HUSKYUK: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T Executive, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HUSKYUK: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T Executive, Alabaster Silver

    Salutare domnilor, doamnelor,

    Va salut cu stima! La recomandarea lui taica-miu care e CRV-ist din 2007 am devenit si eu posesor de CRV. Dupa 6000km, nu-mi pare rau deloc ca i-am ascultat sfatul. Deh, parintii...
    In septembrie am facut un drum pana la Istambul cu sotia. Masina s-a comportat exemplar, consum decent -> 7.8.
    Nu am apucat sa studiez prea mult despre masinuta. Am citit doar cum functioneaza sistemul de tractiune integrala, si mi s-a parut mult mai destept gandit decat la cealalta masinuta (Un Duster 2010).
    Pe zapezile astea s-a comportat ireprosabil, insa tot am senzatia ca are garda la sol cam joasa... Am atins cu scutul niste sleauri pe care nu le atingeam de obicei cu Dusterul si m-a pus pe ganduri.

    Masina asta o folosim 50%/50% eu si sotia, care s-a indragostit de ea dupa primii 2 km. Dimineata e bataie pe ea, cine se trezeste primul, ia Honda, premiul de consolare: Duster

    Ce imi recomandati pentru un CRV i-DTEC care circula 90% in oras? DPF off? Chip-tuning? Revizii.. la cat timp? Regenerarea DPF.. trebuie scoasa periodic la blana pe autostrada, sau se descurca si asa sa nu se colmateze?

    Voi circulati cu CMBS on? Mi s-a parut cam ciudat sistemul cand simte nevoia sa franeze, cand eu as prefera sa accelerez si sa depasesc... Probabil inca nu m-am obisnuit cu el..

    Multumesc anticipat pentru orice sfaturi si recomandari, si raman dator cu poze cand reusesc sa o spal de zapada si gheata.

  • #2
    Sa ai noroc de el!

    Faina masina si rara culoare in Romania (majoritatea covarsitoare sunt negre).

    Da, garda e mai joasa decat la Duster cu vreo 3 cm (daca memoria nu ma lasa), si de aici problemutele.

    Iar daca merge preponderent in oras cred ca ar fi mai sanatos pt masina sa ii scoti DPF-ul (de ex doc se ocupa de asa ceva). Si daca tot ai trece pe la el ai putea sa ii faci si o optimizare de soft

    O chestie ca sa completez profilul: e manuala sau automata?
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Mersi mult! Da, culoarea e frumoasa, si pe inserat arata foarte bine cu farurile xenon aprinse. Si a lui batranu' tot neagra e -> 2.0 i-Vtec Elegance.
      Masinuta este M/T, lucru care nu poate decat sa ma incante! Timoneria e precisa, si din ce am citit pe aici, consumul e mai scazut. Am mers acum vreo 2 ani cu una A/T si nu mi-a placut deloc cum merge cutia. Cam smucea si trecerile nu le facea atat de logic pe cat mi-as fi dorit. Singura masina A/T pe care am avut-o 1 an a fost un Audi A4 2010 2.0TDI Multitronic CVT - Aia da! cutie A/T. Asa ca etalonul meu de comparatie la cutii A/T este destul de pretentios.

      @Doc Sunt curios ce performante ar avea motorul dupa remapare StageII. La Duster stiu ce poti, de pe forumul lor, mai ales ca si acolo am citit numai cuvinte de lauda Esti cu "Dok" acolo parca, nu?

      Comment


      • #4
        Eu merg cu A/T de aproape 8 ani, n-am nimic de reprosat, in rest no comment ! S-o stapanesti sanatos !
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • #5
          Folosesc userul Dok pe forumul duster. Motorizarea 2.2 i-dtec 150cp poate fi urcata fara probleme la 180-185cp. Am portofoliu se afla si modele CRV-uri 2.2 i-DTEC 150cp MT / AT cu review-uri foarte bune.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #6
            Mulți km fără incidente!

            Să mă ierți de îndrăzneală, dar nu pot sa țin în mine: cred că ai vrut să scrii "Istanbul" 😀



            Gesendet von meinem C6903 mit Tapatalk

            Comment


            • #7
              Originally posted by scarr View Post
              Mulți km fără incidente!

              Să mă ierți de îndrăzneală, dar nu pot sa țin în mine: cred că ai vrut să scrii "Istanbul" 😀

              Gesendet von meinem C6903 mit Tapatalk
              Mersi! Din reflex pun "m" inainte de "b" si "p" cu am invatat la Abecedar.

              Mai mult ca sigur o sa-i fac o vizita lui @Doc pentru ca mi-e mila de motorasul ala... Simt ca el vrea, dar nu poate!
              CRV-ul are cumva ceva meniuri ascunse? Combinatii secrete de taste samd...
              Intreb pentru ca faza cu setarile bluetooth m-a dat pe spate.. Ma simteam ca ala cu "call baby" pana am reusit sa fac pairing intre telefon si masina.. Exista vreo varianta sa aduc pe meniu setarile exclusive prin voice-control?

              Comment


              • #8
                Nope, meniurile la Honda nu au chestii ascunse (a la VAG)
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  La accord sunt ceva combinatii de taste, insa doar ca sa se vada anumiti parametri (la modelul cu castofon normal, in loc de temperatura sofer apare altceva), dar din pacate nu acces la meniuri ascunse.
                  La cel cu navigatie nu stiu...

                  Comment


                  • #10
                    Sa o stapanesti sanatos! Unde ai gasit-o cu CMBS, in tara sau din afara? Destul de rare combinatiile cu CMBS. Un sistem genial mi se pare. Eu rulez tot timpul cu el activat. Dupa ce te inveti cu el un pic nu o sa il mai opresti. Trebuie doar sa anticipezi putin. Doar peo autostrada, cand e aglomerat, ma incomodeaza in combinatia cu ACC. Cat mai multi km fara probleme!

                    Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
                    "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by stmihCRV View Post
                      Unde ai gasit-o cu CMBS, in tara sau din afara?
                      Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
                      Am fost cam balamuc in ultima vreme, mi-am amintit acum de forum
                      Am luat-o de la un prieten din GL, din RO e masina.
                      Nici eu nu l-am oprit niciodata! Bazaie cateodata prin oras, cand merg ceva mai infipt, dar niciodata nu m-a deranjat. Si mie mi se pare genial! Tocmai de asta e masina oficiala a micutei noastre
                      Cu Dusterul nu am curaj sa o plimb, oricat de inalt si SUV ar fi, pentru ca masina aia are cumva magnet la prostalai... In ultimele 2 luni am avut 2 daune pe RCA-uri, una de 6000lei, una de 11000lei, de ambele dati masinile vinovate au plecat pe platforma, iar eu pe roti... Nu sunt superstitios, dar masina aia vad ca e, asa ca incerc sa o tin doar pentru plimbat cainele, iar Honda ramane pentru fetita, si pluteste mult mai lin si fara incidente prin trafic

                      Comment


                      • #12
                        Am o intrebare de 1000 de puncte pentru expertii CRV de pe forum.
                        Ma uitam dupa kit de suspensii pentru CRV meu, pentru ca are deja aproape 5 ani masinuta, si la un moment dat vor trebui schimbate si astea...
                        Ce am observat e ca sunt 2 tipuri de amortizoare pentru CRV - pentru masinile cu lumini xenon, si unele pentru cele fara.
                        Cele pentru xenon sunt evident, mai scumpe! Iar lista producatorilor pentru amortizoare pt masini cu xenon este cumva limitata la KYB si Monroe (care nu sunt nici pe departe cele mai fericite alegeri).
                        Exista vreo problema daca as monta Billstein sau altceva pentru modelul fara xenon? Senzorul de auto-levelling e pe amortizor, sau legat de acesta? Sunt prinderile diferite?

                        Comment


                        • #13
                          Sistemul de autoleveling este pe amortizor. KYB este una dintre cele mai fericite alegeri defapt
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #14
                            Ok.. Stiam eu ca fiecare masina din lume are cate o treaba de-asta gandita cu.. spatele! Tocmai am descoperit-o si la CRV
                            Multumesc de info. Normal ca pe KYB voi merge, nici nu vreau sa aud de Monroe.
                            Deci in cazul in care pun amortizoare fara senzor, voi avea mare eroare de la AFL...

                            Comment


                            • #15
                              Defapt suportul pentru senzor e pe amortizor. Senzorul in sine se muta. Se pot pune si amortizoare normale, dar trebuie facuta o inginerie ca sa poti pune senzorul pe ele, sudat, prins, cumva. KYB(Kayaba) sunt foarte ok, nu ai de ce sa-ti faci griji.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment

                              Working...
                              X