FST:'15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC A/T Elegance, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by KMR View Post
    Asta cu "dealer care se respectă" o poți constata tu ( părerea mea e că o firmă care "se respectă" își respectă clienții ).. Oricum, minciună aia cu Finanțele care nu mai lucrează. Mă întreb ce e cu cei 2% adică de unde procentele astea. TVA-ul va scădea de la 24% la 20%.

    L.E. Aș vrea să nu se înțeleagă că am ceva împotriva celor de la Honda Nord. Chiar nu am. N-am avut relații comerciale cu ei.
    tva deductibil este 50% din 24%. as fi platit la stat 10% in loc de 12%
    '16 BMW 520xd
    '15 FK2
    ex '10 CU1
    ex '07 CL7

    Comment


    • #17
      Din 2012, deducerea TVA este integrală pentru: vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii de pază şi protecţie şi servicii de curierat; utilizate de agentii de vânzări şi de achizitii; pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv taximetrie şi şcoli de şoferi, pentru închiriere sau a căror folosinţă este transmisă în cadrul unui contract de leasing financiar ori operaţional; utilizate ca mărfuri în scop comercial.
      Cu prilejul modificării din 2012 a fost prevăzută şi deducerea integrală a TVA dacă maşina este folosită exclusiv pentru desfăşurarea activităţii economice, dovada fiind prezentarea foilor de parcurs.

      Poate nu te încadezi în aceste situații. Dacă te-ai încadra în ele, ai deduce 100% TVA-ul. Doar zic. În fine, tu știi Îți doresc să rezolvi cât mai repede cu actele și să vă bucurați de mașină!
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #18
        Sper să te "împaci" cu mașina cât mai repede. Apreciez totuși faptul că spre deosebire de majoritatea posesorilor de Civic tu totuși spui și bune și rele fără ocolișuri. Nu mă așteptam sincer ca kick-down-ul să fie atât de lent.
        Multă baftă în continuare.

        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
        Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

        Comment


        • #19
          am uitat sa zic ca am apucat sa testez si cba (city break assist). m-au trecut toti fiorii. Cand plec din parcare am o bariera care se ridica cand vede botul masinii. Civicul meu cand a vazut bariera coborata si eu neincetinind, a franat automat si maneta a sarit din D in N, deci CBA functioneaza
          '16 BMW 520xd
          '15 FK2
          ex '10 CU1
          ex '07 CL7

          Comment


          • #20
            sa o stapanesti sanatos, eu era sa musc din volan cu CBA-ul la o bariera , mi-am dorit si eu automata...dar eu sunt de parere ca automata este ok pt motoare diesel...sau pt SUV-uri , sa vezi ce depasiri se fac cu manuala ...am reusit sa schimb din 6 in 2 fara zgaltaituri , aveam 70 si am vrut sa vad daca pot depasi din scurt...oricum este o masina de vis...iti doresti sa mergi cu ea in fiecare zi

            Comment


            • #21
              Cateva impresii dupa inca 3000km cu furia neagra:
              -nu reusesc sa alimentez 50 de litri, nici macar 45l. m-am dus cu autonomie 10km in benzinarie si oricat s-a chinuit cel de la benzinarie au intrat doar 42l.
              -extrem de enervant mesajul cu nivelul lichidului de spalat geamuri. inteleg mi-a zis o data, i-am dat exit dar ma dispera la 5 minute, de parca s-a aprins becul la ulei.
              -imi tot da rateuri sistemul de masurare a presiunii rotilor. la 1000km trebuie sa-l resetez, desi cand ma duc la vulcanizare presiunea e aceeasi.
              -masina este extrem de silentioasa totosi cred ca usa sofer nu se inchide bine, aud galagie de afara ca si cum as merge cu geamul deschis
              in rest numai de bine, isi merita fiecare banut.
              '16 BMW 520xd
              '15 FK2
              ex '10 CU1
              ex '07 CL7

              Comment


              • #22
                autonomie 0 km inseamna ca mai ai inca rezerva de cca 7 litri cu care mai poti merge 70-140 km
                ref la usa. mergi in service, doar e in garantie.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #23
                  Originally posted by ticker View Post
                  autonomie 0 km inseamna ca mai ai inca rezerva de cca 7 litri cu care mai poti merge 70-140 km
                  ref la usa. mergi in service, doar e in garantie.
                  interesant, in manual scrie ca becul se aprinde cand mai ai 7.5l in rezervor. unde scrie de rezerva asta misterioasa?
                  '16 BMW 520xd
                  '15 FK2
                  ex '10 CU1
                  ex '07 CL7

                  Comment


                  • #24
                    in rezervor si pe tevaraie

                    eu am mai mers dupa autonomie 0 inca 78 de km in oras si de abia atunci au intrat 50,33 l (nu zic ce morcov aveam, dar am fost tanar si prostut )
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Ai, riscat, nu gluma...
                      Mie mi se aprinde becul cand CB arata 35-30 km autonomie, dar mai mult de 46-47 litri nu intra (la o benzinarie cat de cat corecta)
                      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                      Comment


                      • #26
                        Prin 2010, la Petrom-ul de pe Barbu Văcărescu, am băgat 51,21 litri.
                        Am trimis la OPC bonul şi actele maşinii, să le arăt că rezervorul e de 50. Mi-au răspuns după ceva vreme că au fost la benzinărie şi... nema dobânda, totul ok acolo. Normal, nu?
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • #27
                          @bekxy: cu masina (hatch-ul) inclinata, am bagat 52 de litri din republica sora, in conditiile in care mai aveam ceva benzina in rezervor. Deci se poate.

                          Comment


                          • #28
                            am tot butonat computerul de bord, crezand ca pot customiza ce se afiseaza.
                            vreau prin apasari repetate sa vad durata cursei, consum mediu si range! Mi se pare incredibil ca pt a vedea range-ul si consumul mediu trebuie sa faci 10 clickuri.
                            sper ca nu e o limitare si programatorul nu a fost atat de credtin si doar nu stiu eu cum sa fac.
                            '16 BMW 520xd
                            '15 FK2
                            ex '10 CU1
                            ex '07 CL7

                            Comment


                            • #29
                              nope, e alta filozofie: keep it simple stupid. nu se complica cu customizari si asa e mai ieftin de facut, programat si mai fiabil in timp.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Stiam ca la MY15 se poate face switch simplu intre functiile computerului de bord.

                                Comment

                                Working...
                                X