Norma de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Norma de poluare

    Buna tuturor,
    A inscris cineva sau cunoaste ce norma de poluare are Civic MB3 D15Z8 VTEC-E(114HP) din 98?urmeaza sa inscriu masina lunile urmatoare si as vrea sa estimez costul total.Masina are catalizator,filtru particule si sunt nedumerit daca este E2 sau E3.
    Multumiri!

  • #2
    Filtru de particule?

    Comment


    • #3
      Nu are filtru de particule. În perioada aceea se purta E3. Are undeva la 177 g/km CO2, nu e mult deloc.
      GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

      Comment


      • #4
        Scuze,am gresit,fara filtru de particule
        dar nu a inscris nimeni vreun Civic din 98?

        Comment


        • #5
          Este Euro 2. Eu am înmatriculat MB3-ul meu din 1999 anul trecut, taxa a fost 2.657 lei; acum văd pe site-ul ANAF că ar fi 2.633 lei.

          Comment


          • #6
            Multumesc de raspuns Moldo.
            O ultima intrebare as mai avea:eu pe masina am jante de 16(205/55/16 cauciucurile) si imi plac extrem de mult cum arata pe masina.In cartea de Spania e trecut doar 185/60 R14(merg in ilegalitate momentan).E posibilitatea ca cei de la RAR ,bineinteles dupa ce o inscriu(cu roti pe 14) sa treaca in certificat si jante de 16(cu modificarea aferenta la KM)?
            Inca o data va multumesc de raspunsuri si site-ul e unul extrem de util si comunitatea de asemeni.

            Comment


            • #7
              MBul meu e adus tot din Spania. In acte apărea doar 185/60/14. La solicitarea mea, cei de la RAR mi-au trecut in cartea de identitate și 175/65/14, dar numai după ce le-am arătat în manualul mașinii că producătorul recomandă și această dimensiune. În manual mai apărea și 195/55/15. Nu cred că ai putea trece în carte 205/55/16, deoarece față de 185/60/14 ai o diferență de 6% la circumferință, deci dimensiunile sunt incompatibile. Ar putea să-ți treacă, totuși, 205/45/16, sau 195/50/16, care au aceeași circumferință cu 185/60/14.

              Comment

              Working...
              X