Interesat de / info despre S2000

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Interesat de / info despre S2000

    Salutări și bine v-am găsit.

    M-am hotărât să cumpăr o Honda S2000, numai că am 2 mari nelămuriri, și ar fi perfect dacă mi-ar povesti un posesor/fost posesor al acestui model despre acestea.

    1. Cât de comfortabilă este la drumuri de peste 200 de km? Eu aș vrea să fac călătorii destul de lungi (eventual ieșiri din țară). Nu am condus la viața mea decât un golf 5, și vreau să spun că este destul de comfortabilă și nu am probleme de spate/articulații la drumuri lungi cu ea.

    2. Unde aș putea să întrețin, la ora actuală, o astfel de mașină, având în vedere că nu se mai fabrică ? Nu mă interesează tuning, modificat, etc. doar o întreținere normală și conștiincioasă/civilizată, deoarece intenționez ca mașina să moară în mâinile mele.

    Ar mai fi o chestie despre care aș vrea să citesc păreri, și anume:

    Având în vedere că sunt f rare în România, vreau să merg în Germania să cumpăr una, cu un buget inițial de 19k euro. Aveți idei/sugestiii mai bune ?
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 29-02-16, 14:57.

  • #2
    Salut, S2000 este in primul rand o masina sport asadar in ea nu vei gasi confortul unei limuzine...

    Eu unul o gasesc destul de confortabila, am facut drumuri de 500km cu ea prin tara si nu am avut niciun fel de probleme. Nu mi se pare cu nimic mai putin confortabila decat civicul Type S din 2009. Conteaza foarte mutl si ce inaltime/greutate ai. Daca ai peste 180cm si mai mult de 100kg s-ar putea ca situatia sa difere putin.

    Poti sa o servisezi fara probleme la Asko sau la Honda Nord. I-am vizitat pe ambii si am fost foarte multumit de tratamentul primit.
    Rares
    Senior Member
    Last edited by Rares; 29-02-16, 12:55.
    Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
    Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
    1000 Locuri de vizitat in Romania

    Comment


    • #3
      Intretinere: la Asko pe DNCB, Chiajna. Am vazut una si la Honda Nord cand le-am facut o vizita. Inca le trec S2000 prin mana.

      Arunca un ochi si la asta: http://autovit.ro/anunt/honda-s-2000...tml#efe77478dd
      Arata bine, are km putini, e deja inmatriculata, taxa platita etc. (mai negociezi, dai ceva mai mult decat ai in plan, dar faci economii in alta parte, plus ca are nr ridicol de mic de kilometri - asta ar conta mai ales ca vrei sa o tii forever)

      Mai e si asta in zona ta de pret, dar ar fi cateva detalii de pus la punct (gen vopsea orange). Ca plus, are hardtop (care costa destul de mult).

      http://autovit.ro/anunt/honda-s-2000...tml#efe77478dd
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Eu reușesc să întrețin Del Sol la Asko. Stai liniștit, S2000 nu este atât de rar.

        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
        Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

        Comment


        • #5
          wow, mulțumesc mult de răspunsuri ( aștept mai multe )

          @rares: am cam 1.80 și 60 de kg, deci bănuiesc că nu am problemă cu spațiul

          sunt super liniștit acum

          Comment


          • #6
            ASKO stie sa repare S2000 fara probleme, s-au descurcat admirabil si cu a mea (un ATR vechi si mult mai rar in Ro), deci nu o sa ai probleme.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • #7
              Daca o aduci din Germania cred ca o sa coste mult taxa de prima inmatriculare. Are emisii mari masina.
              Eu am intampinat probleme cu comandarea pieselor originale la reprezentanta - am schimbat niste bucsi pe spate si a durat cateva luni pana le-au adus. Poate o fi doar o problema cu competenta celor din Cluj, cine stie
              Din cele 2 de vanzare de pe autovit - cea red burgundy este foarte ingrijita, trebuie schimbat doar softtop-ul (daca te deranjeaza petecul ce apare in poze) dar din cate stiu este rezervata pana in aprilie. Cea portocalie e modificata, compresor, etc, probabil trebuie vopsita integral, nu e clara starea softtop-ului din poze.
              Spor la achizitie.

              Comment


              • #8
                am înțeles. mulțumesc pentru opinii
                știu că taxa de înmatriculare e mare, țin cont de ea. (am făcut și câteva calcule aproximative cu calculatorul special de pe internet)
                mai aștept păreri

                Comment


                • #9
                  Poti vedea aici si ce modificari/imbunatatiri a avut S2000-ul de-a lungul anilor.
                  La un buget de 19k, daca mai platesti si taxa + benzina ca s-o aduci in tara, nu mai ai multe optiuni, cel putin nu pe mobile.de.
                  Fa un drive test in Romania daca poti, sa te convingi ca e ceea ce iti doresti, inainte sa mergi in Germania. Dupa ce o iei, sa fii pregatit s-o intretii si ar fi de preferat sa mai ai o masina, pentru ca in S2000 nu prea e loc de bagaje, mai ales daca mergi cu cineva.

                  Comment


                  • #10
                    aș vrea să fac un drive test, dar unul de 300-400 de km. și nu cred că îmi poate oferi cineva așa ceva.
                    bugetul de 19k e doar pt mașină. restul de benzină, drum, taxe, etc le țin separat.

                    Comment


                    • #11
                      Vise. Încearcă să vezi dacă reușești să dai de cineva care să te plimbe în oraș.

                      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • #12
                        până și o scurtă plimbare prin oraș mi se pare imposibil, dar nu e o problemă. oricum nu mă ajută să merg 5 minute în oraș cu o mașină. nu e suficient să-mi dau seama de ce și cum.
                        mulțumesc în continuare de păreri

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by trocaletu View Post
                          M-am hotărât să cumpăr o Honda S2000...
                          1. Cât de comfortabilă este la drumuri de peste 200 de km? Eu aș vrea să fac călătorii destul de lungi (eventual ieșiri din țară). Nu am condus la viața mea decât un golf 5, și vreau să spun că este destul de comfortabilă și nu am probleme de spate/articulații la drumuri lungi cu ea.
                          comfortabil crezi ca poate fi un cabrio cu 2 locuri,
                          cu un torpedou in care poti sa bagi 2 brelocuri?
                          Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                          '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                          Comment

                          Working...
                          X