FK2: '15 Honda Civic 5d 1.8 i-VTEC Elegance White Edition , White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @vtin, iti inteleg foarte bine mesajul, dar 90% din lista nu afecteaza motorul si frecventa reviziei/schimbului de ulei.
    Din punctul meu de vedere, se justifica doar schimbarea mai rapida a filtrelor de aer si polen in Romania. Si asta e logica si fara dubiu.

    Comment


    • Originally posted by roval1972 View Post
      OMV sau Petrom? Caci teoretic, ar trebui sa vanda benzine diferite avand in vedere preturile diferite dintre cele doua "retele".
      Cred ca am scris foarte clar:
      Originally posted by Delphi View Post
      OK, dar nu garanta asa tare pentru benzina, pentru ca stiu niste statii OMV si Petrom care vand o benzina jalnica.
      Adica: stiu si niste statii OMV, si niste statii Petrom.

      @FK2: tu zici ca benzina cu cifra octanica mai mare e mai buna decat cea cu cifra octanica mai mica? De ce? (Presupunand ca vorbim de aceeasi marca si de aceeasi statie).
      Delphi
      Super Moderator
      Last edited by Delphi; 16-09-16, 18:38.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • diferenta intre cea de 95 si cea de 100 e ca cea de 100 arde mai curat, nu prea raman "impuritati" in urma arderii si are un continut mai redus de olefine... la OMV stiu ca s-au modernizat rezervoarele din statii, la Petrom stiu ca mai sunt statii antice si de demult care au rezervoare mai vechi...

        de citit

        http://chimiegenerala.3x.ro/Capitolul3/Curs/c3_2_3.htm

        Olefinele prezente în benzină determină o serie de deficienţe printre care instabilitatea la stocare. Olefinele se oxidează uşor, transformându-se în compuşi cu caracter acid care provoacă fenomenul de coroziune; în timpul arderii, olefinele formează radicali peroxidici care favorizează detonaţia; în condiţiile de temperatură şi presiune din cilindrii motorului, olefinele se pot polimeriza, transformându-se în gume insolubile de obicei în benzină, care se depun pe pereţii instalaţiei de alimentare, ştrangulând sistemul de carburaţie.

        daca stii cazuri si ai dubii zi-mi statiile, locatia exacta , si o sa transmit informatia mai departe ,

        in momentul de fata toate proprietatiile carburantilor sunt determinate de lege la niste maxime

        diferenta de olefine intre cea de 95 si 100 nu este mare, dar eu daca tot fac revizia la 18k sau un an prefer sa bag S100

        Comment


        • La majoritatea motoarelor, la care este prevazuta constructiv functionarea cu benzina CO 95, neoficial este recomandat ca periodic sa fie facut un plin cu o varianta superioara (98, 100)


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • pe site-ul Petrom ar trebui sa fie specificatiile complete, daca nu cred ca le au in stati, rog pe toata lumea daca apar probleme la alimetarea in Omv Petrom faceti un mail oficial la adresa Petrom de pe site si sa va garantez ca se citesc si se iau masuri

            Comment


            • Mai citiți și alte mituri aici : http://www.automarket.ro/stiri/sapte...ale-30495.html
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • Originally posted by FK2 View Post
                diferenta intre cea de 95 si cea de 100 e ca cea de 100 arde mai curat, nu prea raman "impuritati" in urma arderii si are un continut mai redus de olefine...
                Au exact aceeasi cantitate de olefine (sincer sa fiu habar n-am ce sunt astea si cum ne incurca)

                vedeti la hidrocarburi olefinice

                99:
                http://www.petrom.ro/SecurityServlet...7389&swa_site=
                95:
                http://www.petrom.ro/SecurityServlet...7389&swa_site=

                Apropo daca ati studiat atent fisa benzinei 99 ati fi putut observa ca 99+ de la petrom si super 100 omv sunt identice (asta in cazul care unii aveau dubii)


                100 fata de 95 este mai putin calorica,… si este folosita pentru a evita detonatia ! (punct)
                Beneficiile utilizarii carburantilor cu cifra octanica mare vin din caracteristicile constructive ale motoarelor pentru care sunt recomandate,
                de obicei sunt motoare turbo sau cele cu rata de compresie mare.
                InjectoR
                Senior Member
                Last edited by InjectoR; 18-09-16, 18:28.
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • Nu e diferenta cumva si de ce aditivi contine benzina high-end, cu CO mare, fata de cea regular?
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                  '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                  Comment


                  • ceea ce vezi tu acolo sunt limitele maxime, da 99+ petrom e la fel cu S100 OMV in proportie de 99,9%, difera aditivii

                    acuma fiecare e stapan pe "casa lui" si face ce vrea, nu oblig pe nimeni, fiecare alimenteaza cat vrea, de unde vrea, cu ce vrea, face schimbul la cat vrea, cum vrea...discutiile astea se pot intinde la nesfarsit.
                    FK2
                    Senior Member
                    Last edited by FK2; 19-09-16, 08:33.

                    Comment


                    • cine ma poate ajuta cu un set de capace pt jante tabla de 16" care sa "de-a bine" si sa fie la un pret rezonabil

                      Comment


                      • Originally posted by FK2 View Post
                        cine ma poate ajuta cu un set de capace pt jante tabla de 16" care sa "de-a bine" si sa fie la un pret rezonabil
                        https://www.norauto.ro/capace-roti/6...u-16-inch.html
                        https://www.norauto.ro/capace-roti/6...t-15-inch.html
                        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                        Comment


                        • mersi mult, am optat insa pt astea, se pare ca gasesti orice la emag

                          http://www.emag.ro/set-capace-roti-m.../pd/DZY912BBM/
                          FK2
                          Senior Member
                          Last edited by FK2; 18-10-16, 11:02.

                          Comment


                          • si am ajuns la 30.000 cu ea, mi-a aparut un sunet ciudat cand inchid portbagajul, ca o sarma desprinsa in partea stanga...o sa fac un drum pana la Nord sa o rezolve, cu ocazia asta vad si noul Civic , intre timp la 30k sa zicem cu toate "asezate" Lugoj - Orsova - Severin - Craiova - Pitesti - Bucuresti, regim normal (500km), adica depasiri, mers constant, pe rosu, adica "normal" 7l/100km, de la pompa la pompa, drum facut in 5h30min cine stie drumul ca sa faci 5h30min pe Lugoj - Bucuresti trebuie sa o alergi

                            in rest, i-am facut un polish urmeaza si un tratament cu ceara, o tin pe bulevard sub copaci si era plina de puncte galbene , m-am trezit cu aripa stanga dimineata galbena...(taxime-trist probabil), a iesit la polish a ramas totusi un punct de vopsea sarit, si bandoul negru sters...am vreo 3 ciupituri pe capota destul de urate (mici ce e drept) dar se vede tabla de aproape...

                            am mers pe acelasi principiu la alimentare doar S100, masina se comporta exemplar, inca imi pune zambetul pe buze cand ma dau la ea, vreau sa ii fac in schimb un test la amortizoarele fata...mi se pare ca salta putin, nu mai e asa ferma pe curbe la denivelari....

                            Comment


                            • am rezolvat greierasul de la portbagaj, daca va vine sa credeti au gasit o lama de cutter (da, lama de cutter) la blocul de lumini...inexplicabil cum a ajuns acolo, dar ma rog s-a rezolvat...am alimentat un plin de 95 luna trecuta, dupa 30k km cu S100, am simtit diferenta dupa primii 100km, trage mai greu in ture joase, trepideaza in a2a la limitatoarele de viteza pe care le iau cu max 15km/h, si nu te invita sa ii dai...dar...mi-a scazut consumul cu 1l/100km cu benzina de 95, am si mers mai frumos fiindca nu se infinge asa tare in oras...urca greu in special in a 2a, nu stiu cum sa explic...faceti un test, 3 4 plinuri de S100 dupa care reveniti la 95...

                              Comment


                              • PS rog sa ma ajutati ce stergatoare sa pun, ca astea OEM sunt gata dupa 1 an jumate ...

                                stie cineva ce sistem de prindere au stergatoarele?
                                FK2
                                Senior Member
                                Last edited by FK2; 17-05-17, 13:06.

                                Comment

                                Working...
                                X