ZIDAN: '16 Honda Civic Type R GT Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce să aibă? Capotă de carbon?
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • Despre elementele auto din fibra de carbon: principalul plus este de efect "wow, how look's like", un alt plus greutatea redusa(aici pot fi luate in considerare elementele din aluminiu), la minusuri de notat:abaterile, uneori deranjante, de dimensiune si forma(daca compari mai multe difera si intre ele), rigiditatea(orice atingere cu deformare duce la crapaturi ce nu pot fi reparate, iar la capota motor in cazul unei tamponari mai severe capota rigida fiind poate trece prin parbriz) tot despre capota: creste temperatura din compartimentul motor cu efecte negative asupra a tot ce este sub ea: motor, instalatie electrica/cabluri, furtune, plastice, mufe conectoare. Cantarind logic nu prea merita.
      Toti Oamenii sunt Trecatori
      Nu toti Trecatorii sunt Oameni !

      Comment


      • Originally posted by KMR View Post
        Ce să aibă? Capotă de carbon?
        Nu cred ca era de carbon, dar avea o acoperire dintr-un material care semana.
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • Originally posted by DejaVu View Post
          tot despre capota: creste temperatura din compartimentul motor cu efecte negative asupra a tot ce este sub ea: motor, instalatie electrica/cabluri, furtune, plastice, mufe conectoare. Cantarind logic nu prea merita.
          Explica te rog de ce creste temperatura in compartiment motor cu capota de carbon? ....mai ales ca de obicei capota de carbon are "branhii".
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • Aici si eu ma intreb care este logica, dar probabil se refera la faptul ca metalele pierd mai rapid caldura acumulata, capota functionand ca un radiator extern pentru spatiul ala. Oricum incep sa para aiurea discutiile astea.
            ZiDan sa o stapanesti sanatos oricum ar fi, arata foarte bine, ai scapat pe fata de contravaloarea bateriei in greutate, si sa moara dusmanii ce faina este! din punctul meu de vedere ai crescut valoarea si la propriu si la figurat.
            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

            Comment


            • Se incinge pentru ca sigileaza compartimentul motor si nu face transfer termic cu exterior. DejaVu are dreptate in aceasta privinta. Am avut GruppeM pe TypeR si in interiorul incintei de carbon un se afla filtrul de aer se pastra o temperatura de 25-30 grade, indiferent daca in compartimentul motor erau peste 60 grade.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • 1136 km īn aprox 12 ore, afară au fost și 37 grade și mai mult de 102 grade la ulei nu am văzut. Īn condițiile īn care nu am dat jos capacele de la aerisiri și am păstrat și scutul termic de pāslă.
                Deci nu pot să zic că este o pierdere instalarea capotei. Am avut practic o creștere de temperatură de maxim 3 grade. Nu poți considera că se etanșează compartimentul motor pentru 3 grade extra. Da, ai o ușoară creștere din cauza că nu mai este din metal ca să se facă transferul termic la fel de repede, atāt. Dacă dau jos capacele sunt convins că se realizează și o aerisire mult mai bună. Dar nu este cazul.
                Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                Comment


                • Originally posted by ZiDan View Post
                  Da, a fost 120+€ ca să īl arunc pe undeva prin casă )
                  Aici se vede diferența mai bine. Chiar dacă o fi și un efect placebo și pare să se lase puțin

                  [ATTACH=CONFIG]54798[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]54799[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]54800[/ATTACH]

                  Pe autostradă ieri īmi flutura un chedăr la capotă și viteză mare. Că cineva zicea că īl lipește și se pare că a rămas doar cu zisul 😡
                  După 100km pe A2 deja mi s-a aprins și martorul de presiune īn roți. Asta ca să facem o comparație și de drumuri Romania vs Bulgaria, Grecia și Turcia. Doar īn RO am pățit asta... Și aici am mers mai īncet decāt afară 😅

                  Arata super - ma bate si pe mine gandul ... cred ca ar arata ok si cu championship white

                  Ref. la gume, eu le-am "consumat" pe cele stock si am trecut la GY Eagle F1 Asymmetric 3, 245/35 R19 93Y XL.

                  Comment


                  • Originally posted by Bigbibi View Post
                    Arata super - ma bate si pe mine gandul ... cred ca ar arata ok si cu championship white

                    Ref. la gume, eu le-am "consumat" pe cele stock si am trecut la GY Eagle F1 Asymmetric 3, 245/35 R19 93Y XL.
                    Si eu tre' sa schimb gumele, sunt ok din cate ai putut sa iti dai seama pana acum?
                    "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                    The Power of Dreams

                    Comment


                    • Originally posted by Adrian Octavian View Post
                      Si eu tre' sa schimb gumele, sunt ok din cate ai putut sa iti dai seama pana acum?
                      Salut

                      Am vreo 1000 km cu ele si sunt foarte multumit.
                      Nu mai am senzatia ca rup janta in prima linie de tramvai
                      Aderenta e super ok pe uscat, pe ud nu prea le-am testat. Confortul a crescut destul de mult, mult mai usor de gestionat denivelari, borduri etc.
                      Si din ce am citit, vor tine mai mult decat Conti.

                      Comment


                      • Originally posted by Bigbibi View Post
                        Salut

                        Am vreo 1000 km cu ele si sunt foarte multumit.
                        Nu mai am senzatia ca rup janta in prima linie de tramvai
                        Aderenta e super ok pe uscat, pe ud nu prea le-am testat. Confortul a crescut destul de mult, mult mai usor de gestionat denivelari, borduri etc.
                        Si din ce am citit, vor tine mai mult decat Conti.
                        Mersi frumos cred ca o sa merg si eu pe dimensiunea data de tine, scz ZiDan pentru poluare.
                        "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                        The Power of Dreams

                        Comment

                        Working...
                        X