Miros de gaze in masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Exhaust manifold sunt serpii care ies din motor. De regula la o evacuare 4-2-1, dupa manifold (care e 4-2) exista o piesa numita downpipe (2-1), care include cotul ce face trecerea de la pozitia verticala la cea orizontala, precum si racordul flexibil de care zice Dragostan. Dupa downpipe vine prima sonda lamdba, catalizator, a doua lambda si cat-back-ul.

    Sigur exista si masini cu exhaust manifold mai complicat, pe bancuri de cilindri, dar si masini cu el mai simplu, dintr-o singura piesa (fara downpipe separat) - cred ca asa e la Civic 1.8.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #32
      Originally posted by Sorin1119 View Post
      Multumesc de sfat ...am fost la un service ( nu reprezentanta) si cei de acolo imi spun ca este conducta EGR la care se vad garniturile ca arata nasol. Cer oferta de pret la autohut si operatorul telefonic imi spune ca prin acea conducta e posibil sa treaca antigel, nu gaze arse. Am sa merg la alt service sa obtin o alta constatare, chiar daca reprezentanta este cel sigur loc, dar nici nu am apucat sa inmatriculez masina. Totusi mai am o intrebare....daca tin esapamentul astupat pentru cateva secunde si turez motorul ar trebui sa observ locul prin care scapa gazele? (cei de la service mi-au spus ca nu am nici o sansa daca se pierde putin)
      Racordul flexibil se vede daca e dus. Se desprinde la o margine si se vede ca e smotocit asa, sunt sarite fibrele alea de metal de pe inelul care le strange.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment

      Working...
      X