TAMANGO: '15 HONDA CR-V 4WD 1.6 i-DTEC A/T Executive Connect+Sensing, Passion Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cum mai merge masina? Ceva noutati? Multumiri, plangeri? Si eu ma gandesc sa trec la acest model.

    Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
    "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

    Comment


    • #17
      Am trimis un mesaj catre tine, daca nu l-ai primit, da-mi un semn !

      Comment


      • #18
        Buna seara !
        Si eu sunt posesor de CR-V 1.6 iDtec ,A/T ,LIFESTYLE . Am 12200 km parcursi si am un zgomot foarte pregnant la1500rpm .Am fost azi la dealer ,au desfacut capac colbutori si surpriza : BATAIE AXIALA AX CAME 4 MM !!!!!!!!!!
        Super tare ! In datele fabricantului toleranta maxima 0.15 mm .
        Astept cu nerabdare solutia tehnica data de importator.

        Mai stie cineva despre asemenea probleme ? Nu este cam prea devreme ? Posibile cauze ?

        Comment


        • #19
          Este devreme, eu personal este prima data cand aud. Cu DPF-ul s-a mai auzit...
          '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

          Comment


          • #20
            solutia daca este in garantie ar trebui sa fie simpla
            altfel, cred ca doua forumuri pe care iti descrii vehement nemultumirea pe zi sunt suficiente

            Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
            Turkish
            Senior Member
            Last edited by Turkish; 23-08-16, 21:22.
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • #21
              @stmihCRV: masina merge foarte bine, nu o folosesc decat la drumuri lungi si am deja peste 13.000 km rulati. Nu merg cu ea deloc in regim zilnic urban. In curand plec iar cu ea pt un drum de vreo 4.000 km si am fost azi la Honda Nord sa iau 1l de ulei si 1l antigel. Nu mai stiu cat era nivelul uleiului la achizitie dar acum era la jumatate, cel mai probabil nu a scazut deloc dar m-am gandit sa mai pun un pic si sa mai fie acolo in portbagaj niste ulei. Antigelul, in schimb, de cand am luat-o era la minim si am completat sa fie intre semne. Cand i-am intrebat la Asko au zis ca e normal sa fie nivelul minim (hm...)
              In rest, plangeri nu am absolut deloc. Consumul e excelent pt mine, variaza in functie de profilul drumului intre 4 si 7%. Evident ca incarcata cu 5 persoane la autostrada cu 139 kmh constant bate spre 7% dar am vazut si 4.2% culmea, pe Transfagarasan. Sta bine pe sosea si folosesc din plin de cate ori pot sistemul Sensing care e genial si de mare ajutor. Ieri noapte veneam pe ploaia aia torentiala pe A2 si nu am avut niciun fel de motive sa ma tem de lipsa vizibilitatii sau aderentei.
              Nu am deci decat motive de multumire cu privire la masina asta. Face exact ceea ce ar trebui sa faca si e exact ceea ce isi propune. Daca ar fi sa gasesc minusuri, ar fi numai de genul lipsei unor amortizoare care sa ridice capota sau deschiderea capacului de la rezervor care putea fi cu un buton electric dar astea sunt lucruri neesentiale. Mi-ar mai fi placut poate niste parasolare duble si posibilitatea de racire a cotierei si torpedoului. Am loc insa berechet sa tin permanent o cutie frigorifica in portbagaj. In fine, o masina confortabila si onesta, corecta, in opinia mea. Sa vedem cum se comporta la km mai multi insa.
              @TRUBADUR: de mine zici?
              @biba: imi pare rau pt tine dar de ce pe threadul meu?!?
              @TeoH: un prieten si-a luat una exact ca a mea in aceeasi zi cu mine. Merge cu ea preponderent la oras, drumuri relativ scurte in Bucuresti, regim de turatie redus. A avut problema cu DPF-ul recent, in jurul a 6-7.000 km si a mers la regenerare fortata. Acum sa vedem cand si daca se repeta problema. Concluzionez ca e foarte important regimul de utilizare in relatie cu aparitia chestiei cu DPF.

              Comment


              • #22
                da,este in garantie din decembrie 2015 . dupa spusele celor din service , vor incepe sa inlocuiasca elemente din motor . cate si dupa ce criterii ,nu stiu .

                scuze daca am deranjat cu postarea . sunt nou pe forum si poate ma ajuta cineva sa deschid o noua tema de discutii . multumesc!
                ramm
                omu cu warnu'
                Last edited by ramm; 24-08-16, 07:22.

                Comment


                • #23
                  Eu am ajuns doar la 8500 de km, motorul s-a mai lasat, e mai elastic si mai silentios. Am avut de curand un drum prin munti, unde am tras de ea la depasiri sa vad ce poate, la consum nu reusesc sa scad sub 7,5 % dar merg mult si in sport cu ea ca sa previn problemele cu filtrul de particule.
                  Fata de Accordul avut anterior, scaunele se mentin mai rigide, nu au sustinere laterala suficienta si lipseste intr-adevar racitorul din cotiera si bord. Mi se pare un mare minus. La fel de mult ma deranjeaza faptul ca fantele de ventilatie din mijlocul bordului nu au posibilitatea de inchidere, la fel ca cele laterale. Se mai aduna minusuri, dar per total sunt multumit
                  Cu antigelul aceeasi problema am avut-o si eu, am luat 1 litru de la reprezentanta ca sa completez, era la nivel minim.

                  Comment


                  • #24
                    Chestia cu scaunele am remarcat-o si eu, am omis-o mai sus din entuziasm, cred 😀
                    Am avut scaune si mai comode. Astea au sezutul cam scurt, la inaltimea mea (1.83) sprijinul e cam departe de genunchi, daca ma exprim cum trebuie. Si da, in ceea ce priveste sprijinul lateral sunt deficitare dar asta mai depinde si de trasee si de modul in care le abordam. Cand trag linie si adun insa important este ca nu ma dau jos din masina intepenit de spate sau mijloc.
                    Ca nota finala, consumurile mici de care vorbeam mai sus sunt in exclusivitate obtinute in regim extraurban, ECON on si mai deloc in sport, poate cateodata la depasiri.

                    Comment


                    • #25
                      ....esti gingas cu ea in privinta consumului !
                      Sa nu uitam si de sistemul audio, care fata de anteriorul Accord pare...mono. E mare diferenta si nu inteleg de ce au facut compromis la calitatea audio .....

                      Comment


                      • #26
                        Asta asa e. Sistemul audio e inferior si modelului de pe CRV 2007.

                        Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
                        "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                        Comment


                        • #27
                          Mie, sincer sa fiu mi se pare foarte ok partea de audio. N-am avut Accord si nicio alta Honda inainte deci nu am cu ce face comparatia intra-brand dar vorbim de acelasi sistem audio? In sensul ca la mine in acte scrie ca e premium plus subwoofer... Si suna bine, chiar as vrea sa mai vad si alt CRV de anul asta, unul mai vechi si un Accord, sa ma lamuresc cu urechile mele. Ca unul care am avut tangenta atat cu muzica cat si cu diverse instalatii de sunet cred ca mi-as da seama.

                          Comment


                          • #28
                            Mi se pare sunetul mai spatial la modelul din 2007, iar subwooferul parca e mai prezent. Dar oricum nu dai concerte cu masina , asa ca e vb doar de un ambietal in calatorii care poate fi upgradat in timp. Faptul ca zgomotul motorului e mai putin prezent in habitaclu la modelul nou e mai important pt mine.
                            stmihCRV
                            Senior Member
                            Last edited by stmihCRV; 24-08-16, 23:34.
                            "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by biba View Post
                              da,este in garantie din decembrie 2015 . dupa spusele celor din service , vor incepe sa inlocuiasca elemente din motor . cate si dupa ce criterii ,nu stiu .

                              scuze daca am deranjat cu postarea . sunt nou pe forum si poate ma ajuta cineva sa deschid o noua tema de discutii . multumesc!
                              Deschide un thread nou in zona CR-V, unde poti prezenta masina. Apoi du-te in zona tehnica si prezinta problema pe care ai avut-o. Nu e nevoie sa intri in thread-ul altui cerevist !!
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment


                              • #30
                                ca idee, eu cand am luat CU2, am dat arpox 1000 euro deoparte pentru un sistem audio mai bunicel, insa sistemul din CU2 m-a facut sa renunt la achizitionarea unuia nou. E perfect pentru masina asta; ma astept sa foloseasca in principiu aceleasi componente si pe alte modele (gen CRV).
                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X