Noul Civic Sedan (model European) 2016- speculatii

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dantt View Post
    Simt nevoia (iarasi) sa dau dreptate comentariului de mai sus.R18,a fost un motor genial pentru vremea lui .Nu mai e cazul sa-l comparam cu 1.5 turbo.Din partea mea care le-am condus pe amandoua,pot trece bucuros pe acesta din urma fara regrete.Da stiu,cum urca in ture e foarte fain,dar mai ai uneori nevoie si de liniste in masina cand dorm copii in spate spre exemplu,iar motorul sa aiba vlaga sa faci o depasire fara sa fie nevoie sa-l turezi nu stiu cat.
    P.S. Apropo de design,cand am vazut prima oara modelul asta nou de Civic,nici n-am fost curios sa ma urc in el.Conducandu-l,ii iert toate pacatele de design si o sa-mi cumpar una(hatchback) indiscutabil.E mult prea faina masina.
    Iti astept topicul separat pentru prezentare si felicitari pentru alegere ! In cativa ani cam asta ar fi alegerea logica si la mine .
    Cum a zis un coleg mai sus aproape : Hatch-ul e Fain manca-l-ar tata! MT sau CVT ?

    Comment


    • Originally posted by BV26CAT View Post
      Te-ai plimbat vreo doua zile cu 1.5Tul? Sa il scoti afara din oras, si sa vezi cum se comporta fata de 1.8? Cu zone deluroase unde sa simti ca nu mai e nevoie sa il tii in jur de 4000 ca sa urce decent? Cred ca o sa fie un motor de succes pentru Honda, si vor castiga multi clienti. E ca si cum ai spune ca 1.9 SDIul ala de la VW care are 75 de cai e mai bun decat un 1.9 TDI cu turbina de 136 de cai. Mai fiabil poate ca e, dar ca performante nu se pot compara.
      Două zile nu
      Mie tocmai de asta imi place R18, ca e mișto de tras de el sus în ture. Si nu am zis niciodată ca e mai performant fata de noul motoras turbo!
      Oricum upgrade -ul pe care il voi face presupune 300hp.

      Comment


      • botz,multumesc,va fi echipare sport hatchback,cutie manuala.Am ales echiparea sport,nu sport plus,nu din ratiuni economice,ci rin prisma faptului ca se poate monta portbagaj deasupra.La sport plus,avand in vedere ca are trapa nu se poate monta nimic deasupra.Oricum trapa nu ma incanta ca dotare si n-as da banii pe ea,in schimb celelalte dotari cu care vine mi-ar place sa le am.Dar,asa-i la Honda,ma rog.Am facut si test drive cu sedan 1.5 T CVT.Mare dezamagire cutia asta,practic ii schimba complet caracterul.Parca e alta marca.In banii care-i cere Honda pe ea,gasesti alte oferte mai bune la concurenta indiscutabil.

        Comment


        • dantt la asta ma tot uit si eu .Pentru entry-level la 1.5L mi se pare extrem de dotata ca si optionale . In schimb amortizoarele de pe sport plus cica ar fi super ok dar vorba ta la Honda nu se poate .Pentru CVT nici atat nu ma simt pregatit in special ca nu prea merg prin Bucuresti foarte des .

          Comment


          • Nu fi asa sigur ca amortizoarele alea fac toti banii.Sa mai asteptam totusi parerile posesorilor,insa nu ma astept la minuni.Oricum,sincer,la cum sta masina pe sosea cu amortizoarele normale,nu le duc dorul alora electronice.
            dantt
            Senior Member
            Last edited by dantt; 28-07-17, 20:00.

            Comment


            • Am dat si eu o fuga astazi la ASKO sa vad noile modele Civic, pana acum nu le vazusem decat in poze. Cand am intrat in showroom, m-am oprit sa vad mai intai Sedan-ul si prima impresie s-a transformat instant in dorinta de face un trade-in pe loc. Dupa o ora de analiza riguroasa, am zis pas. Mi se pare un pas batut pe loc, un joc de glezne. In fine, cand voi avea timp, voi atasa niste poze cu multiplele defecte pe care le-am vazut.

              Cu aceasta ocazie, tin sa ii multumesc unui dobitoc cu un Accord CU albastru, care mi-a lasat un semn pe portiera mea, probabil n-avea loc in toata parcarea sa deschida si el usa astfel incat sa nu-mi loveasca masina... Pana si in showroom, am avut impresia ca sunt in targul vitan, printre bmw-uri si Audiii-uri...
              IB
              Senior Member
              Last edited by IB; 29-07-17, 12:47.

              Comment


              • Originally posted by IB View Post
                Am dat si eu o fuga astazi la ASKO sa vad noile modele Civic, pana acum nu le vazusem decat in poze. Cand am intrat in showroom, m-am oprit sa vad mai intai Sedan-ul si prima impresie s-a transformat instant in dorinta de face un trade-in pe loc. Dupa o ora de analiza riguroasa, am zis pas. Mi se pare un pas batut pe loc, un joc de glezne. In fine, cand voi avea timp, voi atasa niste poze cu multiplele defecte pe care le-am vazut.
                Astept cu maxim interes orice dezvoltare a subiectului!

                Comment


                • Civicul X este comercializat si in Japonia. http://www.honda.co.jp/auto-lineup/
                  Oare exista 4d sau 5d fabricat in Japonia?

                  Comment


                  • Originally posted by vtin View Post
                    Civicul X este comercializat si in Japonia. http://www.honda.co.jp/auto-lineup/
                    Oare exista 4d sau 5d fabricat in Japonia?
                    Sper sa nu ma insel dar parca doar USA si UK .Tu parca ai modelul facut Made in Japan nu ?

                    Comment


                    • Da, a mea e facuta in Japonia, doar ca este generatia 8 prefacelift.

                      Comment


                      • Sedanul se face si in Turcia si e posibil si Japan.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • Sedanul,cel care se comercializeaza in Europa,am inteles ca se face numai in Turcia.

                          Comment


                          • Da, asa este. Dar sunt curios daca cel care ajunge pe piata japoneza este facut tot in Turcia sau daca nu cumva e facut in Japonia.
                            As fi incantat sa stiu ca inca se mai face o varianta de Civic in Japonia si ar fi un soi de garantie a calitatii, dat fiind ca cele mai bune produse japoneze sunt rezervate pietei japoneze.

                            Comment


                            • Turcia are o mega-industrie auto, nu va mai faceti griji
                              ....

                              Comment


                              • Originally posted by vtin View Post
                                Da, asa este. Dar sunt curios daca cel care ajunge pe piata japoneza este facut tot in Turcia sau daca nu cumva e facut in Japonia.
                                As fi incantat sa stiu ca inca se mai face o varianta de Civic in Japonia si ar fi un soi de garantie a calitatii, dat fiind ca cele mai bune produse japoneze sunt rezervate pietei japoneze.
                                Deci se cere inventarul productiei japoneze. Pai atunci sa vedem cu ce-si mai pierd timpul Yamamotii:

                                SAYAMA Factory: http://world.honda.com/group/product...aitama/sayama/
                                YORII Factory: http://world.honda.com/group/product...rii/index.html
                                SUZUKA Factory: http://world.honda.com/group/product...uka/index.html

                                Raspunsul la intrebarea ta: nu! Momentan Civic-ul JDM vine din import (?Turcia?).
                                Cel mult pe dedesupt poate fi ceva din productie nipona:

                                OGAWA Plant: http://world.honda.com/group/product...awa/index.html
                                HAMAMATSU Plant: http://world.honda.com/group/product...tsu/index.html
                                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                                Comment

                                Working...
                                X