AVY: '10 Honda Insight 1.3 i-DSI IMA Executive, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AVY: '10 Honda Insight 1.3 i-DSI IMA Executive, Nighthawk Black

    Buna ziua tuturor. Dupa mai multi ani de pribegeala,poate unii isi mai amintesc de mine de aici :
    http://www.hondafan.ro/forum/showthr...6L-Black-(ED9)
    ,m-am intors la prima dragoste,Honda, acum cu varianta hibrd electric : Honda Insight. Daca la inceput aveam asteptari mai mari,constat ca este printre raritati-nu numai pe forum ci si pe soselele noastre.
    Modelul meu este EX adica varianta de echipare Executive-pe romaneste full fara piele (este eco adica ) .
    Pentru ca sant primul cu acest model pe forum,o sa povestesc cate ceva despre ea :
    Motorizare 1339 cc 4cilindrii in linie,SOHC VTEC 85CP cu un cuplu maxim intre 1000-1700rpm , asistat de un motor electric cuplat direct la arbore care creste puterea cu inca 14CP si ridica cuplul la un total de 167Nm.Bateria este un Ni-Mh de 100.8V si 5Amp. Fiind in cuplaj direct ,automobilul nu poate rula full electric cu termicul oprit,dar producatorul a inclus in gestiunea motorului un mod prin care functioneaza,practic,in conditii de mers constant,relanti sau frana de motor,intr-un singur cilindru scazand astfel consumul.
    Astfel poate merge electric pana la 40km/h ,la accelerari functioneaza combinat sau termic daca bateria necesita incarcare iar in frana de motor sau la franare trece elecrticul in functia de alternator si baga curent in baterie ! Motoarele antreneaza o cutie CVT care are si un mod manual cu padele la volan si 7 trepte.
    Am intrat in posesia ei deabia de o saptamana,nu am reusit sa ma plimb prea mult cu ninsoarea asta dar prima impresie e ca e foarte fasneata cu motorizarea asta pana la 80,astept sa vad si cum se descurca la drum intins.Demarajul 0-100 nu e spectaculos,la nivelul unui motor de 1.6 ,daca era mai usoara era un plus,dar reprizele sant extraordinar de bune in trafic,raspunde foarte prompt la pedala (daca excludem senzatia de ambreiaj patinat specific cutiilor CVT) .Tot atunc va voi spune si consumul,caci pana acum mai mult am stat pe loc decat am mers .
    Pozitia de condus foarte buna,scaune sport,dinamica buna,un bord Klingonian 😛,o senzatie mult mai placuta decat intr-un Prius,daca aveti inclinatia catre sportivitate 👍
    Attached Files
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 23-01-16, 15:42.

  • #2
    Sa o conduci cu placere si la multi km. fara probleme.

    Comment


    • #3
      Sa o porti sanatos si sa fie intr-un ceas bun! Frumoasa!

      Comment


      • #4
        Foarte faina masina. Pune niste poze cu bordul

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de ea!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Va multumesc.

            Impresii dupa primii 50 km :
            Se misca neasteptat de bine in deplasarile urbane,ii place mai mult un condus dinamic decat batranesc (asta am observat in consum). Combinatia CVT, autopilot si asistare motor electric e de nota 10: la urcare pod baga electricul si tine viteza constanta,la coborare franeaza incarcand bateria,motorul termic avand un regim aproape constant,relaxare totala ! Dar,mersul bara la bara,la relanti, plecarile repetate de pe loc,nu stiu cum dar ridica consumul intr-un mare fel,ceea ce reprezinta un minus.La plecarea de pe loc am observat ca pleaca si asistentul electric,dar la o apasare mai pronuntata a pedalei, consumul scazand in acest caz,dar trebuie sa ai si loc,altfel te vei urca pe Loganul din fata.Sau Skoda argintie.... -ceea ce spuneam si la inceput,ii place un condus dinamic. La mers intre 15-45knh merge electric,termicul functionand la misto.
            Si doua poze cu bordul :
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Originally posted by avy View Post
              Dar,mersul bara la bara,la relanti, plecarile repetate de pe loc, nu stiu cum dar ridica consumul intr-un mare fel,ceea ce reprezinta un minus.
              …serios ​?
              InjectoR
              Senior Member
              Last edited by InjectoR; 24-01-16, 11:47.
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • #8
                Cât a costat ?


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #9
                  .....da,ma asteptam ,fiind hibrida ,sa ajute plecarea de pe loc si electricul,cam ca la Prius, dar acesta intra mai tarziu,cam de la 10 Kmh sau la o apasare mai hotarata pe acceleratie,dar atunci zvagneste prea tare . Cred ca mai este si asistenta la plecare in panta,adica pleaca in primul moment cu frana de mana trasa,ceea ce se simte ca atunci cand incerci sa misti de pe loc o masina cu rotile mai desumflate. Ca sa va faceti o idee,cand am luat masina am mers ca o bunicuta,abia atingeam pedala,e drept au fost si temperaturile de la -8 C in jos,timpi morti de incalzit motorul,iar consumul a ajuns la 12 !!! Ieri ,aceleasi temperaturi,am alimentat ,am resetat totul la 0, am plimbat-o cam 40km,apasare cam la jumatate a acceleratiei ca sa intre mereu asistenta electrica iar apoi slabita acceleratia si am scos un consum de 7L/100 in oras ! In cazul asta,parca devine si mai interesanta masinuta

                  Comment


                  • #10
                    Sa o conduci cu placere si sa ne mai povestesti si noua experientele tale cu ea pt ca este "pasare rara" pe aici.

                    Comment


                    • #11
                      Salut, am vrut acum vreo 3 luni sa intreb pe aici daca mai exista vreun Insight, dar m-am luat cu altele. A mea e din 2010, varianta cealalta (fara pilot automat si alte cateva chestii, din care imi lipsesc cel mai mult farurile automate). Nu am ajuns pana acum la consumuri atat de mari, o foloseste preponderent sotia, a reusit consum de 4.8 . E drept ca nu a mai fost folosita de cand cu ultima ninsoare, pentru ca am fost plecati si mai avem una in familie mult mai adecvata pentru perioada asta. totusi, la prima perioada cu vreme rea din iarna asta s-a stabilizat la 6, 6.5, dar pe traseu mixt, foarte putin in oras.
                      Overall, foarte prietenoasa la condus, in pofida impresiei de jucarie si a criticilor primite de-a lungul timpului. Fiabilitate Honda - am facut test la Asko, dupa achizitie, aproape impecabila, pentru cei 120.000 de km (tb sa schimb discurile pe fata si uleiul CVt, ca face 3 ani).

                      Daca nu ai update-urile de soft facute, iti recomand sa le faci, costa vreo 100 de euro, dar imbunatateste destul de mult comportamentul IMA, pe langa altele. Poti afla mai multe pe forumul insightcentral.com


                      P.S. Am mai vazut, in zona Banesa, doua exemplare, una neagra si una alba.

                      Comment


                      • #12
                        Salut,ma bucur ca mai sant si alte raritati ca a mea.
                        Nu m-am impacat niciodata cu idea faruri automate dar la masina asta pilotul automat chiar lucreaza foarte bine cu CVT si IMA,daca ai si padele consider ca este un + la masina ta. Am observat si eu ca daca o lasi sa se intinda la drum,consumul instant coboara la 4,am reusit sa o inteleg ce vrea si vad ca consumul mediu e in scadere.Masinuta are actual 160.000Km dar nu se simt,nici la motor nici la trenul de rulare. Update-urile de soft nu stiu daca sant facute dar am facut o verificare VIN pe UK si apare in acea rechemare legata de airbag-ul sofer,asa ca imi voi face o programare la ASKO in curand. Kilomertii nu imi fac griji ca ar fi prea multi,mai bine sa fie multi dar declarati ,decat putini dar poate dati innapoi.
                        Acum poate ma poti lamuri si pe mine mai mult cu intervalele de service si de unde iei piesele,eu cam atat am aflat :
                        Ulei motor si filtru schimbate la 10.000km cu 0W20 ,cantitate 3,2L -am gasit Honda,Toyota ceva mai ieftin si Mobil1 (cei de pe insightcentral spuneau ca uleiurile de producator ar fi un Mobil1 rebrenduit? )
                        Uleiul cutie si filtru la 20.000 km,Recomandat sa fie Honda ,dar in ce cantitate ?
                        Dupa mine filtrele de aer,cand e necesar...
                        Bujiile la cati Km se schimba oare ?
                        Cutia este cumva aceeasi cu cea de la JAZZ ?
                        P.S. Mai este inca una argintie in Colentina,pe langa mine dar inca nu am reusit sa il prind pe sofer sa il iau la intrebari

                        Comment


                        • #13
                          Niet, Castrol Edge Professional H e peste orice Castrol Edge, fiind un ulei dedicat pt Honda cu specificatii mai bune. (pana la urma e considerat ulei Honda in Europa).
                          Mobil 1 nu e egal ulei Honda (in Europa cel putin).

                          Ulei cutie doar Honda CVT-F (parca intra 4 litri)
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Confirm ce zice ticker despre Castrol.
                            Eu numai ce am facut revizia cu acest ulei si pana acum pot spune ca este foarte ok. Cel putin au disparut vibratiile de la relanti care chiar ma deranjau.
                            Urmeaza ca dupa ceva km sa imi dau cu parerea in cea ce priveste consumul de ulei.
                            Obisnuinta masinii mele este consum de ulei 0 ml pana la 10.000 de km iar pana la 18.000 km sa consume de la max pana la nivelul de mijloc al jojei. Din cate am inteles de la cei de la reprezentanta sunt un norocos doarece ei au cateva reclamatii in cea ce priveste acest aspect.
                            DA. Recomand Castrol Edge Professional H.

                            Comment


                            • #15
                              Da, pentru cutie doar Honda OEM, din pacate nu prea il (mai) gasesti, vazusem ceva pe ebay, dar iesea cam tot pe acolo. Mai am vreun litru de la fostul proprietar, dar nu prea am ce face doar cu ala. Cei de la Carpati Motors mi-au ofertat aprox. 500 de lei cu tot cu manopera, ceea ce mi se pare decent, tinand cont ca e o operatie un pic mai delicata. Ideal e sa il schimbam cat mai des, poate nu chiar la 10.000, dar cat te lasa inima de des, am inteles ca e vital la CVT-uri.

                              In rest, nu sunt foarte documentat, nu prea am schimbat singur chestii la masini, am facut revizia, in octombrie cum am achizitionat-o, la Asko pentru ca am vrut sa se mai uite si ei la ea, sa fie in circuitul de service Honda (in cazul in care sunt nevoit sa apelez la garantia de IMA, you know. Dar este destul de piperat costul reviziei, mai vedem la urmatoarea.
                              Kilometrii nu cred ca sunt atat de importanti, ideal e sa ii stii istoricul cat mai in amanunt si sa fi fost bine ingrijita. Puteam sa iau la aproximativ aceiasi bani de pe carsontheweb variante mai dotate si/sau mai noi, dar am o frica constanta de tepe
                              Rasfoim forumul si sigur gasim pe aici hondari priceputi, sa ne sfatuiasca cu diversele consumabile. Oricum, cred ca am facut o alegere ok, eu am luat-o pentru naveta casa-serviciu, in principal, si chiar nu am gasit ceva rezonabil la banii respectivi. La 20-23.000 cat erau noi, cred ca exista alternative mult mai bune, dar asa face toti banii. Am devenit fan hybride, cred ca urmatoarea cealalta masina o sa fie tot hybrid, cand o fi momentul.
                              Cand am scris faruri automate ma gandeam doar sa nu le duc grija sa le aprind seara, nu alte complicaciuni. M-am obisnuit prost, de...

                              Comment

                              Working...
                              X