Rugina interior aripi spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rugina interior aripi spate

    Salutare,

    La o verificare si curatare, la masina personala, si se pare arcadele aripilor spate is ruginite dinspre interior pe toata lungimea lor, iar in doua zone mici rugina trecand prin tabla, din interior pana sub vopseaua fata.
    Se pare ca slabiciunea Honda nu se dezminteste.

    Am fost la dealerul local (ca cica am avea garantie 10 ani la caroserie pentru perforatie) si raspunsul primit a fost ca:
    1) revizia tre facuta anual la dealer
    2) la revizie, in fiecare an se face o verificare si a caroseriei.
    Ce mai interesant, mi s-a mai comunicat ca, odata cu verificarea se elibereaza si o hartie specific lkegat de constatarea a starii caroseriei.
    Intreb aici. pe cei ce isi fac revizia anuala la ASKO sau la orice alt dealer Honda...a primit cineva asa hartie anual?

    PS: verificati-va accordurile la aripile din spate, pe arcata deasupra rotilor, in spatele plasticului de protective, sa nu patiti ca mine....arata beton, insa rugina in spate isi face de cap.

  • #2
    Asa am gasit si eu la ATR acum cand s-au apucat de desfacut baietii, dar doar pe fata si mai lejer decat ce povestesti tu. Era rugina, dar doar de suprafata, nimic perforat. Azi iau masina, abia astept sa vad cum a iesit.

    Din ce an e a ta si cati km are? O ai de noua? Ma gandesc sa nu fi fost lovita si refacute contra aripile si au uitat sa refaca si anticorozivul... Altfel, eu mi-am facut reviziile doar la ASKO, nu stiu sa existe foaia de care zici. Ba mai mult, la Accord CL7 am gasit la un moment dat niste puncte de rugina pe portbagaj si raspunsul a fost: e de la conditiile meteo, de la sare etc. Am revopsit portbagajul pe CASCO ca era si zgariat un pic...

    Eu zic sa te adresezi unui service profi si sa faci ce am facut eu la ATR, altfel o sa ai de taiat tabla, sudat, refacut si o sa te indoaie la bani, gen mii de EUR... Asta e principalul motiv pentru care in UK se dezmembreaza ca la balamuc masini mai vechi de 10 ani.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #3
      Mutumesc de interes Xander.
      Masina ce o am eu (Accord CL7, 158000km) e luata de noua de fostu' proprietar in 2007 si ajunsa apoi la mine.
      El a facut servisarea periodica la inceput la reprezentata in Brasov (care ulterior si-a pierdut statutul de reprezentanta) si apoi tot la service-ul respectiv.
      La aripi nu era umblat, m-am uitat si e rugina de-a lungul arcadei pe interior, in paralel cu protectia de silicon (sau ce mastic o fi) venita din fabrica.
      De asemena zona in care vine surubul ce tine bara cu aripa e ruginita.
      Cum fac rost de o poza, am sa o postez aici sa se vada mai bine.
      Pentru mine, Honda e o mare deceptie din punctul asta de vedere.
      Am avut un Colt (inainte de Honda) din 2005 si cand l-am dat avea aceeasi varsta cu honda acum...insa nu arata asa la tabla.

      La tine, ma gandesc, normal daca inca era in garantie, ar fi trebuiit sa iti repare zonele cu rugina, nu sa le refaci tu pe casco.

      Daca nu ai primit asa hartie, pare ca m-a cam trimis la plimbare...hm.
      LaurB
      Senior Member
      Last edited by LaurB; 02-03-16, 14:04.

      Comment


      • #4
        Acelasi lucru mi l-au spus si mie cei de la service-ul unde am efectuat lucrarea de antifonare: dezamagitoare Hondele si in general japonezele la capitolul asta. Au mai dat ca exemplu o alta Honda, un Daihatsu si un Suzuki care la fel ca si ATR-ul nu aveau decat o minima antifonare, in rest tabla goala... Fata de nemtesti e distanta mare la capitolul asta.

        Din fericire o lucrare de protectie serioasa nu costa foarte mult, deci eu personal recomand oricui tine la masina sa execute o astfel de lucrare in jurul varstei de 7-8 ani. In acel moment cel mai probabil e la limita si vei reusi sa cureti rugina, sa refaci imbinarile de mastic si sa aplici terosen + ceara, fara sa ai tabla mancata si perforata.

        Dupa cum spui tu, la tine e mai grav decat am avut eu la ATR, ceea ce e nasol... La mine nu prea se vedea nimic, abia dupa ce au desfacut au vazut pe dedesubt mici urme de rugina. A fost o mica portiune unde tabla era patrunsa mai serios (arcada dreapta fata, spre pasager cum ar veni) si a trebuit facuta tinichigerie. In rest am scapat cu curatat rugina si aplicat tratament. Arata foarte fain masina acum, dar da, anormal pentru o masina cu pretentii...
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          Xander,cat costa efectiv tratamentul anticoroziune de care spui?Ma gandesc sa-l aplic si eu la a mea,desi deocamdata nu are probleme vizuale (Accord din 2009).Multumesc

          Comment


          • #6
            @Xander - ma intereseaza si pe mine informatia. Multumesc.
            '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

            Comment


            • #7
              Am scris in topicul ATR-ului, desi variaza in limite largi.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                Am verificat asta seara la a mea, nici vorba de rugina la aripi (CL7 din 2007, 207000 km).
                ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                Comment


                • #9
                  Problema aparitiei ruginei se pune daca apare la sute de masini produse in anii xxxx . de exemplu matizurile ...opelurile incepand din anii 2002 ,am vazut nenumarate Honde cu peste 10 ani vechime fara pic de rugina
                  Ce ma MIRAT, de am ramas tablou, Mercedes vechi de 6 ani FARA accidente ....plin de rugina ......dar era ruginit ca un matiz...
                  Golful de firma de 13 ani franam ca FLINSTON rugina la greu ...peste tot
                  Honda civic de firma 18 ani vechime.... PARFUM pe langa golf la rugina
                  OPEL insignia, rugina pe spate masina de 5 ani
                  Lancia prisma, avea rugina nu tabla ,masina personala .La cate masini de aceiasi generatie este aceiasi problema ?
                  Honda mea din 1999 da clasa la multe masini de 6-7 ani la rugina

                  Comment


                  • #10
                    As vrea sa sa vedeti cum e treaba, insa ceva s-a schimbat ca imi cere un link la un site cu imagini.
                    Am reusit:

                    Click image for larger version

Name:	IMG_0734.jpg
Views:	1
Size:	55.6 KB
ID:	722371Click image for larger version

Name:	IMG_20160308_205633.jpg
Views:	1
Size:	38.7 KB
ID:	722374Click image for larger version

Name:	IMG_20160308_205631.jpg
Views:	1
Size:	39.0 KB
ID:	722373Click image for larger version

Name:	IMG_20160308_205621.jpg
Views:	1
Size:	39.2 KB
ID:	722372Click image for larger version

Name:	IMG_20160308_205702.jpg
Views:	1
Size:	35.1 KB
ID:	722375

                    Din ce am povestit cu un prieten, nu iti dai seama din prima de rugina pentru ca cica ar fi intre aripa si contra aripa...in poza a doua unde vedeti 2 gauri date de burgiu, spre stanga, is facute pentru ca s-a eliminat punctul de sudura.
                    Wolfman, ar trebui sa te uiti cumva mai atent ca sa zici ca totul e perfect. Daca da, iti cumpar eu aripile si nu la 6900E.

                    Raman la parerea mea ca Honda are probleme la tablarie...mari problem . Si e o dezamagire pentru mine.
                    Am sa incerc un mail la Honda Trading Ro sau Europa sa ii intreb de sanatatate si cum e cu garantia de 10 ani la caroserie, ca dracu vede rugina aia daca nu demonteaza juma de masina.
                    Sa nu imi mai zica mie ca la fiecare revizie vad ei ca ai sau nu probleme cu caroseria.

                    Treaba la mine nu e rezolvata ca am dat numai de neseriosi.... stiu acum care e problema si tre sa caut un tinichigiu ce stie la cat e ceasul.
                    Speranta mea e mica, ca mai toti is pusi pe lucru la viteza si sa iasa banul.

                    Ps: cum puii mei scap de autocorectul lui peste.
                    LaurB
                    Senior Member
                    Last edited by LaurB; 08-03-16, 20:25.

                    Comment


                    • #11
                      Am uitat sa specific MAZDA mari probleme la caroserie ....rugina la greu .... mazda 6 nu una, cu aceiasi problema ci zeci de masini.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by LaurB View Post
                        ...
                        Wolfman, ar trebui sa te uiti cumva mai atent ca sa zici ca totul e perfect. Daca da, iti cumpar eu aripile si nu la 6900E.

                        ...
                        Eu zic ca m-am uitat atent, acum ce-i drept n-am demontat protectia de plastic ...

                        Cert este ca vopseaua pe aripi n-are umflaturi, asa cum ar fi cand rugina patrunde din interior.
                        ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                        Comment


                        • #13
                          Man, a mea arata brici pana sa dau protectiile de plastic jos. Iar la exterior vopseaua arata ca noua, chiar si service-ul unde am antifonat-o mi-a zis ca e exclus sa ma gandesc la vopsire integrala, un polish ar scoate cam orice imperfectiune.

                          Eu nu zic ca masina ta ar avea probleme, zic doar, dupa ce am citit zeci de thread-uri pe forumurile din UK (unde clima exagereaza grav aceste probleme de antifonare/ tratare a tablaraiei), ca HONDA are mari probleme pe partea asta. Sau cel putin avea la masinile mai vechi. In UK zic ei ca nu prea vezi Mercedes sau BMW ruginit, dar Hondele sunt ruginite cu gramada...

                          La noi clima este mai blanda desigur, dar iernile sunt grele si materialele care se imprastie nu au nicio noima, nici nu stii ce concentratie au, cat ataca tabla, cat se imprastie de mult sau de putin. Am vazut iarna asta bulevarde in Bucuresti care erau albe de sare, desi nu ninsese pic, asa de test... Iti dai seama ca alea aruncate prin niste zone greu accesibile, raman acolo si ataca puternic tabla...
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • #14
                            Wolfman, Xander, imi cer scuze daca am parut ca is vehement cu ceea ce ziceti.
                            Chiar ma bucur pentru ca masinile voastre is Ok, si urmaresc cu interes orice topic care are de-a face cu chestii tehnice si auto.

                            Ce am vrut eu e sa ridic un semn de intrebare legat de hartia minune vs garatia de 10 ani si sa atrag atentia colegilor sa verifice zona aripa contra aripa spate (unde is sudate), sa nu aiba surprize ca la mine.
                            Nici la mine nu se vedea nimic pana am curatat zona unde e surubul de prindere bara spate cu arcada aripei.
                            Bafta sa fie si cati mai multi km fara probleme.

                            Comment


                            • #15
                              Pai a mea nu era ok, eu sunt de acord cu tine ca sunt probleme, tocmai. Din fericire am intervenit la timp, dar in mod cert exista motive de ingrijorare.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment

                              Working...
                              X