DRAGOSTAN (NO. 3): '08 Honda Accord 2,4 i-VTEC M/T Type S, Carbon Bronze Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa-mi dai un mesaj cand o vinzi )))) ma asez la coada de acum. Nu de alta dar am un loc lipsa in garaj dupa plecarea accord-ului
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • Pe mine m-au cotat 450 lire pentru reconditionare integrala 4 etrieri ATR, in UK. Cei de pe fata au 2 pistonase. Se sableaza, se verifica integral, se schimba tot, se vopseste cu vopsea speciala + lac rezistent (garantie 5 ani la vopsea). Vopseaua e din asta moderna, lucioasa, nu poroasa cum arata OEM etrierul. Pretul include si scris daca vrei, eu la ATR nu am nimic scris OEM, dar as scrie TYPE R sau chiar Accord Type R.

      In fine, am zis sa faceti o comparatie de pret. Inca stau in dubii ca e mult al dreq si dureaza si o gramada cu transport etc. Dar parca nici nu m-as risca cu pistonase nu stiu de care, cu vopsea care se scurge la primul track (asta am patit personal la primul track).
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Nu as da atatia bani pe reconditionarea unor etrieri, eu personal am facut de curand operatiunea asta celor patru etrieri ai CL7-lui meu si n-am cheltuit mai mult de 300 lei cu totul, adica sablat, vopsit, schimbat absolut toate garniturile si simeringurile. La ATR ai in plus inca un pistonas doar pe etrierii fata nu, in rest cam totul este la fel. Mentionez ca am pastrat pistonasele originale care erau impecabile. Am folosit kit-uri de la Autofren (confirmate a fi de calitate de mai multe persoane care reconditioneaza etrieri), vaselina siliconica ATE speciala pentru montaj si niste clesti speciali pentru etrierii spate pe care am dat 100 lei doar ca sa scot din cilindru niste pacatoase sigurante seeger. Pretul ar fi crescut daca i-as fi vopsit electrostatic, cam cea mai ok metoda daca vrei o vopsea rezistenta din toate punctele de vedere, eu i-am vopsit cu spray pentru etrieri care nu cred ca este cea mai potrivita alegere dar pentru cum folosesc eu masina este suficient, imi pare rau ca nu i-am vopsit la pensula cu kit-ul de la Foliatec, ar fi fost mult mai bine plus ca ai culori frumoase de unde alege. Scuze pentru poluarea topicului, am vazut ca intereseaza pe tot mai multa lume aspectul asta cu reconditionarea franelor si am zis sa impartasesc experienta mea.

        Comment


        • Pentru o masina daily...sincer nu vad dc tre revopsiti etrierii care dupa o saptamana sunt negrii la loc.
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • Ba nu-s negri deloc. Și chiar puținul praf care se adună dispare la spălare.
            Xander, eu am folosit pistonașe autofren pentru recondiționarea etrierilor de CU2, cu tot cu garniturile aferente, și totul e īn perfectă stare. Nu prea văd un motiv serios să dai banii ăia pe recondiționat etrierii.
            BTW, am măsurat cotele pistonașelor vs cele OEM, identice.
            BlackMagic
            Senior Member
            Last edited by BlackMagic; 19-08-17, 20:02.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • Da, inteleg ce spui. Vopseaua e baiul insa. Ce se face la noi e fix pix, nu rezista pe circuit, oricat s-ar da de priceputi "vopsitorii". Si ma refer la orice la Foliatec, la vopsit la pistol si pana la vopsit electrostatic. Am cazuri concrete cu diferite metode de vopsire care nu au rezistat nici macar la o sesiune de track... Se arde vopseaua, curge etc. Inclusiv ai mei asa au patit.

              Citind acum pe site-ul Brembo, am inteles ca e o intreaga arta de a vopsi etrierii, de principiu electrostatic, dar cu mai multe maini de vopsea, de diferite feluri, lac termorezistent etc. In mailul cu oferta celor din UK se precizau pasii astia, si garantau vopseaua 5 ani. La noi stiu ca nu va rezista...

              Acum eu nu tin neaparat sa vopsesc etrierii. Dar daca ii curat (sablare cat mai blanda, sper sa gasesc cu vapori de apa ca aia e buna si la motor cand va fi cazul) si ii las asa, nu oxideaza in timp?? Nu tot trebuie sa le dau un lac macar? Cine il da sa reziste pe circuit?
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Eu i-am vopsit cu vopsea termorezistentă (300 de grade) din comerț, pentru stradă e perfect. Nu știu īnsă cum ar rezista pe circuit.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • Dacă ajunge temperatura la 300 grade la etrieri vei ști sigur pentru că nu mai ai frāne. Ar trebui să nu ai probleme nici pe circuit.
                  KMR
                  Super Moderator
                  Last edited by KMR; 20-08-17, 00:09.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Originally posted by Xander View Post
                    Da, inteleg ce spui. Vopseaua e baiul insa. Ce se face la noi e fix pix, nu rezista pe circuit, oricat s-ar da de priceputi "vopsitorii". Si ma refer la orice la Foliatec, la vopsit la pistol si pana la vopsit electrostatic. Am cazuri concrete cu diferite metode de vopsire care nu au rezistat nici macar la o sesiune de track... Se arde vopseaua, curge etc. Inclusiv ai mei asa au patit.

                    Citind acum pe site-ul Brembo, am inteles ca e o intreaga arta de a vopsi etrierii, de principiu electrostatic, dar cu mai multe maini de vopsea, de diferite feluri, lac termorezistent etc. In mailul cu oferta celor din UK se precizau pasii astia, si garantau vopseaua 5 ani. La noi stiu ca nu va rezista...

                    Acum eu nu tin neaparat sa vopsesc etrierii. Dar daca ii curat (sablare cat mai blanda, sper sa gasesc cu vapori de apa ca aia e buna si la motor cand va fi cazul) si ii las asa, nu oxideaza in timp?? Nu tot trebuie sa le dau un lac macar? Cine il da sa reziste pe circuit?
                    Sa stii ca exista si in Romania destui oameni care au facut sau nu politehnica si sunt profesionisti la fel ca oriunde in lume. Dar nu stau aia sa vopseasca etrieri sau sa faca ciubucuri cu jante.
                    Cat despre vopsire sa fim seriosi, nu e vreo filosofie cum se prezinta acum pe siteuri, insa de unii stiu sa vanda, pana si detailingul are acum academie si pusul de unghii si coafura, etc, dar deviem...secretul sta in curatare maniacala, in vopsea de calitate, in mana meseriasului, timpi intre straturi, temperatura, mediu, si degeaba pui straturi de grund si vopsea peste aluminiu in mod grosier ca tot va cadea daca nu are bound si ele au temperatura si viteza de racire diferita, deci o sablare super fina e buna doar daca ii eloxezi sau polishezi dupa.
                    Eu asa alege o eloxare colorata decat vopsea. Arata mult mai bine si tine in mod sigur mai mult.

                    Originally posted by BlackMagic View Post
                    Eu i-am vopsit cu vopsea termorezistentă (300 de grade) din comerț, pentru stradă e perfect. Nu știu īnsă cum ar rezista pe circuit.
                    si eu la fel, am cam 2 ani, si desi nu abuzez frana am 2 mici ciupituri. Asta deoarece nu m-am stresat cu o super curatare inainte de vopsire.

                    Originally posted by Sindrom View Post
                    Pentru o masina daily...sincer nu vad dc tre revopsiti etrierii care dupa o saptamana sunt negrii la loc.
                    se inegrasc dupa 2 zile daca franezi mult, dar nu raman asa, aluneca praful mai repede de pe ei vopsiti. Plus imediat dupa spalare arata bestial masina, ca e sportiva sau nu

                    Originally posted by Xander View Post
                    Pe mine m-au cotat 450 lire pentru reconditionare integrala 4 etrieri ATR, in UK. Cei de pe fata au 2 pistonase. Se sableaza, se verifica integral, se schimba tot, se vopseste cu vopsea speciala + lac rezistent (garantie 5 ani la vopsea). Vopseaua e din asta moderna, lucioasa, nu poroasa cum arata OEM etrierul. Pretul include si scris daca vrei, eu la ATR nu am nimic scris OEM, dar as scrie TYPE R sau chiar Accord Type R.

                    In fine, am zis sa faceti o comparatie de pret. Inca stau in dubii ca e mult al dreq si dureaza si o gramada cu transport etc. Dar parca nici nu m-as risca cu pistonase nu stiu de care, cu vopsea care se scurge la primul track (asta am patit personal la primul track).
                    450 de lire este exagerat chiar si pt UK in conditiile in care poti gasi noi de typeR originali AISIN in acest pret. E adevarat ca trebuie sa fii norocos si pe faza, ca dispar imediat dupa ce sunt postati.

                    Originally posted by octi_b View Post
                    In ce a constat reconditionatul etrierului de pe spate?
                    Si eu am problema similara cu roata stanga spate - clasic, as zice. Devizul in service pentru pistonas nou plus set de garnituri si de placute (cica s-au stricat de la supraincalzire, desi aveau cam un an), aprox 1000RON

                    Si eu am facut singur operatiunea de reconditionare cu schimbare piston, garnituri si e chiar relaxant dupa ce treci de faza cu demontatul si scoaterea pistonului. Dureaza 2-3 ore cu calm si e chiar ieftin. Cum sa dai 10 milioane la reprezentanta pentru 1 stampila pusa ca ai fost pe acolo?
                    dacliber
                    Senior Member
                    Last edited by dacliber; 20-08-17, 13:29.
                    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                    Comment


                    • Cat a costat grila de Type R, ca arata foarte bine cu ea.

                      Comment

                      Working...
                      X