ZIDAN: '16 Honda Civic Type R GT Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sa o alergi sanatos si fara probleme!
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • #17
      sa te bucuri de ea cat mai multi km!
      R 42659 - Milano Red Ep3

      Comment


      • #18
        Foarte mișto! Să o stăpânești sănătos! Cum e cu torque steer, își fac treaba LSD-ul și noua punte față?


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        '08 Honda Civic Type S "Roșcata"

        Comment


        • #19
          Originally posted by Red Baron View Post
          Foarte mișto! Să o stăpânești sănătos! Cum e cu torque steer, își fac treaba LSD-ul și noua punte față?


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Cu anvelopele de iarnă nokian WD4 (dacă nu mă înșel) 235/35/R19 rupe aderența la greu. Dacă nu ești atent se aprinde bordul în continuu. DAR nu îți taie gazul la greu să simți tot felul de smucituri. Pur si simplu o simți că nu mai are aderență maximă dar își urmează traiectoria dorită.
          Cu anvelopele de vară nu am reușit să o fac să scârțâie în nici un viraj. Lsd-ul e absolut genial cum se comportă în sensurile giratorii. Oricât i-am dat talpă parcă era pe șine. Este adevărat că nu pot să am pretenția că am dus-o la limite. Vlad TNS a văzut puțin cum e 😆
          Citisem de la norocoșii care au putut face test drive în vară „că trebuie să te ții bine de volan“ dar chiar nu e așa pe viraje. Poți pierde aderența, dar nu îți fuge volanul dacă accelerezi prea brutal.

          De frâne nu mai zic... Super echilibrate și bine gândite. La fel și ele diferă puțin în modul R+. Ai un ceas care indică de la 1 la 10 forța aplicată frânei și cred că mai mult de 5 nu a văzut. A fost suficient.
          Un prieten chiar începuse să strige o dată „frînă frînă... a stai că am uitat că tu ai ditamai discurile“ și apoi s-a calmat.
          Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
          Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

          Comment


          • #20
            Înseamnă că a fost cu rost așteptarea de 5 ani până au scos-o! ) Din ce spui oamenii s-au căznit (și le-a ieșit) să o echilibreze ca să îți ofere confort și siguranță chiar și când se luptă să strunească tot ce poate scoate motorul.
            E o mare realizare să nu îți fure volanul când o accelerezi brutal cu cei 400Nm! Oricum tot respectul pt ei că au mers pe soluții mecanice ( LSD și dual-axis strut) ca să prevină torque steer și nu au mers pe economie doar folosind frânele cum fac unii europeni!
            A fost brutală trecerea de la 1.8 aspirat 140 cp la 2.0 turbo și 310cp?
            '08 Honda Civic Type S "Roșcata"

            Comment


            • #21
              S-o stapanesti sanatos! E senzatie! Am admirat-o in spate la vopsitorie pe 30 noiembrie cand se pregateau de livrare... Recent am reusit sa dau si eu o tura cu una, ca pasager.
              '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

              Comment


              • #22
                Păi avem așa:
                - în modul daily este mult mai ok type r cu toate drumurile noastre în șantier și pline de gropi. Este adevărat că sunt poate și de două ori mai atent la ele. Dar pe 19 mă așteptam să fie groaznic față de 17
                - scaunele sunt comode și foarte utile pe curbe (nu te miști în ele), dar dificile la urcare și coborâre mai ales că am mai pus ceva pe mine în ultimul an 😡
                - puterea motorului, da te poate speria uneori dacă nu ești atent. Poate din cauza asta au lăsat și acel lag la turbo în modul normal.

                Deci per total este o mare diferență între cele două, mult în bine, dar nu o pot considera brutală. Totuși nu am trecut la un muscle car. Urmează unu din '76 în familie să fie gata poate chiar anul ăsta 😆

                Îmi place poate cel mai mult dintre toate avantajele la această mașină că acum cu adevărat poți merge cuminte și liniștit în 2000-2500 rpm și să te bucuri de drum și cînd ai nevoie să rupi ritmul, apeși puțin mai tare accelerația și totul se întâmplă foarte ușor. Iar când vrei adrenalină să urci peste 4000 și rămâi fără cuvinte.
                Pe 1.8, da era fun pe viraje, dar la drum lung totuși nu reziști să o ți numai peste 3000. Părerea mea... 2-300 km erau ok oricum aș fi mers, dar 600 deja cam cedezi.
                Abia astept căldura să trec la anvelopele stoc și să văd cum e la drum lung și Type R-ul!
                Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                Comment


                • #23
                  Sa o stapanesti sanatos!
                  Eu am criticat ceva aspectul R-ului pe alb dar trebuie sa recunosc ca pe negru arata intr-un mare fel!
                  ....

                  Comment


                  • #24
                    Am stat și eu în Type-R la Asko și am văzut că sunt foarte faine scaunele și, da, e cam greu de urcat și de coborât din ele.
                    Pe mine mă îngrijorează roțile alea de 19 din cauza talonului foarte mic al anvelopei și din păcate, din cauza etrierilor foarte mari pe față, nu cred că merg roți de 18. Mă gândesc că în special iarna e mai periculos pt că nu vezi gropile.
                    Într-adevăr ăsta este un mare avantaj al turbo-ului, dar parcă, mie mi se pare cel puțin, te răsplătește mai mult un aspirat când ajunge în ture și urlă...că în rampă pe un deal, dacă nu ești în treapta care trebuie ca să aibă turația care trebuie, îți dă flash-uri un logan 1.5dci e altă problemă! )
                    Oricum bestială mașinuța! Din nou, să o stăpânești sănătos și cât mai mulți km distractivi și fără probleme!
                    Și așteptăm impresii despre cum se comportă la drum lung bestia! )
                    '08 Honda Civic Type S "Roșcata"

                    Comment


                    • #25
                      Din moment ce am ales fix opusul, da, nici mie nu îmi place alb, dar a fost printre cele mai vândute în Europa. Cel puțin din ce am văzut pe forumuri.

                      Merg roți pe 18 garantat. Dar cred că aștepți vreo 6 luni până vine dacă ești dispus să comanzi și să plătești atâția bani la honda. Sau comanzi pe la Team Dynamics, dar au niște specificații ciudate.
                      Stock sunt 19x8.5J PCD 5x120 ET60, iar anvelopele din talon sunt 235/35/R19 cu 220/40/R18. Iar prezoanele sunt mai mari decât erau pe honda de obicei, M14 dacă nu mă înșel
                      La înmatriculări v-am mai povestit că am întâlnit pe cineva la ghișeu care mi-a explicat că a greșit honda când a pus specificațiile astea demonstrând cu niște calcule chiar 😂.
                      În UK cine și-a pus pe 18 povestea că în modul R+ este ca în modul normal pe 19
                      Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                      Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                      Comment


                      • #26
                        Super, e o masina care face senzatie oriunde (saptamana trecuta fiind intr-o delegatie, am vazut trecand una pe stradutele din Amsterdam si a atras multe priviri)...sa o stapanesti sanatos, iti doresc multi km fara evenimente.

                        Comment


                        • #27
                          Mersi. Ieri eram într-o incintă și aud un grupuleț de băeiți: băi ați văzut ce mișto e hyundai-ul? Altul, nu bă e honda. Apoi se duc și se uite pe geamuri, pe la discurile de frână și apoi exclamă unul din ei mamă are 3 ecrane... Vine și un polițist mai tânăr și zice stimabile domn aveți o mașină grozavă. El mă văzuse când m-am dat jos din mașină. 😆
                          Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                          Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                          Comment


                          • #28
                            Se pare ca mistretul roman (inca) nu stie de Honda... Nu pune la suflet, bucura-te de masina.
                            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by ZiDan View Post
                              Mersi. Ieri eram într-o incintă și aud un grupuleț de băeiți: băi ați văzut ce mișto e hyundai-ul? Altul, nu bă e honda. Apoi se duc și se uite pe geamuri, pe la discurile de frână și apoi exclamă unul din ei mamă are 3 ecrane... Vine și un polițist mai tânăr și zice stimabile domn aveți o mașină grozavă. El mă văzuse când m-am dat jos din mașină. 😆
                              Eu m-am plictisit de cate ori ma intreaba lumea pe statie de hyundai in loc de honda.

                              Oricum, s-o stapanesti sanatos.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • #30
                                Nu mă deranjează cu nimic dacă îi zic hyundai. Poate le și cânt în strună uneori.
                                Stresant e când tu mergi liniștit și dai de câte un maestru în trafic care după ce te vede în trafic îi dă blană să te prindă din urmă, să îți ia fața. În condițiile în care până să te vadă mergeau normal.
                                Caz concret duminică pe Iuliu Maniu eram primul la semafor și în stanga mea un 320 cu siglă de M pe portbagaj, mă vede că am plecat primul și am luat ceva avans fără să forțez mașina și îl aud cum îi dă talpă, trece de mine, se bagă pe banda 3 și brusc de pe contrasens se bagă o dubiță și îi ia fața. Păi dacă eram paralel cu el mai avea unde să tragă de volan dreapta?
                                Apoi la nici 5 minute, trec de 13 septembrie înspre Calea Rahovei și Viilor, depășesc două, 3 mașini, văd în oglindă un golf gti că e ceva mai în spate mă bag pe banda doi și rămân acolo. Vine omu val vârtej până ajunge puțin mai în față de mine pe banda 1 și îi dă talpă să îi explodeze toba și nu alta. Flăcări, nebunii efecte speciale și nu alta 😂😂
                                La intersecția cu Calea Rahovei se căznea să nu dea cu botul de șina de tramvai. La următorul semafor eram amândoi tot acolo. Pentru ce atâta agitație? Dacă avea 18 ani poate îl mai înțelegeam că nu are minte.
                                Mi se pare o situație asemănătoare cu posesorii de animale cu potențial agresiv (că tot mă număr și eu printre ei). Dacă îi ai trebuie să fi de două ori mai responsabil și sub nici o formă să fi o persoană colerică sau cu frustrări din copilărie.
                                Pe un forum din UK am citit că dacă primești amenzi automat îți crește și asigurarea, nu doar în caz de accidente. Asta mi se pare chiar o idee bună de aplicat și la noi.
                                Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                                Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                                Comment

                                Working...
                                X