TAMANGO: '15 HONDA CR-V 4WD 1.6 i-DTEC A/T Executive Connect+Sensing, Passion Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TAMANGO: '15 HONDA CR-V 4WD 1.6 i-DTEC A/T Executive Connect+Sensing, Passion Red Pearl

    Salutare tuturor!
    Permiteti-mi sa ma alatur si eu voua impreuna cu noua membra a familiei, Hondita din titlul
    topicului. E la noi in curte de doua saptamani, nu am apucat inca sa ne cunoastem foarte bine,
    am facut doar vreo 1100 km cu ea.
    Dotarile sunt cele din lista de pe site, am mai pus suplimentar sorturi de noroi, un tips pe
    toba de esapament si un eleron, din considerente atat estetice cat si de utilitate, pentru a nu
    se mai murdari asa mult luneta.
    Este cam ce imi doream: o masina pentru vacante si calatorii lungi, foarte comoda si
    spatioasa, atat ca portbagaj cat si pentru pasageri, cu motor diesel mai mic sau egal cu 2.0 l,
    cutie automata si cruise control, scaune de piele incalzite si trapa electrica. Am mai vrut si
    capabilitate de off-road usor, fara mari pretentii, deci o garda la sol mai mare un pic si
    transmisie cel putin integrala.
    Nu am mai avut Honda pana acum si am cautat mult, vreo 6 luni, pana sa gasesc ceva potrivit cu ce imi propusesem. Am fost si pe la coreene, si la VW, Volvo, Suzuki si Subaru... Pana la urma au ramas pe lista scurta CR-V, Mazda CX-5 si RAV4. Am facut test drive, le-am studiat, etc si am ramas cu Honda din motive de motor + cutie viteze / dotari / spatiu. Ca finisaje si confort este o masina, daca pot sa spun asa, corecta, onest configurata. Am gasit si niste minusuri dar nu am timp acum sa detaliez, o s-o fac zilele urmatoare. Pana atunci ma bucur de plusuri si de faptul ca e o placere la condus!

  • #2
    Sa o conduci cu placere multi km. si fara probleme.

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de ea!
      De ce ai trecut-o ca fabricatie '15? Nu ar trebui sa fie '16?
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Sa ai noroc de ea si la cati mai multi km fara evenimente neplacute.
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • #5
          S-o conduci sănătos!

          Ți-oi fi dorit tu trapă electrică dar CR-V-ul n-are
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            Bine ai venit cu acest top of the tops! A se citi full option. Asteptam feedback despre cum functioneaza sensingul si daca iti place sau nu. La fel si despre trapa electrica: se deschide in interior sau exterior?
            Altfel iti urez cat mai multi km fara accidente ca de fiabilitate o sa ai parte! Asteptam poate niste poze si mai multe detalii cum ziceai si tu...

            Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
            "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

            Comment


            • #7
              Originally posted by stmihCRV View Post
              Bine ai venit cu acest top of the tops! A se citi full option. Asteptam feedback despre cum functioneaza sensingul si daca iti place sau nu. La fel si despre trapa electrica: se deschide in interior sau exterior?
              Altfel iti urez cat mai multi km fara accidente ca de fiabilitate o sa ai parte! Asteptam poate niste poze si mai multe detalii cum ziceai si tu...

              Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk

              Păi Sensing există și funcționează foarte bine, am mers eu cu un CR-V care avea pachetul Sensing. Trapă nu există dar există plafon panoramic.
              http://automobiles.honda.com/sensing/
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #8
                Salutare, cum ti se pare calitatea sistemului audio ?

                Comment


                • #9
                  Multumesc tuturor atat pentru primire cat si pentru urari.
                  Sa raspund pe rand:
                  @ticker - ma gandesc ca fiind luata la inceputul lui februarie trebuie sa fi fost produsa in 2015. Pe de alta parte in VIN pozitia a zecea este F deci "model year" 2015.
                  @KMR - e adevarat ca am vrut trapa si nu are... Mai sus se intelege ca ar avea din cum m-am exprimat eu. Mi-a placut insa si plafonul panoramic iar interiorul deschis la culoare si tapiteria de piele ivory dau impreuna cu masca plafonului deschisa o senzatie de spatiu imens. Am fost deci gata sa fac compromisul cand am vazut-o.
                  @stmihCRV - pachetul Sensing face toti banii, este foarte user friendly si functioneaza exceptional toate componentele. L-am probat cat am putut pe autostrada si chiar prin localitati si DN1, asta in ceea ce priveste iACC, LKAS etc. Poti lua chiar mainile de pe volan pentru scurt timp, in anumite conditii. Toate celelalte, detectia in unghiul mort, franarea activa la oras, CMBS, senzorii aceia pt trafic perpendicular la mersul inapoi samd sunt extrem de utile si odata ce te imprietenesti cu sistemul sunt foarte firesti in utilizare.
                  Dupa cum ai aflat din randurile de mai sus, nu am trapa pt ca la noi nu se aduc echipate cu trapa.
                  @TRUBADUR - sistemul audio... Hmmm... Daca ma intrebi de calitatea sunetului, e OK spre foarte buna. Nu stiu de cine este produsa "instalatia" dar suna bine iar pe echiparea Executive si parca si pe Lifestyle au pus sistemul audio premium, zic cei de la Honda. Nu am avut ocazia sa compar cu Confort sau Elegance care au ceva mai simplu. Pe de alta parte, navigatia e asa si asa ca precizie, prefer Navigon sau Sygic pe iPhone. Nu am aflat inca cum reduc volumul indicatiilor vocale in navi asa ca le-am anulat. Wi-fi nu l-am putut conecta la reteaua de acasa desi la ASKO se lega la reteaua lor. I-am luat carfi si merge asa. Redarea pe BT e foarte buna. Androidul ala e insa antic pentru o masina vanduta in 2016. Nu pot instala un Waze, ca sa nu zic ca ma asteptam si la un slot 3G/4G la cat costa toata chestia. In mod handsfree aud decent interlocutorul dar sunt auzit submediocru de acesta si nu e vorba de calitatea telefonului :-)
                  Mirrorlink doar prin cablu hdmi, o tampenie.
                  De cate ori pun contactul imi apare mesajul ala cretin.
                  In fine, ar mai fi de zis dar poate trebuie sa mai citesc manualul ala stufos. Concluzia e ca all in all asta o trec la minusurile de care vorbeam.
                  In rest, combinatia motor - cutie mi se pare de exceptie. Masina trage foarte bine, am fost in we la munte si pe serpentine se comporta foarte bine, excelent as zice. In viraje sta foarte bine, ma asteptam la un oarecare ruliu dar nici nu am fortat-o.
                  Nivelul de zgomot in habitaclu este foarte redus dupa standardele mele, poti purta o conversatie la 130-140 kmh fara sa tipi sau sa ciulesti urechea, chiar si cu un fond muzical de intensitate redusa. Nu sunt greierasi inauntru deocamdata.
                  Despre consum nu stiu ce sa zic la momentul actual. Am facut un drum de Targoviste, la dus a luat 5.2%, la intors 4.8%. In weekend am mers pe traseul Buc-CpLung-Dragoslavele-Rucar-Brasov-Buc (via A3). M-am intors cu un consum mediu de 6.4% in conditiile in care am mers legal peste tot dar la limita de sus.
                  Cam astea ar fi primele impresii. O sa pun si ceva poze dupa ce o spal ca e murdara rau, a plouat cu praf dupa cum poate stiti.
                  tamango
                  Senior Member
                  Last edited by tamango; 02-03-16, 08:50.

                  Comment


                  • #10
                    Sa o alergi cu placere si cat mai mult in afara orasului! Poti sa o iei ca un sfat, nu o tine numai in oras. La sfarsit de saptamana incearca sa o mai scoti la plimbare. Face bine la sanatatea dpf-ului.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc.
                      N-o sa merg deloc la oras cu ea, numai pentru drumuri lungi am luat-o. In oras mergem cu altele, mai mici.
                      LE pt TRUBADUR: am avut timp in dimineata asta sa testez sistemul audio, la sunet strict ma refer. Am ascultat un CD original si niste mp3-uri de calitate buna de pe stick. Suna exceptional. Reda impecabil toata gama de frecvente, are tweetere si subwoofer, pt in-car audio e absolut suficient. Abia astept sa pun Salam la semafor
                      tamango
                      Senior Member
                      Last edited by tamango; 02-03-16, 08:25.

                      Comment


                      • #12
                        Ai facut o alegere excelenta, o sa-ti dai seama in timp, s-o stapanesti sanatos !
                        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                        Comment


                        • #13
                          Buahaha, m-ai convins !
                          Urmeaza sa o primesc si eu zilele acestea, aceeasi configuratie dar fara Sensing, culoarea Urban Titanium. La drive test mi s-a parut mediocra calitatea sunetului fata de Accordul pe care il am si ma gandeam ca prima investitie vor fi alte boxe

                          Comment


                          • #14
                            S-o conduci cu plăcere, e superba! Asta este mașina? Honda CR-V
                            http://autovit.ro/anunt/honda-cr-v-ID7Ggu3j.html
                            2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                            Ex:
                            2014 Honda Civic Executive
                            2011 Honda Civic GT

                            Comment


                            • #15
                              Salut, multam de urare!
                              Nu-i asta masina, desi arata la fel in principiu. Asta-i tot un Executive dar fara Sensing, in rest tapiterie ivory, vopsea Passion Red... Asa-i si a mea. Pe asta din anunt am mai vazut-o si cand eram in cautari.

                              Comment

                              Working...
                              X