DRAGOSTAN (NO. 3): '08 Honda Accord 2,4 i-VTEC M/T Type S, Carbon Bronze Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Sa mai facem un update:

    Am ajuns aproape de 210k km, trebuie sa ajung la revizie. Odata cu revizia trebuie sa rezolv si un rulment pe la alternator care face zgomot la frig. In rest nimic de raportat.

    La 200k a primit cadou un final drive cu raport 4.72, de Civic EP3, in locul celui OEM de 4.3. Si Acura TSX venea stock cu acest final drive, deci practic se poate spune ca e un fel de factory-upgrade.

    Evident, odata cu asta am schimbat si ambreiajul si lichidele aferente(ambreiaj + cutie). La capitolul ambreiaj am ales Aisin, cum am si pe CL7. Pe langa faptul ca acolo s-a comportat extraordinar de bine (are peste 120k km si pedala inca este foarte moale) a avut si un pret foarte bun (790lei la e-piesa) si disponibilitate a doua zi.

    Ca si impresii despre final drive, masina este cu totul alta. Habar n-am cat am castigat efectiv ca si timpi si n-am apucat sa fac niciun versus pe bune, dar masina se simte substantial mai rapida.
    Principalul castig este insa la capitolul reprize/elasticitate. Trage din idle in treapta a2-a si foarte aproape de idle in treapta a 3-a. In oras in tr. 3 conduc aproape ca si cum as avea automata. Treapta a 6-a este acum utilizabila fara probleme pe drumurile nationale prin localitati, la 50-60km/h. Practic am scapat de mestecatul in viteze pe DN-uri, daca merg linistit.

    Singurul downside este ca in treapta 6 la crusing motorul sta cu 300rpm mai sus decat inainte. Dar e ok, avem destule pana la 7800
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • #92
      Some good headers next and you're done

      Comment


      • #93
        Bravo, la mai mare!

        Asa, asa, mai spune-ne ca e si mai rapida, sa ma bag in datorii pana peste cap pentru un CL9 (sau CU2, in oricare din cazuri primul drum fiind facut pentru schimbarea soft-ului)...
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #94
          Wagner, nu vrei atunci să știi cum ar fi cu ceva modificări mai "grele"
          BTW, fosta mașină a lui geoars e încă la vânzare, la un preț bun, dacă te împaci cu AT. Și ai deja frâne, header LittleBo, și 2 seturi de roți.

          A nu se înțelege greșit, nu fac lobby, doar că știu cum a întreținut-o George până să o dea.
          BlackMagic
          Senior Member
          Last edited by BlackMagic; 17-02-17, 18:27.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #95
            @Wagner, merci!

            Am uitat sa spun ca prima prima senzatie pe care am avut-o a fost ca masina a slabit vreo 100kg. Asta e primul feeling, masina se simte mai usoara dupa schimbarea FD-ului.

            In urmatoarele cateva luni vreau sa mai fac unele lucruri.
            Prima modificare este asa cum a zis si Dinu, o galerie de evacuare si HFC. Nu vreau sa merg pe varianta test-pipe pt ca nu-mi place ideea de miros de benzina si vreau sa raman in zona legala cu noxele.
            A doua chestie este sa o aduc putin in 2017 la unele capitole: niste insonorizare, un modul pentru semnalizare cu impuls, scaune incalzite cu butoane OEM (pentru iarna urmatoare) si probabil o conversie led pt orice inafara de faza scurta.
            In al treilea rand vreau sa umblu la frane, dar aici nu-s deloc hotarat. Varianta EBC Blade + Yellowstuff cu etrierii stock ar fi cea mai la indemana, dar exista si varianta sa schimb si etrierii. Cu ce? Inca nu stiu, studiez mai multe variante.

            Ca tot vorbea BM despre modificari hard, probabil masina asta nu va mai pleca niciodata de la mine si o sa mai primeasca lucruri. Pe viitor(1-2ani, cand n-o sa mai fie singura masina de zi cu zi) aproape sigur o sa ajung la o combinatie K24block-K20head (frankenstein K24), rapoarte in cutie pt. treptele 1-5 de EP3/Integra si LSD, suspensie, etc. Dar mai avem pana acolo.

            Primul pas in directia asta este sa-mi iau alta masina de zi cu zi, pentru ca fac in continuare cam 30k km/an. Imi place sa ma plimb cu masina cam pe oriunde, inclusiv cate un drum de pamant/pietris daca nu exista alternativa, si nu vreau sa-i stric capabilitatile de all-rounder. Aum este aproape perfecta pt ce vreau in momentul asta, mai am doar cateva chestii de pus la punct, ce povesteam mai sus.

            Las aici un filmulet care ilustreaza aproape perfect ce mi-as dori eu sa devina la un moment dat. Chit ca e vorba de un civic sedan american, reteta e aproape aceeasi. Chiar si masinile sunt aproape ca si dimensiuni si greutate.

            dragostan
            Senior Member
            Last edited by dragostan; 18-02-17, 15:59.
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • #96
              @BlackMagic, nu ma ajuti deloc...
              Ma descurc ok cu AT, n-ar fi o problema...


              @Dragostan: Spor la modificari! Merita din plin!
              Ai dreptate cu masina mica de oras - daca vrei sa tii CL9 pentru tine, e mai bine sa ai o buburuza mica pentru hartaneala prin oras.
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • #97
                Nu stiu ce frane are CL9 stock, dar o varianta folosita des pe Honde modificate sunt etrierii de ATR. Inca gasesti kit complet de refurbish (garnituri, culise, pistonase etc). E cam 600 ron kitul asta, iar etrierii se vand la preturi derizorii in UK - 300 lire max. Mai pui o vopsire si i-ai facut noi. Repet, nu stiu ce diferenta ar fi fata de CL9, insa mie mi se par ff bune franele la ATR. Fata de CL7 cel putin sunt din alt film. Asta ar fi o varianta economica, cealalta ar fi un BBK, dar deja vb de mii de eur...

                Sent from my SM-G925F using Tapatalk
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #98
                  Da, sunt bolt on cele de ATR pe CL și este un upgrade bun (2 pistonase, placute mai mari plus discuri mai groase).

                  Comment


                  • #99
                    Iti pot face rost de un set ok cand mai apar, deja stiu care sunt userii ok, care sunt tepari etc.

                    Sent from my SM-G925F using Tapatalk
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • Un alt upgrade bun, peste cel de ATR la prețuri ok, sunt etrierii de CU2 față spate plus discurile aferente.
                      Și nu o spun eu, ci cineva care a dat jos etrierii de ATR pentru cei de CU2 (în UK.).
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • Sa mai stergem praful pe aici. Aproape 220k km, nimic senzational de raportat, dar totusi:
                        -rulmentul ala de la alternator defapt era un semn pt. tacanitul de la volan ca ceva e in neregula. Ca atare a fost nevoie de un rebuild de alternator, totul ok acum.
                        -la ultima revizie am reconditionat si etrierii pe spate(cel de pe stanga tinea putin roata infranata-problema cunoscuta a acestei generatii de Accord). Odata cu asta am schimbat si rulmentul de pe aceeasi roata-stanga spate, care se strica de la supraincazire, deci problema conexa.

                        Eu consider ca pentru rulajul asta, problemele sunt minore. N-am mai avut vreodata o masina cu peste 200k km, dar din ce aud in jur, de obicei majoritatea au de rezolvat chestii mult mai grave si costisitoare.

                        Cred ca am si singurul K24 de pe CL9 care mananca atat de putin ulei incat nu prea se vede pe joja intre schimburi. Poate merg eu altfel, poate am noroc, nu stiu. E clar ca de mancat ceva tot mananca, dar prea putin ca sa conteze.

                        Am dus-o si la estetician pentru niste lifting facial, adica vopsit bara fata, capota, polish faruri + lac ceramic Nanolex si grila fagure de Type-S.

                        Problema pe care mi-o aduce masina asta este ca daca ar trebui s-o inlocuiesc, nu as stii cu ce. Si-s consteent ca vine si momentul ala, pentru ca are totusi o varsta si chiar daca e o masina fiabila, e totusi un fier, iar mie nu-mi place sa merg des la service, chiar si pentru probleme minore. Bine, experienta civic imi spune ca e posibil sa mergi foarte des la service si cu o masina noua.
                        Intr-un buget normal, adica vreo 25k-max30k euro, masina de maxim 1.5 ani vechime(masina noua n-o sa mai cumpar prea curand), tot ce imi place are cate-o problema: nu e suficient de rapida, ori nu are dotarile pe care mi le doresc musai, ori nu arata chiar pe placul meu, ori e frantuzeasca sau nemteasca

                        Bine, nici nu stiu exact ce vreau.
                        Stiu ca accord-ul va ramane la mine, clar, si va ajunge masina de week-end, circuit si alte lucruri de genul.
                        Dar masina de zi cu zi...parca vreau tot un sedan pentru ca imi plac ca si aspect. Dar parca as vrea si ceva mai inalt ca sa intru pe orice drum am chef in plimbarile prin tara si sa nu mai dau la lopata in alea 2 saptamani de zapada din Bucuresti. Naiba stie...

                        Cateva poze:

                        Click image for larger version

Name:	20170728_185638.jpg
Views:	1
Size:	37.1 KB
ID:	725735 Click image for larger version

Name:	20170801_110253.jpg
Views:	1
Size:	76.4 KB
ID:	725736 Click image for larger version

Name:	20170801_110306.jpg
Views:	1
Size:	60.6 KB
ID:	725737
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • In ce a constat reconditionatul etrierului de pe spate?
                          Si eu am problema similara cu roata stanga spate - clasic, as zice. Devizul in service pentru pistonas nou plus set de garnituri si de placute (cica s-au stricat de la supraincalzire, desi aveau cam un an), aprox 1000RON
                          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                          Comment


                          • whaaat?

                            kit-ul de reparatie pentru etrier este vreo...70? 80lei? Nu mai stiu, oricum, pe acolo. Iar de lucru sunt vreo 4 ore de manopera, dar asta pentru ambii etrieri.
                            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                            Comment


                            • Unde ai facut treaba? Si de unde kitul?
                              Vad ca pe epiesa, intr-adevar, diferenta de pret e mare intre diversi producatori de piston pentru etrier (cel mai scump fiind, of course, OEM).
                              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                              Comment


                              • Coasta de Est. Kit-urile cred ca au fost Autofren.
                                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                                Comment

                                Working...
                                X