LEDURY: '14 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T, Executive, Graphite Luster Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • LEDURY: '14 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T, Executive, Graphite Luster Metallic

    Salutare,

    Dupa un an si un pic petrecut alaturi de o alata Honda s-a ivit posibilitatea sa cumpar o surioara mai noua si mai dotata. Masiina am luat-o cu 20.000 de km in bord de la acelasi prieten de la care o luasem si pe anterioara. Si daca tot am vazut ca lumea care vine de pe CL compara cu actualul CU1 ma gandesc sa las si eu cateva impresii despre ele (am facut aprox 30k Km in CL si vreo 6k cu CU1):

    1. Din punct de vedere confort nu exista termen de comparatie, CU1 e mult mai ok la drum lung
    2. Din pacate marele minus al modelului mai nou este tipul de motor, CL-ul urca mai repede si mai frumos in ture decat surata ei mai tanara, asta se traduce intr-un comportament mai sportiv al anterioarei
    3. Echilibrarea sasiului era mult mai buna la CL, in 25k Km parcursii nu a intrat niciodata VSA-ul pe uscat (sau poate nu am insistat eu prea mult), la CU1 e alta poveste, se simte ca masina e setata mai mult spre confort, are ruliu mult mai mare iar VSA-ul intra destul de usor. Cred ca in aceeasi curba cu vechiul CL puteam avea 15-20 de km/h in plus la viteza decat cu CU1.
    4. Despre dotari nu are rost sa vorbim, masinile fiind pachete diferite din fabrica, pot spune doar ca sistemul audio e ceva mai bun (dar nu wow), si apreciez in mod deosebit ecranul unde pot sa aleg eu ce melodie sa cante, nu cum era la anterioara unde toate melodiile se "chemau" track (aveam pus pe ea x-carlink) - nu stiu cum merge pe un CL cu navigatie dar cred ca avand in vedere vechimea modelului nu stie sa citeasca titlurile melodiilor
    5. Consumul e mult mai bun la CU, cu aprox 3-4 litri in aceleasi condiitii de trafic urban. La drum lung e cam la fel (o surpriza pentru mine, avand in vedere ca CU are 6 trepte de viteza vs cele 5 ale vechiului CL)
    6. Senzorul de lumina e foarte bun, faptul ca schimba singur luminile de intalnire cu cele de drum (faza scurta/lunga) mi se pare f util mai ales pe drumuri nationale, judetene etc.
    7. Antifonarea e net superioara, in CU1 la 190-200km e cam la fel de mult zgomot ca in CL la 130, iar pe CL aveam oricum si anvelope mai silentioase
    8. Vopseaua e la fel de proasta la ambele, sintagma "se zgarie cand te uiti la ea" e pe bune, iar culoarea de pe CU e cu atat mai putin inspirata (CL-ul era un alb perlat) pentru ca orice zgarietura oricat de mica se vede de la o posta
    9. Scaunele sunt mai confortabile iin CU, nu ca as fi avut o problema cu cele de pe vechea masina, sunt ceva mai mari (a se citi late) si fiind electrice aduc un plus de finete atunci cand iti cauti poziitia ideala la volan
    10. Pielea e diferita, nu stiu daca mai buna sau mai proasta, dar tind sa cred ca nu va rezista la fel de bine ca cea din vechea masina, e mai lucioasa si pare mai subtire
    11. Pozitia la volan e mai joasa in CU (surprinzator avand in vedere ca masina e mai spre limuzina decat cea veche) si ma simt parca mai bine asa. Volanul e mai ok pt mine, e un pic mai ergonomic (e mai mic in diametru).
    12. Jantele sunt groaznice, urate cu spume. Le voi pastra pt iarna, iar pt vara revin la cele de pe vechiul CL (Enkei pt SSE), chiar daca toata lumea spune ca sunt grele, mie mi se par ca arata mult mai bine.
    13. Constructia nu mi se pare mai buna sau mai proasta decat la cea veche, desi am un greiere la geamul de la usa pasagerului, de care daca nu scap schimb portiera cu totul (i'm strange that way). Materialele sunt mai bune, spuma din care e facuta partea superioara a bordului mie imi place f mult

    Overall masina e un pachet mult mai complet si complex decat cea veche, daca puneau acelasi tip de motor pe ea cred ca vanzarile Honda pe acest model ar fi fost mult mai bune si poate astazi am fi vorbit de noul model de Accord pentru Europa

    Cam asta imi vine acum in cap despre cele doua masini si sper ca nu v-am plictisit cu post-ul lung.
    '18 Honda Civic Type R FK8 GT
    '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
    ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

  • #2
    Poate VSA-ul intra mai des la CU din cauza anvelopelor.

    Comment


    • #3
      R20 este ceva mai economic, deci si ceva mai puturos. Aici ar trebui adaugat faptul ca are si alta norma de poluare fata de K20. In plus, R20 nu are VTC, care ajuta mult la accelerari de la turatii mici. Reprizele sunt mai slabe la CU si din pricina masei mai mari fata de CL.

      Strict ca motorizare, K20 este din pct meu de vedere mult peste R20 ca senzatie generala, ca feeling, este un motor care imbina mai bine fun-to-drive cu economia de carburant. R20 pare doar un motor banal ca senzatie la volan. Spun pare pt ca totusi are si el ceva tehnologii interesante, in special pe partea de admisie.

      Comment


      • #4
        Spui ca pozitia la volan in CU cu scaune electrice ti se pare mai joasa decat cea din CL fara scaune electrice? Ciudat, eu am avut senzatia ca in scaunele electrice din CU stau putin mai sus decat in CL(tot cu scaune electrice). Iar CL-ul fara reglaj eletric ofera o pozitie sensibil mai joasa decat cel cu reglaj electric.

        S=o stapanesti sanatos!
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de noul Accord.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by CatalinP View Post
            Poate VSA-ul intra mai des la CU din cauza anvelopelor.
            Poate ai dreptate, dar oricum ruliul masinii e mult mai pronuntat
            '18 Honda Civic Type R FK8 GT
            '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
            ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

            Comment


            • #7
              Nu zic, o fi, dar asta nu are legatura directa cu VSA-ul. CU2 are suspensie mai dura fata de CU1, ruliul nu e asa pronuntat.

              Comment


              • #8
                Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult!
                '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                Comment


                • #9
                  sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • #10
                    faina comparatie.
                    chiar ma interbam zielele trecute daca merita diferenta de 5000+ EUR, de la CL la CU
                    sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!
                    The Only Easy Day Was Yesterday

                    Comment


                    • #11
                      Da, merita si mai mult diferenta. De la CL7 - CU1 / CU2, diferenta poate fi si de 10.000, depinde de an / km.
                      Eu sunt in dilema daca sa fac schimbul acum sau sa mai astept 6-12 luni si sa iau ceva mai nou (CU2 A/T preferabil, 2012+).
                      Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by sandreiutz View Post
                        faina comparatie.
                        chiar ma interbam zielele trecute daca merita diferenta de 5000+ EUR, de la CL la CU
                        sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!
                        Mersi pentru aprecieri. Depinde ce-ti doresti de la masina, dupa cuma am spus mai sus cele mai mari diferente intre ele sunt confortul si motorul, cu un plus pt CU la confort si un minus la motor.

                        CCI, nu cred ca poti sa pui in aceeasi oala CU1 cu CU2, diferenta de motorizare e mare, din ce stiu (daca gresesc va rog sa ma contraziceti) CU2 are motor din seria K (similar cu cele de pe CL7/CL9) iar CU1 are din seria R (similar cu Civic). Eu n-am avut posibilitatea sa gasesc un CU2 cu uzura similara cu masina actuala, in concluzie a trebuit sa fac un compromis. Daca ai de ales intre CU1 si CU2, in conditii similare sau apropiate de pret si uzura, eu iti recomand CU2, banii in plus pe asigurare si impozit sunt justificati printr-un zambet mai larg pe fata cand o conduci.
                        '18 Honda Civic Type R FK8 GT
                        '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
                        ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

                        Comment


                        • #13
                          S-o stapanesti sanatos !
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • #14
                            Avem si primele probleme, poate ma lamureste cineva de la ce ar putea fi. De vreo 2 saptamani, aleator, la plecarea de pe loc scartaie ceva la motor (suna ca o curea de distributie pe duca), spun aleator pentru ca a facut-o si cand am plecat de pe loc cu mototrul rece si in trafic la plecarea de la semafor. Any ideas?
                            '18 Honda Civic Type R FK8 GT
                            '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
                            ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

                            Comment


                            • #15
                              Ieri am fost la prima revizie de cand e in posesia mea, am schimbat, in afara de filtre si ulei (Honda 0-w20), si placutele de frana, piesele le-am cumparat de pe COX. Imi place foarte mult politica ASKO de a te primi cu consumabilele tale mai ales ca masina e in garantie. Am descoperit si de la ce era acel zgomot, bucsa de prindere ambreiaj, am inteles ca e o problema comuna si va fi rezolvata pe garantie fara prea multe discutii(un alt plus ASKO, sau Honda in general). Am colegi cu masini de la brand-uri ce nu vor fi numite (incep cu V si se termina in Wagen) care au intampinat o gramada de probleme la garantie,nu detaliez ca sa nu zica lumea ca sunt hater. Sunt programat saptamana viitoare la schimbul de bucsa (am inteles ca e o operatiune destul de complexa). Overall masina e in stare foarte buna, in urma verificarii mi-au gasit doar jantele dreapta deformate usor, dar asta e oarecum normal avand in vedere starea drumurilor pe care circulam.
                              '18 Honda Civic Type R FK8 GT
                              '14 Honda Accord 2.0 CU1 EXEC M/T
                              ex '08 Honda Accord 2.0 SSE M/T

                              Comment

                              Working...
                              X