FK2: '15 Honda Civic 5d 1.8 i-VTEC Elegance White Edition , White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Frumos foc faceliftul asta! Felicitari!

    Comment


    • #17
      am si eu on intrebare...motorul la mine este acelasi ca si la varianta sport? v-tec-ul de pe 2.0 cel vechi fara turbo este la fel si la 1.8? daca vreau sa fac o plecare mai tare recomandabil sa dezactivez ESP-ul?

      Comment


      • #18
        Cu ce 2.0 compari? Cel de pe Accord? Daca da, cand intra VTC se activeaza cama sport.

        La 1.8 (acelasi motor din 2006 cu mici modificari) avem cama economica, deci nu are VTEC kick.

        Nu exista diferenta la motorizare intre echipari pt acelasi motor.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #19
          aha, mersi, ma gandeam, ca nu se simte diferenta daca urc in a 2 a sau a 3 a de la 2000 rpm pana in capat...asteptam ceva pe la 4 5 mii...intr-adevar daca vreau sa ii dau ii dau 2 din 4 si o tin peste 5000 mai ales in oras si mtrage bine...

          Comment


          • #20
            deci toate variantele indeferent, comfort, elegance sau sport au acelasi 1.8, si 2.0 pe CR-V banuiesc ca tot pe economic e...

            Comment


            • #21
              Da, exact asa este.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #22
                Da, motoarele gama R (R18A - Civic; R20A CR-V 2007-2016 / Accord 2008+) au cama economica, doar gama K20 (Accord 2003-2008) are cama sport.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #23
                  Nu toate motoarele K au cama sport. Accordurile CL7 facelift au acelasi mod de functionare ca Rxx - 12 valve < 2200rpm, 16 valve peste.
                  ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                  Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                  Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                  Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                  Comment


                  • #24
                    multumesc frumos de lamuriri...m-am obisnuit greu cu turatiile dupa ce am condus 3 ani un 2.5 diesel automat ...dar imi place cum suna in 5000 rpm, desi ma cearta nevasta-mea tot timpul...incerc sa ii explic ca asa se merge cu Civicul

                    Comment


                    • #25
                      Deci K20A6 (pre-facelift) are cama sport si K20Z2 are cama economica???

                      Eu stiam doar ca CL7 facelift are Drive by Wire si 2Nm cuplu mai putin, in rest e acelasi motor.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        K20Z2 e varianta economy, da. Are si DBW, corect, dar motorul nu e acelasi.
                        ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                        Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                        Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                        Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                        Comment


                        • #27
                          in weekendul acesta am incercat o "incercata"...la 75km/h am dat din 6 in 2... nu a facut urat...aveam nevoie sa fac un slalom sa evit ceva...de regula ii dau 3 mai ales la depasiri...intrebare...dauneaza?

                          cat de sensibila este cutia sau ambreiajul?

                          Comment


                          • #28
                            Daca nu brutalizezi ambreiajul, eventual ajuti si cu acceleratia sa micsorezi diferenta de turatie nu dauneaza, a 2-a duce cam pana la 90 din cate tin minte

                            Comment


                            • #29
                              101 duce a 2-a...a 3-a cam 14 si ceva...dupa 3 ani de automata am uitat sa egalizez turatia la down-shift...practic cand calc ambreiajul calc si acceleratia sa urce in ture si dau drumul....dar nu stiu daca urca asa repede de la 1800-2000 pana in 5000 pana schimb eu in 2...

                              Comment


                              • #30
                                ma poate ajuta cineva cu un service bun in zona eroii revolutiei sa imi schimb o oglinda?

                                Comment

                                Working...
                                X