MARMOTA-HRV: '00 Honda HR-V 1,6 AWD, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MARMOTA-HRV: '00 Honda HR-V 1,6 AWD, Silver

    Bine v-am gasit!

    Dependent fiind de ani buni de tot ce inseamna off-road si 4x4 si fiind mare fan al masinilor japoneze, cand a venit vremea sa-mi schimb masina de strada, dupa multe cautari, mi s-a pus pata pe un HR-V. Destul de incapator pentru concedii/drumetii in 2 persoane + catelul din dotare, "infipta" si pe autostrada, consum decent pentru un 4x4, fiabilitate si "simplitate" japoneza. Cam astea au fost lucrurile ce m-au determinat sa cumpar acest model.

    Masina in cauza:
    - HR-V 1.6 VTEC AWD din 2000
    - 5 usi
    - 51000mile / 82000km
    - volanul pe partea gresita

    Ingrijita impecabil int/ext pentru varsta ei, motorul parca e nou, totul este ca iesit de pe poarta fabricii. Am ramas mut de uimire cat de usor se conduce, iar tinuta de drum este mai de graba de turism decat de SUV... ma rog, mini-SUV, dar, totusi, destul de patratos si inalt cum este ma asteptam sa fie mai neprietenos pe viraje si in demaraje. Dar nu, nu este!
    N-am apucat sa merg prea mult cu ea, insa din ce am vazut/simtit pana acum se pare ca o sa ramanem prieteni buni pentru foarte mult timp de acum inainte. Ah... si deja ma cert cu nevasta care s-o conducem.

    Click image for larger version

Name:	$_86(4).jpg
Views:	1
Size:	95.1 KB
ID:	729655 Click image for larger version

Name:	$_86(3).jpg
Views:	1
Size:	89.1 KB
ID:	729656 Click image for larger version

Name:	$_86(2).jpg
Views:	1
Size:	77.4 KB
ID:	729657 Click image for larger version

Name:	$_86(1).jpg
Views:	1
Size:	73.7 KB
ID:	729658 Click image for larger version

Name:	$_86(5).jpg
Views:	1
Size:	70.4 KB
ID:	729659 Click image for larger version

Name:	$_86(7).jpg
Views:	1
Size:	90.5 KB
ID:	729660


    Aici deja nevasta-mea pusese stapanire pe ea

    Click image for larger version

Name:	IMG_20160110_161455.jpg
Views:	1
Size:	57.9 KB
ID:	729661
    marmota-hrv
    Member
    Last edited by marmota-hrv; 19-01-16, 00:31.

  • #2
    Să o stăpâniți sănătoși! Bine ai venit printre noi.

    Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

    Comment


    • #3
      Sa aveti noroc de ea!
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Frumusica, sa te bucuri de ea !
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • #5
          UPDATE

          Dupa un an de folosire zilnica masinuta nu inceteaza sa ma bucure la fiecare cheie data.
          De curand a trecut si MOT-ul (verificarea tehnica anuala in UK) fara nicio problema. Singurele observatii au fost legate de usoara matuire a farurilor si de putin joc aparut la frana de mana. In rest numai de bine.

          In urma cu o luna i-am schimbat unitatea audio Pioneer cu care a venit masina cu o chinezarie de care sa fiu sincer nu ma asteptam sa fiu atat de multumit (motivul schimbarii: lipsa MP3, USB si SD card) si a primit un set de anvelope noi Michelin Cross Climate care fac toti banii mai ales in conditii de ploaie... conditii aproape zilnice aici . Pot spune ca este o alta masina acum. Incredibil de silentioase si aderente aceste gume, iar capacitatea de absorbtie a socurilor/denivelarilor este remarcabila.

          Folosita ca masina de zi cu zi, pentru plimbari in natura si concedii, HR-V-ul a mai adaugat pe ceas aproape 8k mile anul acesta fara sa comenteze. Acestea fiind spuse, sper sa nu-i fie de deochi, pun mai jos cateva imagini din viata de zi cu zi a prietenei noastre Honda.


          *contrar poate unor imagini precizez ca nicio Honda nu a fost ranita, abuzata sau exploatata intr-un mod in care sa-i puna viata in pericol in materialul de mai jos
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Masina perfecta pt asemenea locuri frumoase. Multe mile fericite inainte!

            Comment

            Working...
            X