AVY: '10 Honda Insight 1.3 i-DSI IMA Executive, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Revin cu ceea ca intereseaza cel mai mult :consumul.
    Am facut in we un drum la Constanta,patru persoane + bagaje,cruise control la 125Kmh,autostrada,concum final constanta 6 L%
    La intoarcere am zis sa ma mai bucur un pic de drum asa ca am venit pe cel vechi,adica Fetesti-Slobozia-Urziceni-Bucuresti. Am alimentat la Slobozia si cum deja se intunecase,ploaie mocaneasca si 5 grade afara,am venit cu viteze pana in 90kmh,destul de multe localitati cu 60kmh,dupa Urziceni maxim 100 aproape constant. Iar consumul a fost pe masura : 4.5 L%
    Ca dinamica de drum,foarte buna la autostrada chiar si cu masina incarcata,depasirile sant rapide datorita CVT-ului.Comparand cu reprizele unei masini de 2.0 benzina si 135 cp in treapta 5 , repriza 110-140 este chiar mai rapida (bineinteles,CVT-ul da inferioara in timp ce manuala ramane in aceeasi treapta,dar totusi motorul ei e mai mare)
    Din cate am citit,mai toti ziaristii se plangeau ca e zgomotoasa la autostrada. Nu mi s-a parut,am mers cu masini mai zgomotoase decat asta,iar instalatia audio s-a auzit superb...

    Comment


    • #32
      In concluzie,as spune ca dupa 1500 km parcursi pana acum, consumul urban se situeaza in medie la 7 iar cel extraurban la 5-5.5 ! Si asta fara a merge " la consum".

      Comment


      • #33
        Sa va plimbe sanatosi!

        Comment


        • #34
          Consum autostrada 4% la 90kmh pe cruise control dupa 20 km. La 60 este 3.5%. Adica pentru cine are drumuri mai lungi de facut sau este o masina excelenta (ex bucuresti otopeni) dar daca cautati un consum mic in mediul urban,poate un prius este mai indicat...
          Attached Files

          Comment


          • #35
            Sistemul nou Hibrid de pe Accord e unul "pe bune" si nu doar de asistare al motorului cum e IMA, de ex poti merge doar pe baterie in anumite conditii.

            Din pacate in Europa nu au investit sa-l introduca. Pe Civic si Jazz mizeaza pe motoare mici turbo (in Japonia e Jazz Sport Hybrid care ar putea prinde si in Europa), iar pe CR-V in Eu mizeaza pe noul diesel de 1,6 160 CP. Un 2,0 i-VTEC hibrid (cu sistemul de pe Accord in Japonica (Sport Hybrid i-MMD) i-ar aduce suficient cuplu sa il faca o masina care sa se poata bate cu dieselurile.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #36
              Din pacate, la modelele actuale (IMA) electricul are functie doar de asistenta dar ajuta bine la imbunatatirea dinamicii masinii. Cu toate ca sistemul permite deplasarea full electric inte 10 si 60kmh,asta nu se intampla pe distante prea mari (eu fac o comparatie aici cu Prius-ul care nu are o baterie cu mult mai mare si totusi se deplaseaza full electric pe distante mai mari) si marele neajuns,intra in actiune de la 10kmh adica punerea in miscare a masinii de pe loc se face clasic,cu motorul termic si cu toata acea energie irosita prin frecare in ambreiaj - dupa cum ne aducem aminte,cel mai greu e cand vrei sa impingi o masina sa o misti de pe loc,sa mentii starea de miscare mai apoi e o gluma
              Din cate am vazut in clipurile promotionale,noul sistem I-MMD va compensa chiar aceasta problema,adica pana la 40 mileh se deplaseaza electric iar termicul are functie de generator in momentul cand intervine, urmand ca dupa aceasta viteza sa intre in cuplaj direct,reducand astfel pierderile in transmisie. Adica cam ce face si Prius-ul dar in alta configuratie. Avand in vedere ca se anunta si posibilitatea incarcarii la priza,poate Honda va intra din nou intre favoritii din cursa hibridelor

              https://www.youtube.com/watch?v=fNJJZXlNZQM

              Comment


              • #37
                Originally posted by avy View Post
                Din pacate, la modelele actuale (IMA) electricul are functie doar de asistenta dar ajuta bine la imbunatatirea dinamicii masinii. ]
                nu demult, in timp ce asteptam sa-mi spele masina, am avut eu un prieten de unica folosinta care astepta si el sa i-se spele un Lexus rx hybrid, am inceput sa discutam despre una, alta.
                Il intreb: probleme ceva cu hybridu?
                -Nuuuu, domle.
                -sigur? niciodata, nimic?
                -pai am avut o rechemare gratuita si mi s-au schimbat condensatorii si convertorul care ar costa 12.000 de euro.

                Iar din cate stiu bateria la lexus e in jur de 7.000 de euro
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • #38
                  Am inteles de la service ca la noi cand se schimba bateria se scoate toata cutia din spate care contine bateria si convertorul si e in jur de 4000 eur...

                  Comment


                  • #39
                    Salut, poate facem o intalnire cei trei muschetari insight, daca va face placere!

                    Comment

                    Working...
                    X