Civic White Edition 1.8 M/T Elegance - Cateva lamuriri/intrebari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @bacu, si in general cu intretinerea masinii cum e ? costuri, probleme intampinate ....
    Unul din motivele pentru care iau Civic-ul in considerare este pentru motorul aspirat. Trecerea pe un turbo m-ar face sa fiu stresat, cel putin in perioada de invatare a masinii.

    Comment


    • #17
      @BlackMagic :corect cu i-vtec-ul.
      @PaulCCRaciun :Civic-ul e o mașină ok și n-ar trebui să ai probleme cu ea, dacă o īntreții corect. La modelel de pānă īn 2012 au mai fost probleme cu caseta de direcție și puntea spate.
      Cicic-ul 5D este o mașină dependentă de drumuri bune.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #18
        Costurile de intretinere mi se par normale pentru o masina de 16.000 euro. O revizie cu absolut toate filtrele schimbate costa 900 ron. La capitolul probleme nu ar trebui sa fie multe discutii dar dupa cum ti-am zis depinde de starea drumurilor. Am citit ca ai Logan, sa stii ca diferenta e imensa ca si confort pe drumuri rele. Eu cand merg cu Loganul tatalui, cu care face scoala de soferi de 200.000 km am senzatia de masina foarte inchegata. Absoarbe denivelarile fara nici un zgomot. La mine daca dau in liniile de tramvai parca se rupe toata si zornaie toti greierii din bord. Din fericire nici unul din greierii aia nu e activat de turatia motorului, iar pe drum bun e liniste totala. Cu roti pe 16 e mai bine. Ma gandesc foart serios sa trec si vara tot pe 16.

        Comment


        • #19
          Originally posted by BV26CAT View Post
          Costurile de intretinere mi se par normale pentru o masina de 16.000 euro. O revizie cu absolut toate filtrele schimbate costa 900 ron. La capitolul probleme nu ar trebui sa fie multe discutii dar dupa cum ti-am zis depinde de starea drumurilor. Am citit ca ai Logan, sa stii ca diferenta e imensa ca si confort pe drumuri rele. Eu cand merg cu Loganul tatalui, cu care face scoala de soferi de 200.000 km am senzatia de masina foarte inchegata. Absoarbe denivelarile fara nici un zgomot. La mine daca dau in liniile de tramvai parca se rupe toata si zornaie toti greierii din bord. Din fericire nici unul din greierii aia nu e activat de turatia motorului, iar pe drum bun e liniste totala. Cu roti pe 16 e mai bine. Ma gandesc foart serios sa trec si vara tot pe 16.
          Ce-i drept e ca cei de la Renault au facut o treaba buna cu suspensia pe Logan, in special ajutata de jantele pe 15 cu balonul foarte generos al anvelopei.
          Jantele de 17 de pe Civic mi-au ridicat un semn de intrebare inca de cand am vazut-o si ma intrebam daca nu pot aranja cumva la dealer sa-mi puna niste potcoave de 16'.
          Unul din cele doua test-drive-uri facute a fost prin oras, vreo 10-15 minute. Am trecut peste linii de tranvai chiar foarte iesite in evidenta, guri de canal, ceva denivelari in asfalt si am simtit-o chiar bine. Poate s-au mai rezolvat ceva probleme de imbinari interior cu ocazia facelift-ului 2015.
          Motorul mi s-a parut genial chiar si la turatii joase, de oras.

          Comment


          • #20
            Da, motorul e foarte usor de condus in oras. Te "imbie" sa il tii jos in ture, si poti sa scoti consumuri bune de tot

            Comment


            • #21
              Cred ca am sa mai cer un test-drive al masinii si am s-o duc pe unde stiu mai bine, fiind mult mai atent la detalii.
              Ma gandeam chiar sa inchiriez un civic pentru 2-3 zile sa vad cum e sa traiesc cu el.
              Oricum, multumesc pentru cele spuse.

              Comment


              • #22
                Mie mi se pare ca s-au amestecat putin discutiile. Sa ne intelegem: civic-ul 2012+ nu are nicio legatura cu cel dinainte dpdv al duritatii suspensiilor. Daca cel nou vi se pare dur, atunci cel vechi este granit. Daca cel nou vi se pare zgomotos si cu greieri, atunci cel vechi este o caruta. Diferenta dintre 2 generatii ale acelauiasi model, la capitolul duritate a suspensiilor, antifonare si zgomot de rulare, nu putea fi mare decat in cazul celor 2 generatii de civic.

                Insa, la capitolul "adaptare la drumuri romanesti" niciuna nu se poate compara cu loganul. Defapt, inafara de masinile care vin cu pachete de drumuri grele si roti cu balon >65, nimic nu se poate compara cu loganul. Deci mare atentie, va fi nevoie de un alt stil de condus, inevitabil vor mai aparea greieri, nu ai ce sa le faci. Insa asta e valabil la orice masina de genul asta.

                Din ce am studiat eu(la un moment era in plan achizitia unui civic nou diesel, insa s-a amanat), modelul actual nu mai sufera de probleme clare, cum erau cele cu caseta de directie si puntea spate ale vechiului model. Mult mai putine plangeri pe forum si chiar si din discutiile de la Asko am inteles ca masina e clar mai ok ca modelul anterior la capitolul asta.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • #23
                  @dragostan, si din cate am inteles, exista o diferenta considerabila la mai multe capitole chiar intre modelele 2012+ si 2015+, adica refresh-ul nu ar fi doar vizual.

                  Comment


                  • #24
                    E posibil, cu facelift-ul nu am mers ca sa-mi pot da cu parerea. Insa diferenta intre fostul meu civic 2008 si cel 2012+ mi s-a parut imensa. Eu am schimbat civic-ul luat de nou pe un accord SH mai vechi cu 3 ani si nu regret nicio clipa, insa la momentul asta chiar as lua un civic 2015, mai ales pentru felul in care arata, dar si pentru ca masina a evoluat mult.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • #25
                      Cu ce a evoluat? E puțin mai confortabilă, mai puțin zgomotoasă și are mai multe gadgeturi dar nu mi se pare vreo mare evoluție. Zic asta din postura unuia care a avut ambele modele.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #26
                        Cred si eu, e ca si cum a-i compara Focus cu Mondeo. Imi imaginez ca Civic-ul a fost setat mai mult spre 'sportivitate' si Accord-ul spre confort.

                        Comment


                        • #27
                          @KMR, e subiectiva treaba. Strict la capitolele zgomot si confort ma refeream. Mie mi se pare foarte mare evolutia la capitolele astea. La gadget-uri nici macar nu m-am gandit. Bine, vine si reversul medaliei, imi place mai mult interiorul vechiului model(defapt singurul lucru care imi lipseste de la civic) si pozitia la volan mai joasa(dar nu la fel de joasa ca in accord).

                          Dar evident, una este impresia mea ca fost posesor de civic 2008 si experienta de test-drive cu cea noua, alta e situatia ta, care le-ai avut pe ambele. Posibil sa ai dreptate. Insa a mai fost si discutia despre mazda 6 mai demult, si ai ramas singurul caruia i s-a parut zgomotoasa, chiar mai zgomotoasa ca civic-ul, deci, din nou, totul e subiectiv.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #28
                            Off topic: nu sunt singurul căruia Mazda6 i s-a părut mai zgomotoasă ca Civic-ul și, dacă reții exact discuția, e vorba de zgomotul venit din zona ușilor și a geamurilor ( in zazul Mazda6). Referitor la Civic-ul 2015: zgomotele de la drumuri proaste, gropi, etc, este același. Mașina este la fel de rigidă, caroseria e aceeași. Nu blamez actualul model doar că nu e mare diferrență față de celălalt. Un pic mai antifonată și ceva schimbat la suspensii dar atāt. Normal, e subiectiv dar cel puțin e o părere de la unul care le-a avut pe ambele.
                            Marele cāștig este la design și la gadgeturi.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #29
                              @KMR, pentru curiozitatea mea personala, de ce ai scapat de Civic-ul 2015 ?

                              Comment


                              • #30
                                Hmmm, nu pentru că nu mi-a plăcut ( pentru că mi-a plăcut mașina) dar a fost o conjunctură
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X