Noul Civic Sedan (model European) 2016- speculatii

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu oricum ma uit la motorul mai maricel.

    Intrebarea era de ce iti doresti sa nu ajunga pe mana colegului IB? Iti e teama ca scoate consum de 2 l/100 km?
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #32
      Exact! "In localitate mi-a consumat 3 %, in extraurban la mers lejer mi-a luat 1-1,5". Nu de alta, dar imi voi pune benzina in sticle de cola cu etichete si voi scrie pe ele: drum pana in Bucuresti, drum pana in Brasov s.a.m.d.
      N-as vrea sa se inteleaga ca fac glume deplasate pe seama colegului IB, ideea e ca s-ar putea ajunge la ce am scris mai sus.
      vtin
      Senior Member
      Last edited by vtin; 02-02-16, 16:46.

      Comment


      • #33
        Daca IB poate sa conduca ultra econom bravo lui.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #34
          1.5 - 178 hp the way to go!

          Sedanul asta fastback si frumos foc , are un aer sprinten si sportiv. Nu poti sa-i pui un motor cat 2 doze de bere

          Comment


          • #35
            178 e pt State. In europa are 201
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #36
              Originally posted by ticker View Post
              Daca IB poate sa conduca ultra econom bravo lui.
              Da, poate si am spus-o admirativ. Oricum astia spun ca motorul de 1 litru o sa fie cu 20% mai economic decat actualul 1.8, iar cel de 1.5 cu 15%, sau cam asa ceva (ei se refera la km/l) si cred ca in treaba asta are si CVT-ul un rol.

              LE: in Europa are 201 hp, adica 204 cp (203.8, mai exact).
              Delphi
              Super Moderator
              Last edited by Delphi; 02-02-16, 19:14.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #37
                Chiar aveti impresia ca 1,5 turbo de 204 cp va consuma mai putin decat actualul 1,8 si va fi la fel de fiabil? Poate pe hartie dar mai vedem noi in practica.
                Din experienta mea nu cred asta..Audi A1 1,4 tsi.
                Poate eventual daca noul Civic va cantarii sub 1 tona si va avea un coeficient aerodinamic sub 0,20. Vise....nu alta.
                Personal imi place interiorul dar cam atat. Spatele e groaznic nu ca ar fi tourer-ul meu mai frumos dar chiar asa...
                In prezent cu noul facelift, 5D european chiar arata bine si se potriveste mai bine concurentei din vestul Europei.
                Este doar parerea personala si atata, dar poate live o sa fie mai bine. Sper din tot sufletul ca va fi asa.

                Comment


                • #38
                  Pai ei asa spun, asa ca pana la proba contrarie...
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #39
                    204 hp?

                    Mie imi place Sedanul, chiar foarte mult. Fata de actualul Sedan , s-a facut un pas urias in fata.
                    Consumul daca ramane chiar si la acelasi nivel, ar fi excelent.

                    Comment


                    • #40
                      Parerea mea e : " daca sufli in foc arde mai tare si mai repede"
                      ....

                      Comment


                      • #41
                        Cind apare la noi ?

                        Comment


                        • #42
                          In Europa, dupa toamna lui 2016. La noi, probabil ca la anul.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #43
                            Printre pozele mele de la Geneva, se afla si cateva legate de acest nou model care cu exceptia a mici detalii, ramane departe de gustul meu.

                            https://imageshack.com/a/AdvJ/1
                            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                            Comment


                            • #44
                              Excelenta Mazda aia rosie! Cum dracu' unii au si departament de design, iar Honda nu-si permite unul?
                              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                              Comment


                              • #45
                                Merci, Udo! Ceva date tehnice legate de noul Civic?

                                Mazda aia rosie arata ca o broasca rosie care incerca sa traverseze autostrada cand trecea TIR-ul si... ghinion de nesansa. Parerea mea...
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X