolo a plecat rugina. La cum arata, nici acolo n-as interveni.

                              Comment


                              • #30
                                Multumesc mult, IB!

                                Comment

                                Working...
                                X