Despre Insight, Civic Hybrid vs restul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Dar ai avut ceva rabdare cu 115km/h pana la Praga. De ce nu 130-140?

    E f bun consumul, atata timp cat nu abuzezi de masina, asta e clar. Daca o folosesti pt ce este ea gandita, e foarte ok, isi face treaba f bine. Dar trebuie sa ti se si potriveasca. Eu cand urc Dealul Negru, il urc cu a 2-a rosu, a 3-a rosu, frana blana, retogradat, a doua rosu, si tot asa. In conditiile astea cred ca iti dai seama si tu ca mi s-ar parea ca nu trage un civic hibrid. Dar repet, nu asta e rolul lui, sa mearga la rosu pe dealul negru.
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • #32
      Originally posted by dragostan View Post

      E f bun consumul, atata timp cat nu abuzezi de masina, asta e clar. Daca o folosesti pt ce este ea gandita, e foarte ok, isi face treaba f bine. Dar trebuie sa ti se si potriveasca. Eu cand urc Dealul Negru, il urc cu a 2-a rosu, a 3-a rosu, frana blana, retogradat, a doua rosu, si tot asa. In conditiile astea cred ca iti dai seama si tu ca mi s-ar parea ca nu trage un civic hibrid. Dar repet, nu asta e rolul lui, sa mearga la rosu pe dealul negru.
      Exact
      Click image for larger version

Name:	IMG-20151110-WA0001.jpg
Views:	1
Size:	27.4 KB
ID:	722156Click image for larger version

Name:	IMG-20151028-WA0002.jpg
Views:	1
Size:	32.2 KB
ID:	722157

      Comment


      • #33
        Spre mare dupa aproximativ 400 km , mers intins iasi-constanta.

        Sa ne intelegem, nu merg asa mereu. A fost un experiment.

        Am mai facut un Iasi-Cluj si prin munti eram mai mereu spre rosu, putine curbe luate fara sa aud anvelopele
        Attached Files
        richie
        Senior Member
        Last edited by richie; 29-01-16, 17:21.

        Comment


        • #34
          Insight :
          Bucuresti Brasov Cheia Bucuresti,300km ,viteza medie 65kmh,consum mixt 5.5l . Masina cu doua persoane,fara bagaje si condusa normal,nu "batraneste".Comportamentul general,mult peste asteptari atat ca dinamica cat si ca reprize de accelerare. Nu mi-a placut comportamentul CVT in urcarile abrupte (tine motorul prea turat) dar eu am si posibilitatea schimbarii treptelor cu padele . Ceea ce recomand si viitorilor posesori de Insight sa aleaga.

          Comment


          • #35
            Ca tot e versus, un consum de sedan normal:
            Originally posted by IB View Post
            Nu am 4.6 pe CB, ci 4.3, iar pe ultimii 220 este de 4.1

            4.6 este un consum calculat, dar cu o eroare f mica. In momentul in care voi goli rezervorul, voi merge la pompa si voi face plinul si apoi un calcul. Estimez un consum real de 4.5-4.6 si o autonomie de peste 900 km.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #36
              Originally posted by avy View Post
              Insight :
              Nu mi-a placut comportamentul CVT in urcarile abrupte (tine motorul prea turat)
              cu Cruise Control activat?
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • #37
                Nu. Nu poate fi activat sub 40kmh . Dar am circulat cu el activat pe Comarnic -Sinaia unde se poate circula mai in viteza si panta mai usoara si nu am ce ii reprosa. Urcarile abrupte erau acele urcari in ac de par de pe Cheia.
                Delphi,consumul declarat de tine este foarte bun. La mine am vazut un consum de 4 pe instant valabil la 90kmh. Dar totusi am 5.5 in conditi de condus mixt,cu munte,pante abrupte,in conditiile in care nu am menajat masina.

                Comment


                • #38
                  Nu e consumul declarat de mine, e consumul unui alt coleg de forum.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment

                  Working...
                  X