MIHAIXD: '10 Honda CR-V 2.0 i-VTEC Elegance/Sport, Alabaster Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MIHAIXD: '10 Honda CR-V 2.0 i-VTEC Elegance/Sport, Alabaster Silver

    Salut,

    Sunt proaspatul-aproape-detinator (adica sunt doar posesor, nu proprietar) al unui CR-V d-asta.
    Masina e in familie din 2009 (e 2010 'pe carte', fiind fabricata dupa jumatatea lui 2009), fiind a tatalui meu vitreg. El a trecut la un CR-V 2016, eu am ramas cu asta.
    Presupun ca masina are nivelul de echipare Elegance, in certificatul de garantie scrie 'Elegance/Sport' dintr-un motiv sau altul, asa ca am decis sa va impartasesc informatia precum am si primit-o.

    Masinuta are ~65K km si n-a avut nici o problema pana acum.

    Recunosc ca nu ma entuziasmeaza foarte tare (eu apreciez mai mult masinile cu valente sa le spunem... sportive) per total dar sunt foarte multumit de cum se comporta pe timp de iarna. De consumat... Consuma vreo 12-13 in Bucuresti (cand nu e calcata, nici nu vreau sa ma gandesc unde ajunge daca trag de ea) da' e 4X4 si trece prin zapada.

    Numai bine,
    Mihai

  • #2
    Welcome in the Club!
    Drumuri inzapezite si fara incidente neplacute

    Comment


    • #3
      La multi km. fara probleme.

      Comment


      • #4
        S-o conduci sănătos!
        Ce mașină mai "sportivă" mai ai (sau ai mai avut) ?
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de el.

          Intr-adevar CR-V-ul e o masina care ti se potriveste dupa o varsta. Daca esti foarte tanar probabil ca ai BMW sau altceva in cap.

          Pe de alta parte daca ai avea familie si 1-2 copii atunci il vei aprecia la adevarata lui valoare.

          De exemplu, eu visez la CR-V acum. In cativa ani probabil va ajunge si la mine unul (altul decat cel al tatalui meu preferabil).

          Echiparea se numeste Elegance/Sport pentru ca asa a numit-o importatorul. In afara Romaniei era Elegance simplu.
          Iar la kilometrii aia masina ta e practic noua.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            S-o stapanesti sanatos.

            Imi permit sa-l contrazic pe @ticker. Nu-ti trebuie neaparat copii sa-i apreciezi valoarea.
            Daca e genul mai aventurier, CRV-ul poate fi un dormitor bun la mare, la munte. Poti face o excursie cu costuri relativ reduse.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • #7
              s-o stapanesti sanatos. Pai a venit la fix o data cu iarna
              '16 BMW 520xd
              '15 FK2
              ex '10 CU1
              ex '07 CL7

              Comment


              • #8
                S-o stapanesti sanatos si fara probleme!
                Are transmisie automata sau manuala?
                12-13 l/100 km e decent, avand in vedere conditiile de trafic si gabaritul masinii. Civicul meu consuma aprox 12l/100 km- ce e drept, mai vede si regim "dur"...
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • #9
                  Originally posted by KMR View Post
                  S-o conduci sănătos!
                  Ce mașină mai "sportivă" mai ai (sau ai mai avut) ?
                  Din pacate... am avut. Un Volvo C30 un pic supramotorizat pentru caroseriuta aia. Aspir catre un alt hatch, 4x4, sper sa reusesc sa-l procur anul asta.

                  @Wagner, transmisia este manuala, 6 trepte inainte si una inapoi )

                  Multumesc pentru gandurile bune.
                  mihaixd
                  Junior Member
                  Last edited by mihaixd; 05-01-16, 17:22.

                  Comment


                  • #10
                    S-o stapanesti sanatos !
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • #11
                      Ca sa nu poluez zona CRV-urilor noi cu un thread care n-ar putea fi ingrijit corespunzator, impartasesc cu voi noul CR-V aici
                      Click image for larger version

Name:	12402219_485343321648369_7059571386396504459_o.jpg
Views:	1
Size:	65.8 KB
ID:	722193

                      Comment


                      • #12
                        1. Cel vechi il mai ai?
                        2. E al tau? Daca da, sa ai noroc de el!
                        3. Cum bat farurile fata noaptea fata de cel vechi? (Din punctul meu de vedere sunt un minus pt ca nu au bec cu lupa)?
                        4. Polished Metal Metallic?
                        5. Tot 2.0 i-VTEC M/T?
                        6. Echiparea Lifestyle (cu ale ei becuri cu Xenon) nu a fost pe lista?
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          La KNZ?
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • #14
                            ^La KNZ, da. Eu acolo mi-am dus toate masinile pentru servicii de genul si am fost multumit de fiecare data.

                            @ticker
                            1. Cel vechi il mai ai? Da, convietuim de ceva timp.
                            2. E al tau? Daca da, sa ai noroc de el! Merci.
                            3. Cum bat farurile fata noaptea fata de cel vechi? (Din punctul meu de vedere sunt un minus pt ca nu au bec cu lupa)? Farurile de la CRV-ul meu 2010 sunt VARZA. Absolut varza. (recunosc ca perceptia mea s-ar putea sa fie deformata, ultima masina pe care am avut-o avea bixenon adaptativ, e drum lung de acolo) Becurile sunt OEM, n-au fost niciodata schimbate (n-are xenon).
                            CRV-ul 2016 nu are xenon si intr-adevar nici lupa dar farurile bat mult mai bine.
                            4. Polished Metal Metallic? Habar n-am cum se cheama culoarea, dar e maro trecuta in talon.
                            5. Tot 2.0 i-VTEC M/T? Exact.
                            6. Echiparea Lifestyle (cu ale ei becuri cu Xenon) nu a fost pe lista? Masina a fost luata 'din stoc', reducerea a fost prea mare pentru a invoca pretentii la optionale. Pana si ai mei ar fi vrut piele + xenon, dar n-a fost sa fie. Era vorba de vreo 7000 de euro in plus pentru o masina cu xenon/piele.

                            + Bonus: Click image for larger version

Name:	20160204133037.jpg
Views:	1
Size:	39.5 KB
ID:	722221

                            Comment


                            • #15
                              A mai trecut o zi, si-am mai bagat bani in masina in care mi-am promis ca n-o sa mai bag, adica-n CRVu' asta.
                              Facut revizia la Carpati Motor, prima mea vizita in acest 'showroom' (mult spus showroom, intrucat pe acolo erau vreo 15 motociclete si un S2000 branduit Exelixis din cap pana-n picioare) care mi-a lasat un gust amar. Pe langa faptu' ca 'nenea' de la service mai avea putin si fugea dupa ce mi-a predat masina, operatiunile efectuate - adica revizie + schimb placute spate au durat 2h 30m+ desi mi s-a spus ca va dura CEL MULT doua ore si jumatate. Poate ca-i la mine problema, da' atunci cand 'zona de asteptare' a clientilor consta in 2 canapelute asezate intr-un spatiu de 2m2 in coltul unei hale ma astept ca macar staffu' sa fie putin amabil. Dé, in curtea altora e mai frumos si inseninat.

                              Sper ca vara asta sa reusesc s-o vand p-asta 'veche' si sa trec la ceva mai sportiv.

                              Comment

                              Working...
                              X