ZIDAN: '16 Honda Civic Type R GT Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Pai ASF-ul a facut o propunere in acest sens, calculul RCA sa ia in considerare istoricul de amenzi . Ramane de vazut daca se va implementa, si mai ales cum
    ex-FN2 owner
    Loved it every second!

    Comment


    • #32
      ba mie mi se pare o tacaneala completa. tara asta nu ofera conditiile minimale necesare respectarii TUTUROR regulilor. oricum nu de asta ducem noi lipsa. eu in cj inafara de radare nu vad nici un militian sa dea amenda. pt nimic! parcat aiurea, trecut pe rosu, ce vreti voi. cum mama draku sa vrem masuri ultimative cand ne balacim intr-un haos perpetuu?
      sigpic

      Comment


      • #33
        Oriunde ajungem suntem civilizați și facem reclamă bună
        Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1457276094941.jpg
Views:	1
Size:	51.6 KB
ID:	722345
        Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
        Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

        Comment


        • #34


          Comment


          • #35
            Pe drumul spre casă am descoperit cu adevărat o nouă funcție care merge aproape impecabil: pe auto știe să dea fază lungă automat și să o și oprească (cānd vine masină de pe contrasens, cānd ai lumină suficientă să zicem becuri de iluminat public sau pe sensul tău te apropii de o mașină), iar dacă de pe contrasens vine cineva cu fază lungă știe să dea și flashuri 😂😂😂
            Nu mi-a venit să cred, dar nu a fost doar un caz izolat.
            Cu adevărat o funcție utilă cānd de obicei condusul pe timp de noapte e considerat stresant de multă lume. Practic nu īți mai rămāne decāt să te ții de volan și să dai semnal stānga, dreapta 😆
            Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
            Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

            Comment


            • #36
              frumos, eu personal nu sunt admiratorul functiilor auto. tot mai des intalnesc noaptea masini fara lumini in spate. de ce? DLR transforma soferul in planta. merge asa si pe zi, si pe noapte...nu mai stie ca noaptea sau in afara localitatii trebuie sa invarti de buton.
              eu iti doresc sa te bucuri de ceea ce-ti ofera din punct de vedere dinamic si mai putin lucruri servite pe tava care cu timpul te scot din "mana"
              sigpic

              Comment


              • #37
                Originally posted by liviu_cts View Post
                frumos, eu personal nu sunt admiratorul functiilor auto. tot mai des intalnesc noaptea masini fara lumini in spate. de ce? DLR transforma soferul in planta. merge asa si pe zi, si pe noapte...nu mai stie ca noaptea sau in afara localitatii trebuie sa invarti de buton.
                eu iti doresc sa te bucuri de ceea ce-ti ofera din punct de vedere dinamic si mai putin lucruri servite pe tava care cu timpul te scot din "mana"
                Nu prea īnțeleg faza cum dacă ai DLR nu ai stopurile aprinse noaptea...
                Am avut o hyundai sonata care nu prea știa ea multe, dar nu am avut probleme cu ea niciodată cu funcția asta.
                Dar da īn seara asta pe autostradă cred că am văzut 2-3 mașini cu farurile aprinse, dar fără stopuri. Și goneau de mama focului.
                La mine pe auto stau aprinse ledurile de pe marginea farului non stop, apoi seara aprinde separat și faza scurtă/lungă.
                Eu sunt fan tehnologie, dar o verific periodic dacă īși face treaba. E greu la īnceput pānă te obișnuiești cu ea că poate īți oferă poate prea multă informație uneori, dar te poate și feri de necaz. Și o dată să te ajute pe durata de viață a mașini și poate să merite toți banii și să īți salveze ție viața.
                De cāte ori nu auzi pe la tv „domne nu l-am văzut, a apărut din senin“? Așa ai o grămadă de senzorii care īți atrag atenția cānd tu poate ești atent la altceva.
                Să nu se interpreteze greșit, nu trebuie să ne bazăm doar pe senzori, dar īți fac viața mai ușoară și sigură.

                Funcția de mai sus cu faza lungă spre ex, poate īn RO nu te ajută extraordinar, dar īn Bulgaria pot să zic că ajută foarte mult. Unde au marcaje de cele mai multe ori inexistente, drumuri īnguste și foarte multe viraje. Și pot să zic că mi s-a īntāmplat de multe ori să obosesc la cāt am dat de faza lungă 😆
                Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                Comment


                • #38
                  Si eu am avut problema cu acest sistem automat dar doar pe teritoriul Romaniei. Si anume din cauza indicatoarelor care se pare ca reflecta mult prea mult din lumina farurilor. Efectiv masina schimba de nebuna lunga-scurta si tot asa pana treceam de indicator. A trebuit sa merg pana la urma pe manual de la Timisoara pana la Constanta.
                  Alta chestie nefolositoare in RO a fost receptia radio DAB doarece nu am gasit nici un post radio care sa emita digital. Pacat chiar merita.
                  LE: Ai grija ca uneori uita sa schimbe pe scurta la sub 60 km/h. Deci te poti astepta ca intri in localitate cu faza lunga si sa ai probleme cu politia. Aici chiar are o problema sistemul.
                  kawamoto
                  Senior Member
                  Last edited by kawamoto; 06-03-16, 22:05.

                  Comment


                  • #39
                    Prin București prind 2-3 posturi mai ok pe DAB, dar īn rest liniște.
                    Pe autostrada A2 nu am avut probleme cu indicatoarele mari cāt casa. Mai revin cu noutăți dacă e cazul.
                    Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                    Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                    Comment


                    • #40
                      Cand conducatorii merg cu DRL noaptea,lucru de altfel nepermis,stopurile intr-adevar la majoritatea nu se aprind...
                      P.S. -Zidan,faina masina,s-o stapanesti sanatos!

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by ZiDan View Post
                        Prin București prind 2-3 posturi mai ok pe DAB, dar īn rest liniște.
                        Pe autostrada A2 nu am avut probleme cu indicatoarele mari cāt casa. Mai revin cu noutăți dacă e cazul.
                        Depinde pe care banda mergi Daca mergi pe banda 1 schimba destul de des la intalnirea cu indicatoarele (am testat de vreo 2-3 ori pe A2 noaptea), pe banda 2 nu e a aceeasi poveste, nu simte farurile celor din contrasens datorita protectiilor care separa sensurile, asta cel putin la mine la CU1. Interesanta asta cu flashurile, eu n-am patit-o pana acum sau poate a mea nu are si functia asta. E cineva cu Legend care ne poate lamuri? Stiu ca acest computer de lumini e preluat de la Legend.
                        Sa o stapanesti sanatos si fara incidente, neagra parca ii sta cel mai bine bestiei!
                        '18 Honda Civic Type R FK8 GT
                        '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
                        ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

                        Comment


                        • #42
                          Păi nici nu prea e de mers pe banda 1, la ce denivelări și gropi sunt pe ea. Dar na dacă vine un Logan grăbit te bagi și acolo 😆
                          Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                          Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                          Comment


                          • #43
                            Sa te bucuri de mașină multă vreme, și să nu ai parte de incidente.


                            Īn RO oricum se merge foarte mult pe banda 2, fie sau nu justificat. Lumea are impresia că dacă merge pe banda 1,e mai prejos.

                            Cāt despre Logan grăbit, să vezi cum e cu Solenza, cānd te depășește la 160
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #44
                              Da, este un subiect delicat la noi ăsta.
                              Temperatura uleiului mi se pare puțin cam ridicată, pānă acum maxim 94 grade. La apă cred că am văzut maxim 85.
                              Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                              Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                              Comment


                              • #45
                                Neavānd acces la temperatura uleiului, eu m-am ghidat mereu după cea a apei, iar la CL de ex, cu AC on, īn oraș stă īntre 86-90-95, pe cānd fără AC ajunge pe la 100. (mă refer la momentul cānd cuplează ventilatoarele de răcire).

                                Deci 85 īn cazul tău mie mi se pare foarte ok.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X