LEDURY: '14 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T, Executive, Graphite Luster Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Buuun, am ajuns la 38k Km fara alte probleme inafara de cea mentionata mai sus (bucsa prindere ambreiaj) care a fost si rezolvata de baietii de la ASKO. Am avut si un eveniment neplacut, am fost sters in trafic de un Duster pe toata partea dreapta fara prea multe daune (am avut o zgarietura lata cam de 5cm pe intreaga parte dreapta) si care au fost rezolvate pe CASCO (nenea care m-a sters a fugit si n-am apucat sa vad numarul de inmatriculare).
    Dupa cum spuneam in comparatie unul din semnele de intrebare era rezistenta tapiteriei vs CL, din pacate am avut dreptate, dupa 38k Km volanul si nuca de la schimbator dau deja semne de oboseala (e clar ca am o transpiratie ceva mai acida in palme dar asta tot nu e o scuza) si nu stiu ce sa fac, sa le rezolv pe garantie sau sa ma duc la un atelier sa le imbrac cu piele mai sanatoasa? Sfaturi?
    Acum o luna i-am achizitionat si papuci noi (a se citi un set de jante AEZ Straight Shine de 17"), jantele originale urmand a fi pastrate pentru iarna (din punctul meu de vedere jantele originale ale acestei masini au design foarte neinspirat ca sa nu zic ca sunt urate de-a dreptul)
    Am avut cateva momente de indoiala cu privirea alegerii pe care am facut-o achizitionand modelul nou, dar dupa ce am mai testat cateva masini, nu neaparat din aceeasi clasa (BMW 120d, Honda Civic 1.8 MT, Ford Mondeo 2.0TDCI, Ford Kuga 2.0TDCI, BMW X3 3.0D -Doamne cum trage motorul asta, BMW X4 2.0D si un X5 - nu mai retin motorizarea) pot spune cu mana pe inima ca ma simt mai la locul meu la volanul Accord-ului decat in oricare din masinile enumerate mai sus. Nu neg ca unele dintre ele au multe plusuri vs. Accord, sunt mai rapide, au multe dotari in plus, dar nici una n-au reusit sa-mi lase zambetul pe care mi-l lasa masina asta de fiecare data cand fac un drum cu ea. O sa va povestesc si experienta cu acel X3, care desi face parte dintr-o clasa de masini pe care nu pot sa o sufar (nu inteleg neam nevoia alegerii unui SUV) mi-a lasat o impresie interesanta, mai ales prin prisma motorizarii 3 litri Diesel de 258 de CP.
    In rest masina merge impecabil, papa ca toate ulei, cam 3-400 ml la 10k km (are pus ulei orginal Honda 0-w20), sper sa ne auzim cu bine si la 150k Km.
    '18 Honda Civic Type R FK8 GT
    '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
    ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

    Comment


    • #17
      Saptamana trecuta masina a facut 50k Km, motiv pentru care a primit revizia de 10k. Am schimbat filtre (OEM) si uleiul. Am ales sa merg pe Motul X-cess 5w40 pentru ca de la ultima revizie a mancat ~1l de ulei Honda 0w20 si am zis ca parca nu prea e bine asta.
      Ca si prima impresie motorul a devenit mult mai silentios si nu simt nici o scadere in viteza cu care urca in ture cum ma asteptam.
      In rest nimic notabil (inafara de un mic incident care s-a lasat cu bara si aripa dr. fata zgariate), saptamana viitoare va primi piele noua pe volan si schimbator, iar in cateva saptamani un detailing ca la carte.
      Am fost la salonul auto saptamana trecuta cu gandul de a vedea daca as gasi o masina cu care sa ma gandesc sa o schimb...but no dice. Ce gasesti la un pret apropiat (~30k Eur) nu mi se par nici pe aproape de Accord, aici ma refer la Mondeo Vignale si Mazda 6, la VAG nu ma uit din principiu, desi Skoda Superb arata ok ca si design dar nu-mi surade ideea de a sta cu masina prin service-uri (care sunt si sub orice critica).
      Mi-a placut cu adevarat Alfa Giulia Veloce dar 45k eur mi se par foarte multi bani pentru diferenta de masina pe care ti-o ofera.
      Pacat ca nu a fost lansat un model nou de Accord
      '18 Honda Civic Type R FK8 GT
      '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
      ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

      Comment


      • #18
        un Jaguar XF/XE
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • #19
          XF e o varianta, dar la 50-60k Eur prefer Volvo S90 sau Mercedes E Klasse, XE e interesant dar intre el si Giulia ultima castiga clar.
          '18 Honda Civic Type R FK8 GT
          '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
          ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

          Comment


          • #20
            Tocmai de-asta ti-am zis de jaguar, pentru ca XE pleaca de la aprox 38k euro . Nu e nici pe departe 50-60k, decat daca vrei Supercharged-u V8 XFR (XF parca de pe la 42k).
            Oricum din punctul meu de vedere nu se merita o masina noua decat in leasing (si sa o tot schimbi din 3 in 3 ani).
            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

            Comment


            • #21
              Daca ai compara Accordul 2.0 cu o Mazda 6 2.5, varianta de echipare Sports-Line (cu piele, audio Bose etc.)... pariez ca nu ai mai zice "nici pe aproape de Accord".
              Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


              Comment


              • #22
                intre CU1 si noua mazda 6 (cea pe care o descrie cci), si eu as merge pe mazda .
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • #23
                  Vad ca am nascut o dezbatere cci imi pare rau dar am doua Mazda 6 la serviciu (una Revolution si alta Revolutin Top) si sincer cred ca materialele interioare ar fi putut fi mai bune si mie personal mi se par un pas inapoi vs Accord, la fel si ergonomia (eu spre exemplu cu scaunul reglat nu prea pot tine cotul pe cotiera fiind ceva mai scund). Nu neg ca motorul de 2.5l s-ar putea sa fie interesant (nu am avut placerea decat cu 2.2D)...overall nu zic ca e o masina nereusita, departe de adevar, dar in acest moment nu vad un motiv serios pentru care as schimba Accord-ul cu Mazda 6. Poate la urmatorul model...am auzit ca-l lanseaza in 2018.
                  Jaguar XF am zis e o masina interesanta, nu ma da pe spate design-ul exterior dar la interior e foarte, foarte misto, e clar in alta clasa nu doar prin dimensiuni (cred ca e in clasa cu seria5, E Klasse, etc) dar si prin finisaje. DAR si asta e un mare DAR pentru mine, masina nu mi se pare pentru mine...e o chestie atunci cand te sui intr-o masina dpmdv ar trebui sa trezeasca ceva in tine si XF-ul nu mi-a zis nimic in mod special.
                  Giulia pe de alta parte.....stiti cand orice neuron iti spune ca e o Alfa si ca in mod sigur o sa stai cu ea prin service pentru tot felul de cacaturi, iar singurele tale argumente sunt "Da stiu, dar look it's so pretty!" si "stau fenomenal la volanul ei!". Sincer daca astazi n-as avea Accord-ul as cumpara o Giulia cu toata inima.
                  '18 Honda Civic Type R FK8 GT
                  '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
                  ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

                  Comment


                  • #24
                    Pffff....s-a cam asezat praful pe aici. Am ajuns la 75.000 de Km si 4 ani, masina a iesit din leasing, ocazie sa primeasca o haina noua de vopsea (s-au adunat in 4 ani ceva zgarieturi). A iesit perfecta, fara probleme gen "orange peel" sau alte minuni. Pana acum nimic de notat, reviziile la 10.000 de Km si nimic in rest, works like a charm. Din pacate o voi vinde. Am deja in discutie un Type R FK8 cu Asko, iar doamna nu vrea sa o pastram, dimensiunile parandui-se prea mari pentru skill-ul ei de sofer (i hope she doesn't read this). Imi pare rau ca nu vrea sa o pastram pentru ca oricum vom fi nevoiti sa avem si a doua masina in scurt timp si va trebui sa particip la loteria masinilor SH. Anuntul va aparea si in aria de pe forum in scurt timp.
                    Partea buna e ca raman in familia Honda Happy Happy Joy Joy
                    '18 Honda Civic Type R FK8 GT
                    '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
                    ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

                    Comment


                    • #25
                      Chiar asa rau se degradase vopseaua? Mi se par cam putini doar 4 ani de utilizare pana la o revopsire totala...
                      ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                      Comment


                      • #26
                        Nu era degradata atat de rau, dar aveam vreo 4 elemente care oricum trebuiau vopsite (capota - de la un ghiveci cazut de undeva de la un vecin, aripa stanga fata - s-a intalnit cu un munte de zapada inghetata, bara spate si aripa dreapta spate - pentru ca Bucuresti, parcari si oameni neatenti si nesimtiti), in plus avea multe zgarieturi de la 4 ani de spalare aproape saptamanala, ciobituri de la drumurile patriei acoperite de criblura etc. si am zis ca daca tot se incheie leasing-ul si trebuia sa refac evaluarea Casco e mai bine masina sa fie in forma ei cea mai buna plus fiind posesor de Honda stii si tu ce buna e vopseaua....desi pe alb nu se vad la fel zgarieturile si ciobiturile
                        '18 Honda Civic Type R FK8 GT
                        '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
                        ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

                        Comment


                        • #27
                          Este bine ca o vopsesti integral... conteaza la vanzare. La mine, potentialii cumparatori au fost interesati de acest aspect.

                          Comment


                          • #28
                            Cand am facut vopsirea nu asta a fost scopul...ideea e sa vand o masina asa cum mi-ar placea si mie sa o cumpar. Oricum va primi si un detailing interior inainte de vanzare, asa mi se pare decent. Oricum masina nu a vazut la interior altceva decat Leatherique si BMW cockpit care. Abia astept sa vina "monstrul" inlocuitor imi frec mainile de nerabdare!
                            '18 Honda Civic Type R FK8 GT
                            '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
                            ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

                            Comment


                            • #29
                              Eu zic sa nu te agiti prea tare cu detailing si vopsiri. Tot ce-l intereseaza pe cumparatorul roman e pretul, din pacate...

                              Comment


                              • #30
                                CatalinP asa e, insa si aspectul pe langa pret. Romanul (inafara de cei cunoscatori, sau care stiu f bine ce vor) isi iau masina pe baza acestor 2 aspecte. Eu am avut mult de furca cand am dat CU2-ul, fix din considerentul asta. Daca era invers, sa fi vrut eu sa cumpar CU2, si sa fi fost un user de pe forum in alta tara (sa trebuiasca sa ma duc dupa ea), si sa stiu istoricul, eventual si cum ingrijeste in general omul masina, mergeam pe jos .
                                Romanii inca nu s-au emancipat (evident, un procentaj mare, dar nu 100%), si umbla dupa "afara vopsit gardul, si in casa leopardul", adica cazane vopsite frumos. Prefera sa o faca ei pe-a interesantii cand merg sa cumpere masina de 10-15k, dar sar de fund in sus cand aud ca pentru siguranta lor, platesc 100-200 ron la reprezentanta pt o verificare.
                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X